Wypadnięcie dysku i przepuklina kręgosłupa – jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia?

0
2504

Przepuklina kręgosłupa to potocznie wypadnięcie dysku. Kiedyś dotyczyła głównie osób starszych, dziś wraz ze zmianą stylu życia cierpią na nią coraz to młodsze osoby. Nieleczona przepuklina kręgosłupa można prowadzić do poważnych powikłań i przerodzić się w chorobę zwyrodnieniową. Na szczęście współczesna medycyna zna wiele metod leczenia wypadnięcia dysku. Metody te są zarówno mało inwazyjne, jak i oparte na zabiegach chirurgicznych. Te traktuje się jednak jako ostateczność, gdy wszystkie inne środki zawiodą lub w przypadku, gdy objawy przepukliny kręgosłupa są ostre i niebezpieczne. Zobacz, co musisz wiedzieć o przyczynach, objawach i leczeniu przepukliny kręgosłupa.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa, czyli popularne wypadnięcie dysku polega na wysunięciu jądra miażdżystego krążka międzykręgowego z przestrzeni kręgowej. Sprawia to, że nerwy lub rdzeń są uciskane, co powoduje ból. Najczęściej mamy do czynienia z przepukliną odcinka lędźwiowego, jednak schorzenie może dotyczyć całego kręgosłupa. Lekarze często mają również do czynienia z przepukliną szyjną, która występuje na skutek nagłego i nadmiernego wysiłku. Medycyna mówi również o przepuklinie oponowo – rdzeniowej, która jest wadą wrodzoną kręgosłupa. Choroba ta obejmuje niedorozwój kręgów otaczających rdzeń. Wada powstaje już w czasie życia płodowego, a geneza jej pojawiania się nie jest znana. Lekarze wskazują, że może być to zakażeniami, zmiany hormonalne, środki chemiczne, urazy lub wiek matki.

Jakie są przyczyny wypadania dysku?

Przyczyny przepukliny kręgosłupa mogą być bardzo różne. Można ich upatrywać w urazach, o jakie nietrudno dźwigając ciężkie przedmioty w sposób nieumiejętny. Przepuklina kręgosłupa jest także częstym skutkiem ubocznym wypadków komunikacyjnych oraz efektem przeciążenia kręgosłupa. W przypadku przepukliny szyjnej jako przyczynę podaje się nadmierne uprawnia sportu, ciężką pracę fizyczną, a nawet długotrwałe siedzenie przed telewizorem. Siedzący tryb życia osłabia mięśnie grzbietu, co może spowodować wypadnięcie dysku, dlatego należy unikać siedzenia w niewygodnych pozycjach.  Na ryzyko wypadnięcia dysku narażone są również osoby z wyraźną nadwagą i otyłością oraz cierpiące na osteoporozę.

Jakie są objawy wypadnięcia dysku?

Objawy przepukliny kręgosłupa zależą przede wszystkim od tego, w jakim miejscu dojdzie do wypadnięcia dysku. Czasem, choć bardzo rzadko schorzenie to nie daje żadnych objawów, jednak najczęściej mamy do czynienia z bardzo silnym, miejscowym bólem kręgosłupa. W przypadku, gdy przepuklina uciska przyległe nerwy, ból ten może być przeszywający i dotyczy jednej połowy ciała. Spotykać się można również drętwienie oraz mrowienie. Jeśli przepuklina jest bardzo duża, ucisk może dotyczyć obydwóch stron ciała i powodować silny ból kręgosłupa i kończyn dolnych, osłabienie nóg, nietrzymanie moczu oraz stolca. Przy wystąpieniu takich objawów ma się do czynienia z tzw. zespołem ogona końskiego.

Przepuklina kręgosłupa – wizyta u lekarza i diagnoza

W przypadku, gdy pojawią się bóle w okolicach kręgosłupa, należy udać się do lekarza. Przepuklinę kręgosłupa można zdiagnozować  wykonując badania obrazowe oraz przeprowadzając wywiad lekarski. Badania, jakie są zalecane w przypadku podejrzenia wypadnięcia dysku to rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz badanie radiologiczne kręgosłupa.

Jak leczy się przepuklinę kręgosłupa?

Leczenie przepukliny kręgosłupa uzależnione jest od objawów, jakie ona daje. Jeśli takie nie występują, leczenia zazwyczaj się nie podejmuje. W innych przypadkach lekarz może zalecić:

  • fizykoterapię;
  • zażywanie leków na rozluźniających mięśnie, przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych;
  • zastrzyki z kortyzonu;
  • operacje.

Operacja przepukliny kręgosłupa – co trzeba o niej wiedzieć?

W przypadku, gdy podstawowe metody leczenia przepukliny kręgosłupa zawiodą lub, gdy jest ona tak duża, że zagraża zdrowiu pacjenta, lekarz ordynuje operację. Ta ma zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz pozwolić wrócić do wcześniejszej sprawności. Należy jednak pamiętać, że po operacji przepukliny kręgosłup może pojawić się wiele powikłań. Pierwszym i najczęstszym jest ból zlokalizowany w rejonie przeprowadzonego zabiegu. Jeśli on występuje, rozwiązaniem jest zażywanie leków przeciwbólowych. Kolejnymi powikłaniami po operacji przepukliny kręgosłupa jest uczucie niestabilności (można je zniwelować dzięki ćwiczeniom i rehabilitacji, która ma wzmacniać mięśnie), problemy z oddawaniem moczu oraz powikłania pooperacyjne, do których zalicza się: złą tolerancję na znieczulenie ogólne czy zator płuc, a nawet krwiak prowadzący do paraliżu.

Profilaktyka przepukliny kręgosłup

Aby nie narażać się na uciążliwe powikłania pooperacyjne oraz ból związany z przepukliną kręgosłupa warto zastosować profilaktykę. Ta każe pamiętać o codziennej aktywności fizycznej oraz zaleca troszczenie się o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na to, jaką pozycję zachowuje się podczas siedzenia, chodzenia i snu. Ćwiczeniami, które polecane są na kręgosłup, są te związane z pływaniem. Warto również zainwestować w odpowiednio wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną oraz dobrze dobrany materac. Jeśli przepuklina kręgosłupa już wystąpiła i uczęszcza się na rehabilitację, to należy unikać siedzenia i snu w pozycjach nasilających ból oraz zrezygnować z gwałtownych ruchów i dźwigania ciężkich przedmiotów.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here