Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Może ona pojawić się u osób w różnym wieku. Zazwyczaj przyczyną wrastających paznokci jest nieodpowiednia higiena oraz błędy w ich obcinaniu. Dolegliwość pojawić się też może w wielu powodów, na które nie mamy większego wpływu. Jako objawy wrastającego paznokcia wymienia się duży ból oraz zaczerwienienie z boku palca. Aby zminimalizować dyskomfort związany z wrastającym paznokciem, konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Jedną z metod jest zakładanie klamry na wrastającego paznokcia.
Klamry na wrastające paznokcie zakłada się już od kilku lat. Jest to najszybsza i najskuteczniejsza metoda leczenia tej dolegliwości. Co więcej, uważna jest ona za mało inwazyjna i bolesną. Aby skorzystać z tego rozwiązania, warto wybrać się do podologa, który założy klamrę korekcyjną na paznokieć. Ta zaoszczędzi nam bólu i pozwoli wyprofilować niesforne paznokcie na długi czas.
Klamry korekcyjne na wrastający paznokieć
Jeszcze do niedawna główną metodą leczenia wrastającego paznokcia, było jego zerwanie. Dziś to rozwiązanie uznawane jest za barbarzyństwo. Zrywania paznokcia jest bolesne, a dodatkowo nowy zazwyczaj odrasta nieprawidłowo. W związku z tym zrywanie wrastających paznokci zastąpiły nowoczesne metody radzenia sobie z tym problemem: operacja Quen oraz klamry korygujące. Pozwalają one szybko, skutecznie i bezkrwawo pozbyć się problemu.
Czym są klamry na wrastające paznokcie?
Klamry na wrastające paznokcie mogą być sprężynowe, metalowo-plastikowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Najnowsze rozważnie to klamry korekcyjne drutowe VHO Osthold. Są one zrobione z tych samych materiałów co aparaty na zęby. Stosuje się je w przypadku, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.
Kiedy zakłada się klamry korekcyjne na wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć to bardzo powszechny problem, który wywołuje duży ból i dyskomfort. Warto więc z nim rozprawić się jak najszybciej. Po klamry korygujące sięga się, kiedy ból przy wrastającym paznokciu jest tak duży, że uniemożliwia chodzenie lub zakładanie zakrytego obuwia. Na klamrę powinny zdecydować się też osoby, którym po zabiegu przerwania paznokcia nadal odrastają te wrastające w skórę. Tę metodę leczenia rekomenduje się także, kiedy pęknięte lub odłamane fragmenty paznokcia w jego górnych rogach przyczyniają się do wrastania.
Rodzaje klamer na wrastające paznokcie
Podologia zna wiele rodzajów klamer na wrastające paznokcie. Dobór tej odpowiedniej należy do lekarza. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się:
- Klamry metalowe – ten typ klamer wykorzystuje się do delikatnych paznokci, które nie wymagają zbyt dużej korekty; zazwyczaj stosuje się je w lecie, kiedy ważny jest estetyczny wygląd stóp;
- Klamry drutowe – ten rodzaj klamry jest stosowany na paznokciach, które mocno wrastają i wykręcają się; rekomendacją do założenia klamr drucianych jest również mocno zdeformowany paznokieć np. po zabiegach chirurgicznego usunięcia płytki paznokciowej;
- Klamry plastikowo-drutowe – ta klamra jest stosowana do paznokci delikatnych, wymagających niewielkiej korekty toru wzrostu paznokcia; ten rodzaj klamry przykleja się do zewnętrznej części paznokcia i wraz z aktywnym drucikiem, który podnosi krawędzie płytki paznokcia; klamra zabezpieczona jest żelem, aby nie zaczepiała o skarpetki i nie powodowała dyskomfortu w trakcie chodzenia.
Jak zakłada się klamrę na wrastający paznokieć?
Zakładanie klamry na wrastający paznokieć jest zabiegiem bezbolesnym i szybkim. Na początek lekarz dezynfekuje palca lub całą stopę i ocenia stan wrośniętego paznokcia. Na tej podstawie dobiera rodzaj klamry. Ta jest mierzona i przycinana do odpowiedniej długości. Klamra nakładana jest i skracana tak, aby otrzymać odpowiednią długość naciągu. Na koniec klamra jest żelowana, co ma zapobiegać zaciąganiu rajstop lub skarpet. Żel utwardza się w lampie UV.
Z klamrą korygującą można normalnie funkcjonować. Ulga w bólu jest natychmiastowa. Rolą klamry korygującej jest nie tylko niwelowanie bólu, ale i zapobieganie dalszemu wrastaniu paznokcia. Klamra na paznokciu pozostaje do całkowitego jego odrośnięcia nowym torem. W czasie jej noszenia, konieczne jest zakładanie tamponów nasączonych środkiem przeciwzapalnym. Wymiany tamponu dokonuje się samodzielnie.
Klamra na paznokciu wygląda jak cienki plaster. Przyklejona jest ona na płytkę paznokciową. Czasem do wyeliminowania problemu wrastającego paznokcia wystarczy jeden zabieg. Klamry mogą mieć różne kształty i wielkości. W sklepach można znaleźć klamry do samodzielnego założenia, ale nie są one polecane przez lekarzy.
Ile kosztuje założenie klamry na wrastający paznokieć?
Chociaż klamry korygujące na paznokieć są niezwykle popularne, to polski NFZ nadal nie refunduje tego zabiegu. Leczenie trzeba opłacić samodzielnie. Koszt nałożenia klamry wynosi ok. 150 złotych. Klamrowanie paznokcie trwa do 60 minut. Zabiegu wykonuje się w gabinecie podologicznym. Klamrę może założyć też pedikiurzystka, która ukończyła odpowiedni kurs. Oprócz wizyty, na której zakłada się klamrę korygującą, konieczne są też te kontrolne. Ich ilość jest indywidualna.