Uczulenie na słońce

0
1314

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale promienie słoneczne podobnie jak niemal wszystkie inne czynniki mogą powodować uczulenia. Jest to oczywiście zjawisko stosunkowo rzadkie, jednak może się zdarzyć. Jak rozpoznać u siebie uczulenie na słonce i przede wszystkim jak z nim walczyć?

Uczulenie na słońce objawia się wysypką i plamami na skórze. Występuje zazwyczaj w połączeniu działania słońca z działaniem niektórych leków, najczęściej przeciwbólowych, antyarytmicznych, moczopędnych, przeciwzapalnych i antybiotyków. Jest także czasem skutkiem używania niektórych ziół i kosmetyków.

W przypadku, gdy zauważymy u siebie pokrzywkę przede wszystkim schrońmy się przed słońcem. Jak najszybciej przenieśmy się do cienia. Zapobiegnie to uwalnianiu energii przez substancje światłouczulające znajdujące się w skórze. Najlepiej jednak unikać wystawiania się na działanie promieni słonecznych od godziny 11 do 15. Jeśli wyjście jest konieczne należy użyć kremu z filtrem, a także ubrać się w jasne i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin.

W wypadku wystąpienia objawów najlepiej ulżyć sobie kąpielą w zimnej wodzie. Spowoduje ona obkurczenie naczyń krwionośnych i zapobiegnie przedostawaniu się do tkanek płynu obrzękowego i histaminy.

Aby zabezpieczyć się przed negatywnym działaniem słońca warto regularnie popijać sok z marchwi. Zawarty w nim beta-karoten doskonale zwalcza wolne rodniki, które są nadmiernie wytwarzane pod wpływem słońca i powodują uszkodzenia skóry.

witalnamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here