Skala problemów z erekcją w Polsce, Europie i na świecie

0
1234

Zaburzenia erekcji określane są jako niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do satysfakcjonującego odbycia stosunku seksualnego. Jeszcze do niedawna problemy z erekcją przypisywano mężczyzną w wieku podeszłym. Okazuje się jednak, że kłopoty ze wzwodem mogą wystąpić w każdym wieku i na każdym etapie życia seksualnego. Co więcej, cierpi na nie coraz więcej mężczyzn. Okazuje się, że problemy z potencją stają się problemem światowym.

Kłopoty z erekcją stają się coraz większym problemem w polskich sypialniach, ale nie tylko. Towarzystwa medyczne biją na alarm, że zaburzenia erekcji diagnozuje się coraz częściej, a dodatkowo u coraz młodszych mężczyzn. Niepokojące już również to, że panowie niechętnie zgłaszają się po pomoc lekarską. Wskazuje się, że tylko 27% mężczyzn mających problemy ze wzwodem zasięgnęło porady lekarza i rozpoczęło bezpieczne i skuteczne leczenie. Reszta woli ignorować problemy lub leczyć się na własną rękę np. sfałszowanymi preparatami medycznymi.

Czym jest erekcja?

Erekcja to wzwód, a więc zwiększenie rozmiarów i usztywnienie członka. Dochodzi do niej w wyniku napływu krwi do prącia. W nim znajdują się tzw. ciała jamiste, które w czasie, gdy członek jest w stanie spoczynku, są prawie całkowicie poste. Pod wpływem podniecenia dochodzi do wysłania przez układ nerwowy do układu naczyniowego sygnały, aby ciała jamiste w prąciu napełniły się krwią. Oznacza to, że ich ścianki stają się napięte, zwiększają objętość i dochodzi do ucisku sąsiadujących żył, co uniemożliwia odpływ krwi z członka. W przypadku zaburzeń erekcji krew z członka odpływa, nawet jeśli mężczyzna jest lub powinien być podniecony.

Ilu mężczyzn dotyczą zaburzenia erekcji?

Badania nie określają jednoznacznie, ilu mężczyzn w Polsce może borykać się z zaburzeniami erekcji. Wynika to z tego, że większość panów wstydzi się mówić o dysfunkcjach zachodzących w ich życiu seksualnych. Nie informują o nich swoje partnerki, lekarza, a co dopiero ankietera. Dotychczas wykonane badania podają liczby od 1,7 do 3 milionów mężczyzn dotkniętych zaburzeniami erekcji. Bez względu na to, która liczba jest prawdziwa, kłopoty ze wzwodem wydają się być prawdziwą epidemią. Najczęściej zaburzenia erekcji dotykają mężczyzn po 40. roku życia, jednak można zaobserwować tendencję zniżkową. Na problemy ze wzwodem coraz częściej skarżą się panowie wieku 26-35 lat. Przyczyny tego stanu rzeczy są bardzo różne. Problemy z potencją mogą wynikać z przebytych i obecnych chorób lub uwarunkowań psychicznych np. problemów w związku. Pocieszające jest jednak to, że dane medyczne potwierdzają, że większość zaburzeń erekcji da się wyleczyć.

Jak poprawić erekcję?

Wskazuje się, że najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji to te psychologiczne. Jako takie wymienia się m.in. niską samoocenę, strach przed niemożnością odbycia satysfakcjonującego stosunku, problemy w związku takie jak zdrada, wyciszenie/wychłodzenie uczuć, nieprzyjemne doświadczenia seksualne, niewłaściwe reakcje partnerki, rygorystyczne wychowanie, brak otwartość w sferze seksualnej, ortodoksyjność religijna wywołująca poczucie winy,  skłonności homoseksualne lub nieodnawianie się w męskiej roli, strach przed ciążą, dewiacje i zadaniowe podejście do seksu, stres, przemęczenie.

W takich wypadkach problemy ze wzwodem można łatwo wyeliminować. Pomóc mogą w tym wizyty u terapeuty lub psychologa, a także zmiana trybu życia. Mężczyznom, którzy cierpią na zaburzenia erekcji, zaleca się regularne uprawianie sportu i przejście na zbilansowaną dietę. Powinny oni zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla, które poprawiają działanie mięśni prącia. W profilaktyce i leczeniu zaburzeń erekcji ważny jest też relaks i wypoczynek oraz unikanie nałogów (alkoholu, papierosów czy narkotyków). Aby wyeliminować problemy ze wzwodem, rekomendowana jest praca nad związkiem i poprawienie komunikacji w nim. Partnerzy powinni szczerze rozmawiać o swoich problemach i oczekiwaniach, a także z otwartością podejść do zbliżeń seksualnych np. wypróbować nowe pozycje czy zmienić nastawianie do seksu.

Problem erekcji na świecie

Zaburzenia erekcji nie są typowo polskim problemem. Z problemem tym walczą mężczyźni na całym świecie. Brak erekcji lub kłopoty z jej utrzymanie diagnozuje się u 16% mężczyzn na świecie, czyli u blisko 152 mln osób. Dotykają one panów w wieku od 20 do 75 lat. Niestety prognozy na przyszłość nie są optymistyczne. Eksperci przewidują, że zaburzenia erekcji będą się pogłębiać i dotykać coraz większą ilość mężczyzn. Według szacunków w 2025 roku liczba mężczyzn skarżących się na problemy ze wzwodem ma sięgnąć 322 mln. Stanowi to spraw wyzwanie dla lekarzy od spraw męskich oraz przemysłu farmaceutycznego, który nadal poszukuje skutecznych rozwiązań poprawiających męską potencję. Dziś leczy się ją za pomocą farmaceutów dostępnych na receptę, niestety coraz więcej mężczyzn decyduje się sięgać po nie przebadane i niebezpieczne preparaty bez recepty, które sprzedawane są na różnego rodzaju formach internetowych, aukcjach i sklepach.  Te, zamiast pomagać szkodzą i nie przywracają dawnej sprawności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here