Jakie są przyczyny problemów z erekcją

0
1405

Zaburzenia erekcji najczęściej występują między 40 a 70 rokiem życia. Zauważa się jednak, że na problemy z potencją cierpi coraz więcej młodych mężczyzn. W ich przypadku podłożem nie może być więc zaawansowany wiek. Problemy z erekcją mogą być powodowane przez wiele czynników np. fizycznych, chorobowych czy psychicznych. Stąd też, aby dokładnie ustalić podłoże problemu, należy zdiagnozować problem w gabinecie lekarskim. Bez ustalenia przyczyny problemów z erekcją skuteczne leczenie nie jest możliwe. Poznaj możliwe i najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji.

Problemy z erekcją zalicza się do tych wstydliwych. Dane medyczne podają, że zaledwie 275 mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji zgłasza się do gabinetów lekarskich. Pozostała część próbuje leczyć się na własną rękę, m.in. wykorzystując leki na erekcję z czarnego rynku. Takie działanie jest nie tylko niebezpieczne, ale i nieskuteczne. Lekarze podkreślają, że aby skutecznie rozwiązać problem z potencją, konieczne jest ustaleni przyczyn zaburzeń erekcji.

Na czym polegają problemy z erekcją?

Problemy z erekcją polega na kłopotach ze wzwodem oraz jego utrzymaniem, co powoduje niemożność osiągnięcia orgazmu przez mężczyznę. Problemy z erekcją w praktyce oznaczają, że mężczyzna nie jest w stanie odbyć stosunku płciowego. Dysfunkcji tej może towarzyszyć zaburzenie wytrysku (brak lub przedwczesny wytrysk).

O zaburzeniach erekcji mówimy, kiedy tego typu problemy pojawią się w 25% stosunków seksualnych. W przypadku, gdy kłopoty ze wzwodem pojawiają się tylko czasami lub są związane z podeszłym wiekiem, nie określa się ich mianem zaburzenia erekcji.

Problemy ze wzwodem – kiedy do lekarza?

Z zaburzeniami reakcji do lekarza należy udać się, kiedy problemy ze wzwodem pojawiają się od dłuższego czasu, występują często i uniemożliwiają podjęcie normalnej aktywności seksualnej. Diagnoza zaburzeń erekcji odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu oraz w niektórych przypadkach badań i testów. Niekiedy może się okazać, że diagnostyka musi być rozszerzona, aby ustalić jakie choroby ogólnoustrojowe przyczyniły się do problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Przyczyny zaburzeń erekcji są bardzo różnorodne. Najczęściej dzieli się ja na psychiczne i fizyczne. Zanim jednak dokładnie zacznie się je analizować, należy mieć na uwadze, że u mężczyzny do pobudzenia seksualnego dochodzi w wyniku skomplikowanego procesu. Udział w nim bierze mózg, hormony, emocje, układ nerwowy, mięśnie i naczynia krwionośne. Zaburzenia w którymkolwiek z tych obszarów mogą powodować kłopoty ze wzwodem.

Bardzo często problem z erekcją wynikają z kłopotów ze zdrowiem psychicznym. Ta przyczyna zaburzeń erekcji najczęściej diagnozowana jest u młodych mężczyzn przed 40 rokiem życia. W ich przypadku na kłopoty wpływa nadmierny stres, przemęczenie, kłopoty w związku, wcześniejsze nieprzyjemne doświadczenia seksualne, rygorystyczne wychowanie, brak otwartości na seks, niewłaściwa reakcja partnerki, wychłodzenie lub wyciszenie uczuć, zdrada w związku, skłonności homoseksualne, dewiacje itd. Psychiczne przyczyny zaburzeń erekcji mogą mieć też podłoże chorobowe. Kłopoty ze wzwodem mogą towarzyszyć stanom lękowym, depresji czy innym schorzeniem natury psychicznej.

Drugi typ przyczyn zaburzeń erekcji ma podłoże fizyczne i jest związany z istnieniem chorób ogólnoustrojowych. Brak wzwodu połączony z brakiem wytrysku może występować przy takich schorzeniach jak:

  • choroby kardiologiczne; miażdżyca; wysoki poziom cholesterolu; nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca; otyłość;
  • zespół metaboliczny, czyli stan patologiczny powiązanych ze sobą cech, do których należą: nadciśnienie, wysoki poziom insuliny, otyłość brzuszna i podwyższony cholesterol;
  • choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane;
  • choroba Peyroniego, czyli włókniste stwardnienie członka;
  • przyjmowanie niektórych leków na receptę;
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu oraz innych używek;
  • przerost prostaty i skutki leczenia przerostu prostaty oraz raka prostaty (chirurgiczne i radioterapia);
  • zabiegi operacyjne lub urazy w obrębie miednicy i rdzenia kręgowego.

Zaburzenia erekcji po 40. roku życia

Do zaburzeń erekcji może dojść w wyniku nałożenia się na siebie czynników psychicznych i fizycznych. Najczęściej taka przyczyna diagnozowana jest u mężczyzn po 40. roku życia. W ich przypadku kłopoty z erekcją wynikają ze zmian zachodzących w organizmie. Mowa tutaj głównie o spadku ilości męskich hormonów, czyli androgenów, DHEA i testosteronu.

Z racji tego, że przyczyny zaburzeń erekcji mogą być bardzo różne, to do ich zdiagnozowania konieczna jest specjalistyczna wiedza. Po diagnozę najlepiej udać się do specjalisty i nie robić tego na własną rękę. Należy pamiętać, że właściwe rozpoznanie przyczyn zaburzeń erekcji pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. To zawsze powinno być przeprowadzane pod okiem lekarza i z użyciem bezpiecznych środków dopuszczonych do obiegu. Stosowanie sfałszowanych preparatów na potencję może przynieść więcej szkody niż pożytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here