Spiralna wkładka domaciczna – hormonalna i zwykła. Jak działa ta metoda antykoncepcji?

0
2424

Wkładka domaciczna jest jedną z metod antykoncepcji. Dedykowana jest ona głównie kobietom, które pierwszy poród mają już za sobą. Działanie popularnej spirali zabezpiecza przed ciążą na okres od 2 do 6 lata. Spirala antykoncepcyjna uważana jest za jedną z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod antykoncepcji, ale nie pozostaje również bez wad. Z tymi konieczne należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o założeniu wkładki domacicznej. Zobacz, jak działa spirala domaciczna, jakie są jej rodzaje oraz jakie mogą być skutki uboczne stosowania tej metody antykoncepcji.

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna potocznie zwana jest spiralą, jednak swoim wyglądam zupełnie jej nie przypomina. Nowoczesne wkładki domaciczne mają zazwyczaj kształt litery T i wykonana są z plastiku z domieszką miedzi lub srebra. Dzięki temu zmniejszają ruchliwość plemników, a te nie mogą dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej.

Jak działa wkładka domaciczna?

Spirala antykoncepcyjna jest ciałem obcym w narządach rodnych kobiety. W efekcie tego w jej okolicy następuje nagromadzenie dużej ilości białych krwinek, których podstawowym działaniem jest unieszkodliwianie drobnoustrojów. W macicy leukocyty natomiast zabijają napotkane plemniki, a czasem też komórkę jajową. Zadaniem wkładki wewnątrzmacicznej jest zapobieganie zagnieżdżeniu się zarodka, a ramiona boczne spirali mają dodatkowo zapobiegać dotarciu plemników do jajowodów. Spirala wyposażona jest również w specjalny pojemnik z progesteronem, który uwalnia się do wnętrza macicy, działając miejscowo na błonę śluzową. W wyniku tego śluz widzialny w szyjce macicy jest nieprzenikliwy dla plemników. Wkładka wewnątrzmaciczna chroni przed zajście w ciąże od 2 do 6 lat. Zakłada się ją w czasie menstruacji. Zbieg musi być wykonany przez lekarza.

Wkładka domaciczna –  kto może ją stosować?

Wkładka domaciczna jest metodą antykoncepcji, którą ginekolodzy polecają przede wszystkim kobietom mającym pierwszy poród już za sobą. Nie jest to jednak warunek obowiązkowy. Na założenie spirali mogą zdecydować się też panie, które dzieci nie chcą mieć przez dłuższy czas oraz nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kobiet, które jeszcze nie rodziły, mogą wystąpić powikłania. Wynika to z tego, że tradycyjna wkładka wewnątrzmaciczna wywołuje lekki stan zapalny, a samo jej zakładanie może doprowadzić do uszkodzenia szyjki macicy. Uszkodzenie to nie pozostaje bez wpływu na przebieg ewentualnej ciąży.

Jakie są zalety spirali antykoncepcyjnej?

Spirala antykoncepcyjna uznawana jest za jedną z najskuteczniej metod zapobiegania ciąży. I ta jest jej główna zaleta. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla skuteczność spirali antykoncepcyjnej wynosi 0,6, a w przypadku wzbogacenia jej miedzią lub homonimami wzrasta ona do 0,1. Oznacza to, że chroni ona przed ciążą tak samo, jak nowoczesne dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, z tym że nie należy pamiętać o codziennych ich połykaniu. Kolejną zaletą tej metody antykoncepcji jest to, że wpływa ona w żaden sposób na pożycie seksualne, co trudno powiedzieć np. o prezerwatywie. Seksem bez obaw, że zajdzie się w ciążę, można cieszyć się przez co najmniej 2 lata, chociaż dostępne są też wkładki domaciczne, które działaj 5 lub 6 lat. Długotrwałe zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą sprawia również, że jest to metoda ekonomiczna. Wydatek rozkłada się na kilka lat.

Wymieniając plus wkładki domacicznej, nie można również zapominać tych związanych ze zdrowiem kobiety. Przeciwdziałają one przerostowi błony śluzowej macicy, rozwojowi mięśniaków oraz polipów. Oprócz tego hamują comiesięczny rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu comiesięczne krwawienia są mniej obfite i krótsze. Lekarze podają, że kobiety z wkładką domaciczną krwawią od 1 do 2 dni. W związku z tym spirala antykoncepcyjna stosowana jest nie tylko jak ochrona przed ciążą, ale również jako lek przy obfitych miesiączkach.

Wady spirali antykoncepcyjnej

Chociaż wydaje się, że wkładka domaciczna jest idealną metodą antykoncepcji, to tak nie jest. Ma ona również swoje wady. Przede wszystkim jej założenie nie jest możliwe w przypadku wszystkich pań. Niewskazana jest, jeśli kobieta jeszcze nie rodziła oraz miała ciążę pozamaciczną. Założenie spirali uniemożliwiają też niektóre wady budowy macicy np. mięśniaki czy deformacje szyjki, skłonności do infekcji oraz torbiele. Spirale antykoncepcyjne to także ryzyko zwiększania długości oraz intensywności karawanie, obfite miesiączki mogą wytapiać głównie w pierwszych miesiącach po założeniu wkładki. Kolejną wadą spirali antykoncepcyjnych jest to, że w wydaniu tradycyjnym zwiększają ryzyko infekcji  narządów rodnych.

Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna?

W zależności od rodzaju wkładki domacicznej i gabinetu lekarskiego, w którym chce się to zrobić, ceny zabiegów mogą być zróżnicowane. Wahają się one do 80 do 850 złotych.

Wybierając metodę antykoncepcji, należy rozważyć jej wszystkie wady i zalety. Wkładka domaciczna, chociaż cieszy się dużą popularnością oraz wykazuje skuteczność, nie dla wszystkich pań będzie dobrym rozwiązaniem. Niekiedy w wyniku jej założenia następuje spadek libido, migreny czy wypryski skórne. Takie skutki uboczne mogą jednak powodować wszystkie poza naturalne metody antykoncepcji.

[Głosów:6    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here