Potencja i erekcja, czy oznaczają to samo?

0
1513

Mówiąc o męskiej seksualności zazwyczaj pojęć potencja i erekcja używa się wymiennie. Najczęściej stosuje się je w przypadku zaburzeń. Jak się jednak okazuje, potencja nie jest tym samym co erekcja, a erekcja nie jest potencją. Aby więc mówić dokładnie o męskiej seksualności, należy poznać dokładną definicję tych pojęć.

W medycznym świecie coraz częściej i więcej mówi się o zaburzeniach seksualnych mężczyzn. Szacuje się, że dotykają one już niemal 16% mężczyzn na świecie, a odsetek ten ma rosnąć z każdym rokiem. Problem jest o tyle poważny, że tylko nieznaczna część panów dotkniętych zaburzeniami seksualnymi udaje się po pomoc lekarską. Reszta ignoruje problem lub stara się leczyć na własną rękę, wykorzystują do tego m.in. leki na erekcję z czarnego rynku Problemem w zakresie męskich dysfunkcji seksualnych jest też często błędnie stosowane nazewnictwo, przez co diagnozą kłopotów jest utrudniona. Najczęściej błędy pojawiają się w odróżnieniu potencji od erekcji.

Czym jest potencja seksualna u mężczyzny?

Potencja seksualna rozumiana jest przez specjalistów jako szeroko pojęta sprawność, która pozwala na osiągnięcie podniecenia seksualnego. Sprawność ta umożliwia odbycie stosunku seksualnego, który przyniesie zadowolenie obydwom stronom. W przypadku mężczyzn wyrazem potencji seksualnej jest osiągnięcie erekcji i utrzymanie wzwodu, u kobiet potencje to natomiast chęć odbycia stosunku oraz brak odczuwania bólu w jego trakcie. Należy pamiętać, że o męska potencja seksualna nie przejawia się tylko erekcją, ale obejmuje szersze zagadnienia. Jest ona wyrazem sprawności seksualnej, czyli zdolności do spełniania określonych funkcji i odczuwania pewnych doznań. Potencja umożliwia rozpoczęcie zbliżenia, utrzymanie go i doprowadzenie do finału. O potencji seksualnej mówmy także w kontekście osiągania satysfakcji z pożycia seksualnego, a także możliwości zapłodnienia. Oznacza to, że męska potencja seksualna dotyka i aspektów fizycznych i psychicznych.

Czym są problemy z potencją u mężczyzn?

Mówiąc o problemach z potencją u mężczyzn, wiele osób od razu wskazuje na zaburzenia erekcji. Na uwadze należy mieć jednak, że zaburzenia potencji mogą wystąpić na wielu płaszczyznach. Mówi się o nich już w przypadku samego braku podniecenia seksualnego. Zazwyczaj przyczyną problemów z potencją u mężczyzn jest stres, przemęczenie i duże napięcie nerwowe, ale mogą one też występować w wyniku zaburzeń hormonalnych, problemów psychicznych, skutków ubocznych działania leków czy chorób przewlekłych. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do zaniku pożądania i podniecenia.

Najbardziej charakterystycznym objawem problemów z potencją u mężczyznkłopoty z osiągnięciem wzwodu. Powodują one duży dyskomfort psychiczny i mogą być podłożem problemów w związku. Zaburzenia erekcji mają różne podłoża od fizycznego po psychologiczne. Aby je odpowiednio zdiagnozować, a następnie leczyć konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Warto wiedzieć, że do zaburzeń potencji lekarza zaliczają również problemy z osiągnięciem orgazmu. Jest to wynikiem anhedonii seksualnej, czyli utraty zdolności do odczuwania przyjemności. Przejawem zaburzeń potencji jest również anorgazmia, czyli całkowity brak szczytowania, pomimo że występują oznaki podniecenia seksualnego.

Jak poprawić potencję?

Strefa seksualna w życiu człowieka jest niezwykle ważna. Każdy chciałby, aby jego sprawność seksualna były jak najwyższa. Niestety nie zawsze tak jest. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na rozwiązywanie problemów z potencją np. za pomocą skutecznych farmaceutyków. Nie mniej jednak, aby utrzymać wysoką sprawność seksualną przez długi czas, należy stosować też działania profilaktyczne. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że zdolności seksualne uzależnione są od stanu zdrowia. Chcąc więc utrzymać wysoką potencje, koniecznie trzeba zadać o zdrowie, badać się regularnie i zdrowo żyć. Rekomenduje się unikanie stresu, codzienna aktywność fizyczną, porzucenie nałogów takich jak palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu oraz wprowadzenie zdrowej diety opartej na kwasach omega, witaminach i minerałach.

Czym jest erekcja?

Erekcja jest przejawem potencji seksualnej mężczyzny. Polega ona na usztywnieniu prącia po wcześniejszym ukrwieniu jego struktur. Na pojawianie się erekcji ,ma wpływ szereg elementów od mózgu przez emocje na mięśniach kończąc. Do powstawania wzwodu dochodzi w następstwie pobudzenia neuronów współczulnych w rogach bocznych segmentów krzyżowych rdzenia kręgowego. W wyniku tego pobudzania ma miejsce rozkurcz tętnicy doprowadzającej krew do ciał jamistych i ciała gąbczastego. Układ współczulny wywołuje też inne działania takie jak skurcz najądrzy i nasieniowodów, pęcherzyków nasienia i gruczołu krokowego. Erekcja jest konieczna do odbycia stosunku seksualnego. W przypadku, gdy 25% stosunków seksualnych kończy się u mężczyzny niemożnością osiągnięcia wzwodu, mówimy o zaburzeniach erekcji. Mogą one mieć różne podłoża: psychologiczne, fizyczne czy chorobowe. Zaburzenia erekcji w większości przypadków da się skutecznie leczyć.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here