Co mówi wygląd paznokci?

0
1487

Zdrowe paznokcie zwykle są różowe i nie mają żadnych przebarwień, bruzd i pęknięć. Bardzo często zdradzają nam, że dzieje się coś nie tak z naszym organizmem. Warto raz na jakiś czas skontrolować, czy nasze paznokcie są w dobrym stanie, a jeżeli pojawią się jakieś zmiany, zastanowić się nad przyczyną. Zmiany na paznokciach nie zawsze są objawem chorób paznokci.

Najczęściej występujące zmiany na paznokciach to:
– paznokcie o wyglądzie szkiełka do zegarka, inaczej palce pałeczkowate. Bezpośrednią przyczyną takiego wyglądu paznokci są zmiany w układzie oddechowym oraz choroby sercowo-naczyniowe. Może się także pojawić w nadczynności tarczycy.
– linie Beau – są to poprzeczne bruzdy w blaszce paznokcia, które są stygmatem pozostającym po jakimś bardzo stresującym wydarzeniu, które czasowo przerwało formowanie paznokcia.
– koilonychia, czyli inaczej paznokcie łyżeczkowate. Zjawisko to jest zupełnie normalne u dzieci i ustępuje z wiekiem. U dorosłych może być wywołana niedoborem żelaza, cukrzycą, niedożywieniem.
– bielactwo – poprzeczne bruzdy i białe plamy na paznokciach (leukonychia). Spowodowane są mechanicznymi urazami.
– pionowe, podłużne bruzdy na paznokciach są typowe dla ludzi starszych, związane są z procesami starzenia i całkowicie niegroźne. Zdarza się, że zmiany przypominające pionowe kreski stanowią sygnał niedoboru witaminy B12 i żelaza.
– grzybica paznokci powoduje zmiany nie tylko w strukturze, ale powoduje zmianę koloru płytki. Paznokcie są żółte, brunatne lub żółto-zielone, grubieją, są łamliwe i kruche, płytka paznokciowa traci przejrzystość.
– paznokcie łamliwe i kruche są efektem nieprawidłowej pielęgnacji, ponawianych urazów (np. mocnym uderzaniem palcami o klawiaturę), obgryzania lub niedoboru składników mineralnych.
– żółty kolor paznokci może być spowodowany malowaniem ich niewłaściwymi lakierami lub brakiem stosowania bazy pod lakier lub zbyt dużą ilością karotenu w organizmie i paleniem papierosów.
– zielone przebarwienia powstają, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego.

Wszystkie z wymienionych objawów powinny być skonsultowane z lekarzem lub podologiem, ponieważ opisane zmiany stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale można je spotkać w chorobach skóry i narządów wewnętrznych.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here