Objawy choroby bostońskiej – jak odróżnić wysypkę bostońską od ospy wietrznej?

0
1589

Choroba bostońska to schorzenie, które bardzo często myśli się z ospą wietrzną. Wynika to z tego, że przy obydwóch tych chorobach występują charakterystyczna wysypka. Jednak chorobę bostońską od odry odróżnia wirus, który ją wywołuje, a także umiejscowienie wysypki. Wirus bostoński najczęściej diagnozuje się u dzieci, ale nie oznacza to, że choroba nie występuje u osób dorosłych. Zobacz, jak rozpocząć chorobę bostońską czym różni się ona od ospy wietrznej oraz jak leczy się bostonkę u dzieci i dorosłych.

Wysypka bostońska znana jest też jako choroba bostońska oraz bostonka. Schorzenie wywoływane jest przez wirusy Coxsackie, typy A5, A9,A16, B1, B3 oraz enterwirus 71. Zakażenie aspiruje w wyniku kontaktu z wydzielinami osoby chorej lub bezobjawowego nosiciela. Wirus bostoński może przyjmować formę epidemii w żłobkach, przedszkolach lub innych dużych skupiskach ludzi.

Czym jest choroba bostońska?

Choroba bostońska jest schorzeniem wywoływanym przez wirusy. Schorzenie określane jest mianem wysypki pęcherzykowej. Do zarażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową w okresie lata i jesienie. Źródłem zakażenia mogą być również stolec. Kluczowym elementem profilaktyki choroby bostońskiej jest zachowanie wysokiej higieny oraz częste mycie rąk po skorzystaniu z toalety, zmianie pieluchy u niemowlęcia itp. Pierwsze objawy bostonki pojawiają się 3—6 dni od zakażenia enterowirusami, a mijają po 7-10 dniach.

Choroba bostońska – choroba dzieci?

Choroba bostońska najczęściej występuje u małych dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Trzeba jednak pamiętać, że na bostonkę mogą również zachorować osoby dorosłe. U najmłodszych schorzenie zazwyczaj przebiega łagodnie, natomiast u dorosłych bostonka ma przebieg bardziej uciążliwy i długotrwały. Choroba bostońska u osób dorosłych często wywołuje powikłania kardiologiczne lub neurologiczne. U dzieci takie skutki uboczne występują niezwykle rzadko, a samo schorzenie mijają po ok. 10 dniach.

Objawy choroby bostońskiej

Głównym objawem choroby bostońskiej jest wysypka, która swoim wyglądem przypomina ta wstępującą przy ospie wietrznej. Wysypce towarzyszy gorączka (zwana również gorączką bostońską), ból gardła, złe samopoczucie, brak apetytu, nudność, wymioty, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.

Wysypka przy chorobie bostońskiej

Wysypka przy chorobie bostońskiej ma formę surowiczych pęcherzy, o średnicy 1-3 mm i swoim wyglądem przypomina krosty, które pojawiają się przy ospie wietrznej. To, co jednak odróżnia wysypką przy bostonce od tej przy ospie, jest umiejscowienie zmian. Przy chorobie bostońskiej wysypka pojawia się tylko na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej i gardle. Wysypka zajmuje tylną ścianę gardła, podniebienie miękkie, język, dziąsła i błonę śluzową policzków.  W niektórych przypadkach krosty mogą pojawiać się na innych częściach ciała np. na tułowiu lub pośladkach. Powstałe pęcherzyki zawsze są uciążliwe – łatwo pękają. W czasie bostonki na skórze pojawiają się podłużne szare pęcherzyki o cienkiej pokrywie od 3 do 7 mm, osadzone są one na czerwonym/wiśniowym podłożu. Zmiany obejmują dłonie, podeszwy stop oraz bocznych powierzchniach rąk i stóp. Pojedyncze plamki mogą pojawić się też na pośladkach, w okolicach tułowia, narządów płciowych, twarzy, kończynach.

Jak rozpoznać chorobę bostońską?

Aby zdiagnozować chorobę bostońską, należy udać się do lekarza. W czasie diagnozy powinien on wykluczyć ospę, alergię, rumień wielopostaciowy opryszczkę pospolitą.

Leczenie choroby bostońskiej

Chorobę bostońską leczy się objawowo. Podstawą kuracji jest podawanie środków przeciwgorączkowych oraz przeciwbólowych. Pęcherzyki wysypki należy usuwać tak jak przy ospie wietrznej za pomocą płynów i kremów antywirusowych oraz z fioletem gencjanowym. Takie specyfiki można kupić w aptece. Ważne jest, aby w czasie choroby nie rozdrapywać  ani nie wyciskać pęcherzy, ponieważ może to prowadzić do wtórnych zakażeń bateryjny. W przypadku, gdy pęcherze powodują duży świąd, do terapii włącza się leki przeciwhistaminowe. Większość przypadków choroby bostońskiej przebiega łagodnie. Powikłania, rzadko kiedy występują u dzieci, u których objawy bostonki znikają do 10 dni. Choroba bostońska intensywny przebieg ma u osób dorosłych i w niektórych (choć nielicznych wypadkach) może prowadzić do powikłań w postaci zapalenia opon mózgowych. Należy pamiętać, że przebycie bostonki zarówno przez dziecko, jak i dorosłego nie chroni przed ponownym zarażeniem się schorzeniem.

Jak odróżnić wysypkę bostońską od ospy wietrznej?

Choroba bostońska bardzo często mylona jest z osobą wietrzną. To, co jednak odróżnia te dwa schorzenia, jest rozmieszczenie wsypki. Przy chorobie bostońskiej zmiany zlokalizowane są w jamie ustnej, na dłoniach i stopach, natomiast wysypka przy ospie wietrznej charakteryzuje się pęcherze na twarzy, kończynach, dłoniach oraz owłosionej skórze głowy. Różnice zachodzą również w wyglądzie wysypki – przy ospie krostki mają okrągły kształt, a po ich pęknięciu pojawiają się strupki. Wysypka bostońska to natomiast podłużne pęcherzyki na czerwonym podłożu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here