W jakim celu stosuje się tabletki „dzień po” i jaka jest ich skuteczność?

0
557

Tabletki „dzień po” to inaczej antykoncepcja awaryjna. Taki preparat przyjmuje się po niedawno odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Rolą tabletki jest niedopuszczenie do zapłodnienia.

W naszym kraju antykoncepcja awaryjna jest dostępna wyłącznie na receptę. Jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje się ją w nagłych wypadkach. Absolutnie nie można po tego typu leki sięgać regularnie. Ich jednorazowe bądź bardzo sporadyczne przyjmowanie nie wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi, ale nie wolno ich używać zbyt często.

Kiedy stosuje się tabletki „dzień po”?

Sytuacje awaryjne, to takie, w których w trakcie stosunku nie stosowano żadnej antykoncepcji lub ta zawiodła. Po tabletki „dzień po” sięga się po pęknięciu prezerwatywy, kiedy odkleił się plaster antykoncepcyjny, wypadł krążek domaciczny lub doszło do gwałtu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że skuteczność tabletki jest zależna od tego, kiedy się ją przyjmie. Im krótszy czas minie od stosunku, tym jej działanie jest lepsze.

Jakie leki są dostępne w polskich aptekach?

Lekarz może przepisać jeden z dwóch preparatów: EllaOne lub Escapelle. Działanie pierwszego z nich polega na hamowaniu owulacji, aby plemniki nie miały szansy dotarcia do komórki jajowej. Ponadto błona śluzowa macicy zmienia swoją budowę, aby zagnieżdżenie się zarodka było niemożliwe. Wewnątrz opakowania EllaOne jest jedna tabletka, którą należy przyjąć najlepiej do 24 godzin od stosunku. Wtedy też jej skuteczność jest na poziomie 98%. Im później się ją zażyje, tym skuteczność jest mniejsza, przy czym tabletkę należy połknąć nie później niż 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku. W przypadku kiedy do trzech godzin od zażycia występują wymioty, zaleca się ponowienie dawki.

Podobnie wygląda działanie leku Escapelle. W tym przypadku także zmienia się błona śluzowa macicy, a więc nie ma szansy na zagnieżdżenie się zarodka. Oprócz tego śluz szyjkowy staje się lepki, przez co plemniki nie mogą się poruszać, a tym samym dotrzeć do komórki jajowej. Tak jak EllaOne hamuje owulację. Przyjmuje się jedną dawkę, chyba że bezpośrednio po zażyciu występują wymioty, wtedy sięga się po drugą dawkę. Jeżeli tabletkę przyjmiemy do 24 godzin od stosunku, jej skuteczność sięga 99%. Później spada, a preparatu nie można przyjąć później niż 72 godziny od stosunku.

Jak najszybciej dostać receptę na antykoncepcję awaryjną?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się czas. Im szybciej zdobędziemy receptę i kupimy lek, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie ciąży. Jeśli potrzebujemy preparatu Escapelle lub EllaOne recepta online jest najlepszym rozwiązaniem. Nie będziemy czekać w kolejce w rejestracji ani ryzykować, że wizyta w przychodni będzie dopiero za kilka dni, a my nie zdążymy zażyć tabletki. Decydując się na receptę online, dostajemy ją w ekspresowym czasie i natychmiast możemy iść do apteki. Wystarczy, że wypełnimy formularz, w którym dokładnie przedstawimy, co jest nam potrzebne. Następnie wystarczy czekać na kontakt lekarza.

Więcej informacji znajdziesz na https://onlinerecepta.pl/product/antykoncepcja-awaryjna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here