Skrzywiona przegroda nosowa – dlaczego warto zdecydować się na zabieg operacyjny?

0
3257

Krzywa przegroda nosowa może oznaczać problemy z oddychaniem lub chrapanie. Pierwszym etapem jej leczenia są zazwyczaj metody pozaoperacyjne, jednak jeśli nie przynoszą one efektów, konieczny staje się zabieg. Ma on na celu korektę przegrody nosowej, dzięki czemu będzie ona umożliwiała swobodny przepływ powietrza przez nos. Wykonanie operacji przegrody nosowej znacznie poprawia komfort życia, a także pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Zobacz czy warto zdecydować się na zabieg usunięcia krzywe przegrody nosowej.

Jakie są dolegliwości krzywej przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa objawia się wieloma dolegliwościami, które mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Co ważne, krzywa przegroda nosowa znacząco wpływa również na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że o jej odczuwanych dolegliwościach mówimy przy znacznym skrzywieniu, to delikatne zazwyczaj nie powoduje żadnego dyskomfortu.

W przypadku skrzywionej przegrody nosowej pacjent może się borykać z problemami z oddychaniem, krwawieniem z nosa oraz bólem. Narażony jest także na częstsze infekcje górnych dróg oddechowych i niemal stale towarzyszący katar.

Przyczyn skrzywionej przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej może być wynikiem wad genetycznych lub nastąpić po urazie mechanicznym. Zazwyczaj to, że przegroda jest krzywa, uwidacznia się dopiero z wiekiem i krzywienie postępuje wraz ze zmianami rozwojowymi. Wada ta polega na nierównomiernym wzroście giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania. Skrzywiona przegroda nosowa zazwyczaj przybiera kształt litery S lub C. O jej leczeniu operacyjnym decyduje lekarz, kiedy wyczerpie się wszystkie poza zabiegowe środki poprawiające komfort życia pacjenta.

Operacja przegrody nosowe – metody

Operacje przegrody nosowej wykonuje się za pomocą dwóch metod. Ta właściwa dobierana jest do występującej wady. Metody operacji przegrody nosa to:

  • podśluzowa resekcja przegrody nosowej – operacja polega na nacięciu błony śluzowej oraz chrząstki znajdującej się wewnątrz nosa, a w kolejnym kroku na usunięciu skrzywionej chrząstki oraz kości przegrody nosowej; usunięte elementy mogą być również naprostowywany, a następnie implementowane na swoje pierwotne miejsce; do zalet podśluzówkowej resekcji przegrody nosowej zalicza się to, że nie pozostawia ona blizn i śladów zewnętrznych, a szwy ulegają rozpuszczeniu lub usuwane są przez lekarza po 7 dniach od zabiegu;
  • septoplastyka nosa. 

Na czym polega septoplastyka nosa?

O wiele popularniejszym zabiegiem niż podśluzówkowa resekcja przegrody nosa jest septoplastyka. Jest to zabieg plastyki przegrody nosowej. Jest on mało inwazyjny i przez większość lekarzy traktowany jako procedura ambulatoryjna. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Należy jednak jasno zaznaczyć, że septoplastyka nie jest zabiegiem medycyny estetycznej, jej wykonanie nie zmieni kształtu nosa.

Septoplastyka polega usunięciu wypukłości i ostrogi oraz ustawieniu szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody. Zabieg prowadzi się zazwyczaj z użyciem endoskopu, który pozwala na dokładne obejrzenie kanałów nosowych i kształtu przegrody. Przed i po zabiegu wykonywane są również zdjęcia, które pozwolą porównać efekty operacji przegrody nosowej. Septoplastyka jest zabiegiem krótkim. Trwa maksymalnie do godziny. Zazwyczaj wykonują się ja u małych dzieci.

Septoplastyka nosa – przygotowania i zalecenia pooperacyjne

Przygotowanie do septoplastyki nosa nie jest trudne. Z racji zastosowania znieczulenia ogólnego pacjent nie powinien niczego jeść i pić 24 godziny przed zabiegiem. Pomoże to uniknąć późniejszych nudności i wymiotów. Po operacji pacjent może odczuwać osłabienie i senność, dlatego nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych przez co najmniej 48 godzin. Po zabiegu o pacjenta może również wytępić łagodny ból. Aby uniknąć zakażeń i nadkażeń po operacji przegrody nosowej ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. W czasie gojenia nos trzeba utrzymywać w czystości oraz myć ręce przy zmianie opatrunku czy jego dotknięciu. Z racji małej inwazyjności septoplastyki do domu po zabiegu wychodzi się jeszcze tego samego dnia.

Powikłania po operacji przegrody nosowej

Chociaż operacja przegrody nosowej nie jest inwazyjnym zabiegiem, to jak każdy może powodować powikłania. W przypadku septoplastyki występują one niezwykle rzadko, jednak lekarz powinien o ich poinformować. Powikłania po operacji przegrody nosowej to: kilkudniowe krwawienia, wysoka gorączka, blizny, bóle głowy, wymioty, perforacja przegrody nosowej, przebarwiania nosa, zmieniony kształt nosa, zmniejszone powonienie, występowanie reakcji alergicznych na leki. W przypadku, gdy takie powikłania występują, zalecana jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.

Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej

W celu szybszego dojścia do zdrowia zaleca się stosowanie kilku prostych zasad. Mówią one, aby:

  • unosić głowę podczas snu, tak by opuchlizna szybciej zeszła;
  • nie wydmuchiwać nosa przez minimum 3 dni po operacji;
  • unikać unoszenia rąk nad głowę, np. przy ubieraniu się;
  • kichać z otwartymi ustami, aby nie wywołać niepotrzebnych zmian ciśnienia.

Proces gojenia chrząstki w nosie nie należy do najszybszych, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwości. Szacuje się, że nos może regenerować się nawet do roku czasu.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here