Medycyna pracy – czym się zajmuje?

0
679

Przed rozpoczęciem pracy w nowym miejscu konieczna jest wizyta u lekarza medycyny pracy. Konieczność zgłaszania się na badania co pewien czas obowiązuje również osoby zatrudnione. Muszą wykonać tzw. badania okresowe, aby potwierdzić dalszą zdolność do pracy. Medycyna pracy zajmuje się stanem zdrowia pracowników, ale również zagrożeniami zdrowotnymi związanymi ze środowiskiem pracy. Jak wygląda badanie?

Czym jest medycyna pracy?

Medycyna pracy jest specyficzną dziedziną medycyny, która zajmuje się monitorowaniem stanu zdrowia pracowników ze wszystkich branż. Ze względu na różnorodną specyfikę wykonywanych czynności pracownicy mogą być narażeni na niekorzystne działanie rozmaitych czynników, dlatego konieczne jest sprawdzanie, czy ich stan zdrowia rzeczywiście pozwala na realizowanie powierzonych obowiązków zawodowych. Do obowiązków pracodawcy należy kierowanie pracownika na odpowiednie badania.

Jaki jest zakres kompetencji lekarza medycyny pracy?

Głównym zadaniem lekarza medycyny pracy jest profilaktyka zdrowotna osób pracujących. Zajmuje się wszystkimi grupami zawodowymi, włączając w to grupy pracujące w szczególnych warunkach zwiększonego narażenia na działanie niekorzystnych dla zdrowia czynników. Jego odpowiedzialnością jest stwierdzenie, czy dany pracownik może wykonywać określone czynności bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia i życia swojego oraz otoczenia. Lekarz medycyny pracy ocenia stan zdrowia pracownika, uwzględniając specyfikę jego obowiązków zawodowych. W niektórych branżach występuje ryzyko chorób zawodowych, co też powinno zostać uwzględnione. Do zadań specjalisty medycyny pracy należy również wykrywanie zagrożeń, które mogą wiązać się z pracą na określonym stanowisku pracy. Ocenia środowisko pracy i decyduje, czy pracownik jest zdolny do wykonywania powierzonych obowiązków.  Jeżeli Poznań jest miastem, w którym chcesz wykonać badania medycyny pracy, zajrzyj na stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/medycyna-pracy/, a dowiesz się, jaki zakres badań może zostać przeprowadzony.

Badanie w gabinecie medycyny pracy – na czym polega?

Podczas wizyty w gabinecie medycyny pracy lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta. Działająca w Poznaniu wspomniana medycyna pracy prywatnie gwarantuje, że lekarz zadba o wszystkie szczegóły. Gdziekolwiek będziesz się badać, pamiętaj jednak, że lekarz powinien zapytać o miejsce i stanowisko oraz warunki pracy. Dopiero na tej podstawie może zlecić odpowiednie badania. W zależności od wymienionych kwestii mogą to być np. badania sanitarno-epidemiologiczne. Jeżeli pracownik przeszedł poważne choroby od momentu ostatniego spotkania z lekarzem medycyny pracy lub leczy choroby przewlekłe, o wszystkim powinien poinformować podczas wizyty, a także dostarczyć wyniki badań, które zostały przeprowadzone. Gdy lekarz medycyny pracy otrzyma wyniki badań zleconych przez siebie, ostatecznie orzeka, czy pracownik jest zdolny do pracy czy nie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here