Wszystko, co na temat elektrostymulacji wiedzieć powinniście

0
1077

Mianem elektrostymulacji określa się jedną z form elektroterapii stonowaną w fizykoterapii, która w celach leczniczych lub rehabilitacyjnych wykorzystuje prąd stały, modulowane prądy średniej wielkości i prądy impulsowe małej oraz średniej wielkości. Wyróżnić można elektrostymulację mięśni (EMS) oraz elektrostymulację nerwów (TENS).

Elektrostymulacja EMS

Elektrostymulacja EMS to sprawdzony sposób na odzyskanie sprawności mięśni po różnego rodzaju kontuzjach oraz chorobach. Wykorzystuje się ją również w celu ujędrniania tkanki. Bazuje ona na wykorzystaniu impulsowego prądu stałego. Impulsy są tu wysyłane do mięśni oraz tkanki tłuszczowej. Na punktach elektromotorycznych znajdujących się na skórze umieszczane są elektrody pobudzające mięśnie do skurczu. Rytm skurczu oraz odpoczynku jest wyznaczany przez płynący z przerwami prąd. Elektrostymulacji poddaje się mięśnie porażone, których nerwy uległy uszkodzeniu. Impulsy elektryczne stanowią dla nich zamiennik naturalnych bodźców pobudzających. Mięśnie zdrowe są z kolei stymulowane w celu wzmocnienia lub poprawy krążenia obwodowego.

Do korzyści płynących z zastosowania EMS zaliczyć można między innymi poprawę wyglądu sylwetki i proporcji ciała, redukcję obwodu pasa, bioder oraz ud, łagodzenie napięcia oraz bólu, wzmocnienie i naprężenie mięśni we wszystkich warstwach, stymulację rozkładu tłuszczu, pobudzenie podskórnej tkanki łącznej, likwidację nadmiernie nagromadzonych zasobów tkanki tłuszczowej, pobudzenie produkcji kolagenu, wywołanie efektu uelastycznienia i naprężenia, likwidację wiotczeń, stymulację cyrkulacji krwi oraz pobudzenie metabolizmu.

Elektrostymulacja TENS

Elektrostymulacja nerwów TENS, inaczej przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, jest bezinwazyjną i skuteczną terapią przeciwbólową bazującą na naturalnych mechanizmach biologicznych organizmu. Historia tej metody sięga początków ubiegłego wieku. Doświadczenia prowadzone przez jej twórców – francuskich fizjologów, bardzo często kończyły się oparzeniami skóry, co związane było z brakiem nowoczesnych urządzeń znanych obecnie. Współczesne urządzenia do elektrostymulacji TENS nie dają charakterystycznego odczucia kłucia prądem i są w pełni bezpieczne.

Elektrostymulacja TENS korzysta z istniejących w naszym układzie nerwowym naturalnych mechanizmów uśmierzania bólu. Wyróżnia się dwa modele stymulacji – wysokoczęstotliwościową oraz niskoczęstotliwościową terapię TENS. Pierwsza z nich opiera się o pobudzanie nerwów czuciowych i blokadę impulsów nerwowych przekazujących informację o bólu do mózgu. Druga polega z kolei na pobudzaniu nerwów w mięśniach.

Elektrostymulacja TENS niweluje lub w znaczący sposób redukuje uczucie bólu, uwalnia większą ilość endorfin do krwiobiegu, zwiększa ukrwienie, przyczynia się do redukcji cellulitu, aktywizuje jony i przyspiesza ich ruch w ludzkim organizmie oraz stanowi dobrą alternatywę dla rozgrzewki w sportach wyczynowych.

Wskazaniami do elektrostymulacji TENS są bóle przewlekłe, między innymi kręgosłupa, układu kostnego, stawów i mięśni, reumatyczne, pourazowe czy migrenowe oraz bóle ostre – pourazowe, pooperacyjne, zwyrodnienia stawów oraz rwa kulszowa. Stosuje się ją również w walce z bólami związanymi z tkankami oraz kośćmi (owrzodzenia, odleżyny, zespół stopy cukrzycowej), a także na dolegliwości związane z zaburzeniami funkcji mięśni szkieletowych, ścięgien oraz nerwów ruchowych.

Bogaty wybór wysokiej jakości elektrostymulatorów znaleźć można na stronie: https://elektrostymulatory.net

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here