Stylowy kucharz – odzież do pracy w gastronomii i kuchni

0
1322

Praca w gastronomii wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem w nagrzanych i zaparowanych pomieszczeniach – pracownicy kuchni muszą też liczyć się ze związanym ze specyfiką pracy ryzykiem oparzeń i zabrudzeń odzieży. Dobrze więc, jeśli korzystają ze specjalistycznych ubrań dla kucharzy. Wśród odzieży tego typu, znaleźć można zarówno modele uniwersalne, jak i oryginalne, pomagające wyrazić własny styl spodnie, koszulki, bluzy, zapaski i fartuchy.

Odzież dla pracowników gastronomii

Co do zasady, odzież robocza ma za zadanie spełniać obowiązujące normy BHP. Dlatego, ubrania dla pracowników gastronomii wykonane są z myślą o bezpieczeństwie i komforcie pracy w kuchni – nie krępują ruchów, a do tego posiadają funkcjonalne kieszenie np. na noże czy długopis. Odzież dla kucharzy charakteryzuje się także ponadprzeciętną trwałością i częściową plamoodpornością. Niekiedy wykazuje nawet właściwości hydrofobowe. Co więcej, nie odbarwia się (np. w wyniku kontaktu z burakami czy jeżynami) i można ją prać w wysokich temperaturach.

Ponadto, do produkcji odzieży dla pracowników gastronomii używa się jedynie najwyższej jakości materiałów, pozwalających skórze oddychać i zapobiegających przed jej podrażnieniami. Ubrania dla kucharzy i pracowników gastronomii takie jak spodnie, koszulki, bluzy i fartuchy, najczęściej szyje się ze stuprocentowej bawełny. W niektórych modelach stosuje się również zaawansowane systemy odprowadzania ciepła i wilgoci, podobne do tych występujących np. w ubraniach dla sportowców.

Klasyczne ubrania dla kucharzy i pracowników kuchni  

Najpopularniejszymi elementami odzieży dla wszystkich pracowników gastronomii (również tych, którzy przebywają poza kuchnią), są fartuch i zapaska. Obie części garderoby chronią przed plamami i zabrudzeniami, a używane są nie tylko przez kucharzy i pomoce kuchni, ale także kelnerów i kelnerki czy osoby pracujące na tzw. zmywaku. Fartuchy i zapaski mają różne kolory i zapięcia – najbardziej klasyczne są jednak te białe i czarne wyposażone w proste wiązanie na sznurek, umożliwiające dopasowanie do każdej sylwetki. Zapaski i fartuchy posiadają przeważnie praktyczną kieszeń przednią np. na notes kelnerski i długopis. Kieszeń ta w dzisiejszych czasach używana jest najczęściej do chowania smartfona.  

Kolejnym, równie popularnym ubraniem do pracy w kuchni, jest bluza kucharska. Zakłada się ją bezpośrednio na skórę, podkoszulkę lub t-shirt. Uniwersalna bluza tego typu przeważnie posiada stójkę i zapinana jest na dwa pionowe rzędy charakterystycznych guzików. Na rynku można spotkać przede wszystkim bluzy kucharskie produkowane z białej lub czarnej bawełny, ozdobione kontrastowymi wstawkami w kolorze czarnym, białym, czerwonym lub niebieskim. Producenci oferują kucharzom i pracownikom gastronomii bluzy z krótkim i długim rękawem (często z możliwością podpięcia), wyposażone w różnego rodzaju praktyczne kieszenie.

Stylowe propozycje oryginalnej odzieży do pracy w kuchni

Na bogatym rynku ubrań dla kucharzy i pracowników kuchni, można bez większego problemu znaleźć również nieco bardziej oryginalne propozycje, takie jak na przykład zabawne zapaski i fartuchy z humorystycznymi cytatami. W niejednym sklepie z odzieżą roboczą znajdzie się też bluza kucharska czy spodnie BHP w kolorowy, fantazyjny wzór w czaszki lub kwiaty. Za pomocą tego typu ubrania kucharz może zwrócić na siebie uwagę, wyróżniając się na tle innych pracowników kuchni oraz nosić się stylowo niezależnie od okoliczności.

Ponadto, odzież roboczą do pracy w gastronomii można personalizować, naszywając na niej swoje imię, nazwę restauracji, hotelu czy zajazdu, logo bądź cytat. W niektórych miejscach pracy, noszenie ubrań otrzymanych od szefa, jest obowiązkiem pracowniczym wszystkich zatrudnionych. W innych, pracownik gastronomii musi zorganizować odzież roboczą we własnym zakresie – właśnie w takich przypadkach szczególnie warto postawić na nietuzinkowe i wyróżniające się ubrania.

Specjalistyczna odzież do pracy w kuchni produkowana jest z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie kucharzy i pozostałych pracowników gastronomii. Choć z odzieżą kucharską kojarzą się konkretne modele zapasek, fartuchów i bluz, to rynek oferuje naprawdę wiele produktów, dzięki którym można wyrazić własny styl. Wybierając jeden z nich, można nosić się z klasą nie tylko w nieformalnych okolicznościach, ale i w pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here