Siemię lniane – sprawdzony sposób na zaparcia

0
3746

Siemię lniane  to niewielkiej wielkości nasiona lnu. Ich właściwości zdrowotne oraz odżywcze są bardzo duże. Po siemię lniane polecane przede wszystkim powinny sięgnąć osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Można je też stosować w profilaktyce raka piersi oraz miażdżycy. Siemię lniane to również znany i często stosowany lek na zaparcia. Zobacz, jak stosować siemię lniane na zaparcia i nie tylko.

Siemię lniane to drobne, płaskie nasiona lnu zwyczajnego. Mają one brązową lub złotą barwę. W wodzie pęcznieją i otaczane są dużą ilością śluzu. Siemię lniane znane jest od tysięcy lat. Len hodowaniu w starożytnym Egipcie, Chinach i Babilonie. Siemię stosowane było już wtedy ze względu na swoje właściwości zdrowotne i odżywcze. Dziś siemię lniane jest popularnym składnikiem diety. Nasiona lnu bez problemu można kupić w aptece oraz sklepach. Popularność siemienia lnianego wynika z tego, że zaliczane jest ona do superfoods.

Właściwości odżywcze siemienia lnianego

Wartości odżywcze siemienia lnianego wynikają przede wszystkim z dużej ilości błonnika, lignanów i kwasów tłuszczowych omega -3. Jedna łyżka siemienia lnianego zawiera 3 g błonnika, co stanowi od 8 do 12% dziennej dawki tego składnika odżywczego. W nasionach lnu znajdziemy zarówno błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Ten pierwszy ma właściwości żelujące, co powoduje wiązanie treści przewodu pokarmowego i pozwala na opróżnianie żołądka, co sprawia, że przez dłuższy czas odczuwa się sytość po posiłku. Błonnik obniża również poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Błonnik rozpuszczalny zawarty w nasionach lnu powoduje zwiększenie objętości mas kałowych. Wynika to z tego, że ma właściwości wiązania wody. Dzięki temu ruchy perystaltyczne jelit są silniejsze, przez co do wypróżniania dochodzi regularnie.

Oprócz tego siemię lniane zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, wapń, magnez, żelazo oraz cynk. Takie składniki znajdziemy w siemieniu lnianym i w oleju lnianym.

Siemię lniane – rodzaje

Siemię lniane w sklepach zielarskich i aptekach można kupić w dwóch odmianach. Pierwsza to siemię lniane brązowe, długie złociste. To drugie posiada więcej wartości odżywczych i charakteryzuje się lepszym smakiem. Siemię lniane brązowe jest natomiast tańsze, ok. 400 g można zakupić już za 5 złotych.

Siemię lniane na zaparcia

Siemię lniane to skuteczny i naturalny sposób na zaparcia. Obecny w jego składzie błonnik zwiększa perystaltykę jelit, a śluz otaczający nasiona lnu pomaga w wypróżnianiu. Aby zapewnić sobie regularne i łatwe wypróżnianie należy siemię lniane pić kilka razu dziennie. Miksturę przygotowuje się z 2-3 łyżek nasion zalanych szklanką ciepłej wody. Napar powinien parzyć się przez godzinę. Po namoczeniu siemienia lnianego, powstaje lepki śluz, który gdy dociera do jelita  grubego ułatwia przemieszczenia się mas kałowych. Siemię lniane w czasie zaparć należy zażywać rano, natomiast profilaktycznie stosuje się rano i wieczorem.

Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Siemię lniane to nie tylko naturalny lek na zaparcia. Wspomaga ono leczenie oraz profilaktykę innych chorób. Medycyna naturalna zaleca stosowanie nasion lnu na:

  • Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi;
  • Poprawę pracy układu pokarmowego – siemię lniane łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe; nasiona m.in. chronią śluzówkę oraz poprawiają stan osób chorujących na chorobę Leśniowskiego-Crohna, a także  zmniejsza stan zapalny jelit;
  • Profilaktykę nowotworów hormonozależnymi – spożywanie siemienia lnianego minimalizuje ryzyko wystąpienia raka piersi, endometrium, jajników, prostaty i jelita grubego; profilaktykę wspiera zawarty w nasionach kwas tłuszczowy ALA, który wykazuje działanie antyoksydacyjne;
  • Podwyższony poziom glukozy we krwi – lignany i błonnik nierozpuszczalny obniżają poziom glukozy we krwi;
  • Odchudzanie – głównym składnikiem siemienia lnianego wspomagającym proces odchudzania jest błonnik; reguluje on pracę jelit, wzbogaca symbiotyczną mikroflorę, zwiększa objętość treści pokarmowej, przez co zapobiega częstemu podjadaniu; utracie zbędnych kilogramów sprzyja również regularne wypróżnianie;
  • Poprawę stanu skóry i włosów;
  • Uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy;
  • Wyciszanie przewlekłych stanów zapalnych.

Czy siemię lniane może zaszkodzić?

Siemię lniane rekomendowane jest osobom chorym oraz tym, którym cierpią na rozmaite choroby. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne wyjątki. Lekarze odradzają spożywanie siemienia lnianego w ciąży. Wynika to z tego, że działanie estrogenowe może wpływać na przebieg ciąży. Po siemię lniane nie powinny  też stosować osoby z silnymi zaparciami, ponieważ duża ilość błonnika nasila problem. Jako efekty uboczne spożywania siemienia lnianego wskazuje się: wzdęcia, bóle brzucha, nudności, zaparcia oraz biegunki.

Siemię lniane a olej lniany?

Nasiona lnu można spożywać w formie siemienia lnianego lub oleju lnianego. Dietetycy polecają sięganie po siemię, ponieważ w nim znajduje się więcej wartości odżywczych niż w oleju. Siemię lniane daje również szersze możliwości zastosowania. Można je dodawać do ciastek jako zamiennik jaj, wzbogacać  nim domowe pieczywo, ciasteczka, wypieki, musli oraz sałatki. Olej lniany to natomiast produkt, który można spożywać tylko na zimno (obróbka termiczna zubaża go), dlatego nadaje się tylko do stosowania do sałatek.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here