Spowiedź przedślubna – o czym powinniśmy pamiętać?

0
1883

Zanim staniesz na ślubnym kobiercu, czeka cię spotkanie z duchowym w konfesjonale. Na szczęście, nie taki diabeł straszny.

Przed ślubem trzeba wyspowiadać się dwa razy

Przed ślubem do spowiedzi przystępuje się dwukrotnie. Więcej szczegółów duchowny poda przy spisywaniu protokołu przedślubnego. Zazwyczaj do pierwszej spowiedzi przedślubnej przystępuje się po zapowiedziach, a do drugiej – tuż przed ślubem. Ksiądz powinien dać narzeczonym specjalną karteczkę, z którą idzie się do konfesjonału. Spowiedź przedślubna niczym nie różni się od tej zwykłej. Dobrze jest jednak zaznaczyć, że jest to spowiedź odbywana przed wstąpieniem w związek małżeński – taki wymóg zresztą znajduje się na karteczce.

Zadawanie bardzo ważnych pytań

Kościół katolicki poleca, aby wierny przed przystąpieniem do spowiedzi przedślubnej zadał sobie ważne pytania. Są to:- czy dotychczasowe spowiedzi były dobre? (zatajenie grzechu ciężkiego z bojaźni lub wstydu czyni spowiedź swiętokradczą i wtedy trzeba wyznać grzechy od ostatniej dobrej spowiedzi);- jaka jest moja wiara, modlitwa i uczestnictwo we mszy świętej?- czy jestem szczery i uczciwy wobec ludzi, szczególnie wobec narzeczonego/narzeczonej?- jak pomagałem narzeczonemu/narzeczonej w zachowaniu godności osobistej i czystości przedślubnej – warunku prawdziwej miłości? Te pytania znajdują się także na karteczce, którą ksiądz po każdej z dwóch spowiedzi podpisuje i/lub przybija pieczątkę.

do spowiedzi przedślubnej należy się przygotować

Wiele osób obawia się samej spowiedzi przedślubnej, zwłaszcza pytań o szczegóły dotyczące sfery intymnej. I rzeczywiście, ksiądz ma prawo zapytać o seks przedmałżeński lub o to, czy narzeczeni mieszkają razem. Należy być wtedy szczerym, w innym wypadku oszukamy same siebie. Jeśli masz pecha, możesz trafić na księdza, który podniesie na ciebie głos i zacznie cię pouczać. Pamiętaj jednak, że taka jest jego rola, więc powinnaś go wysłuchać i odmówić zadaną pokutę.

Ksiądz, który usłyszy, że para współżyje czy mieszka ze sobą przed ślubem, jako duszpasterz nie może tego pochwalić. Opowie wtedy o miłości czystej, bezwarunkowej, duchowej, a nie fizycznej, która według kościoła katolickiego mylona jest z pożądaniem. Pamiętaj jednak, że warunkiem spowiedzi jest żal za grzechy – dlatego ksiądz może chcieć porozmawiać z tobą, aby dowiedzieć się, czy rozumiesz swój błąd jako katoliczki. Chodzi tutaj o sprowadzenie cię na ścieżkę bezwarunkowej miłości i oddania ukochanej osobie jako małżonkowi. Niektórzy mimo uprawiania seksu przed ślubem czy wspólnego mieszkania, chcą przed ślubem wytrwać w duchu katolickim. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest postawienie sobie jakiegoś celu, np. zrezygnowanie ze współżycia na miesiąc przed spowiedzią. Można o tym księdzu podczas spowiedzi powiedzieć. Jeśli jest duchownym nastawionym na dialog, na pewno doceni wasze postanowienie. Ksiądz ma prawo zasugerować narzeczonym, żeby do momentu wstąpienia w związek małżeński znowu zamieszkali osobno. Może być to bardzo trudne, jednak jeśli jesteście wierzący i zależy wam na szczerym wypełnieniu spowiedzi, powinniście zastosować się do sugestii duchownego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here