Sprawdź o czym warto pamiętać, kiedy Twoje dziecko gorączkuje

0
2098

Żadna z nas nie lubi jak nasze dzieci chorują. Niestety nie da się tego uniknąć, szczególnie kiedy maluszek zacznie chodzić do żłobka lub przedszkola. Wtedy w kontakcie z innymi rówieśnikami zaczyna łapać różne infekcje. Często jest to zwykły katar, jednak zdarzają się również poważniejsze schorzenia z wysoką gorączką. Jak sobie z tym radzić i na co zwrócić uwagę?

Dlaczego gorączkujemy

Podczas rozwoju infekcji w naszym organizmie dochodzi do złożonych reakcji odpornościowych, między innymi wytwarzania limfocytów i fagocytów. W wyniku ich działania wytwarzane są endogenne pirogeny pobudzające podwzgórze, które jest odpowiedzialne za regulację temperatury ciała. Jej wzrost hamuje rozwój bakterii i wirusów stanowiąc jeden z mechanizmów obronnych. Dlatego też nie należy za wcześniej podawać leków przeciwgorączkowych.

Wyróżniamy kilka typów gorączek:

  • stan podgorączkowy 37.0 – 38.0
  • gorączka nieznaczna – 38.0 – 38.5
  • gorączka znaczna – 38.5 – 39.5
  • gorączka wysoka – powyżej 40.0 stopni, stanowi bardzo duże zagrożeni dla zdrowia i życia dziecka

Zależnie od wysokości temperatury i wieku dziecka różnie są zasady postępowania. Jednak trzeba pamiętać o jej regularnych pomiarach dobrze skalibrowanym termometrem (przeczytaj jakie termometry elektroniczne polecają klienci), ponieważ nawet różnica kilku kresek może mieć bardzo duże znaczenie.

gorączka u dziecka

Jak radzić sobie z gorączką dziecka w domu

Gorączka powoduje duże osłabienie organizmu. Należy pamiętać, że im jest ona wyższa tym stan dziecka poważniejszy. Nie oznacza to jednak, że od razu należy jechać do szpitala. Dopóki nie przekroczy ona 38.5 nie zaleca się podawania leków przeciwgorączkowych, chyba że Twój maluch naprawdę bardzo źle ją znosi. Typowymi lekami na obniżenie temperatury są paracetamol i ibuprofen, można stosować je zamiennie co kilka godzin. Warto również zwrócić uwagę, że te substancje czynne mogą występować w produktach o różnej nazwie. Niezwykle istotne jest odpowiednie nawadnianie dziecka. Podczas gorączki, apetyt znacznie maleje, nie można jednak zapomnieć o podawaniu dużej ilości płynów. Szczególnie, że przy wysokiej gorączce maluch może się bardzo szybko odwodnić co doprowadzi do zaburzeń elektrolitowych.

Dobrym sposobem na złagodzenie temperatury są zimne okłady na czoło, a także długa kąpiel w letniej wodzie.

gorączkujące dziecko

Kiedy trzeba się zgłosić do lekarze

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie kiedy z gorączkującym dzieckiem należy zgłosić się do lekarze. Ta decyzja zależy przede wszystkim od jego wieku. Na pewno opieki specjalistycznej wymaga każdy maluch poniżej 3 mż. z temperaturą. Z niemowlakiem, który ma poniżej 6 miesiąca należy się zgłosić do lekarza lub szpitala, kiedy temperatura przekracza 38.5

U starszych dzieci, które nie mają problemów zdrowotnych niepokojącym stanem będzie temperatura utrzymująca się dłużej niż 3 dni.

Niezwykle istotne są również towarzyszące dziecku objawy. Jeśli pojawi się np.: silna biegunka i/lub wymioty, bóle brzucha, kaszel czy problemy z oddychaniem to należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Warto pamiętać, że oceniając sytuacje i stan dziecka trzeba zachować spokój i obiektywność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here