SIBO, po tą nazwą kryje się zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Jest to dolegliwość, której nie można bagatelizować, ponieważ ma ona ogromny wpływ na funkcjonowanie danego narządu.
O SIBO mówimy wtedy, gdy bakterie, które naturalnie znajdują się w innych częściach jelita, zaczynają pojawiać się w jelicie cienkim. Objawia się to zazwyczaj bólami brzucha oraz biegunkami. Z czasem, jeżeli nic z tym nie zrobimy, dojdzie do niedożywienia. Bakterie, wtedy zaczynają żywić się składnikami odżywczymi organizmu.
Jakie są objawy zespołu rozrostu bakteryjnego?
Zespół SIBO jest jest tak łatwo rozpoznać, ponieważ jego objawy nie są typowe. Po ich częstotliwość możemy ocenić w jak bardzo zaawansowanym etapie jest schorzenie. Im bliższy odcinek jelita czczego jest objęty rozrostem, tym objawy są silniejsze.
Objawy zespołu SIBO:
- zaburzenia trawienia,
- wzdęcia,
- nadmierna produkcja gazów,
- przewlekłe biegunki,
- zmiana trybu wypróżnień,
- inna konsystencji stolca,
- bóle brzucha,
- niedokrwistość,
- niedobór witamin A, D i B12.
Przeczytaj też: http://www.juniorhandling.pl/maski-wlosow-maja-dzialanie/
Przyczyny występowania SIBO
Podstawową przyczyną pojawienia się zespołu SIBO jest uszkodzenie kompleksu mioelektrycznego. A co to takiego? Jest to fala kurczących mięśni gładkich przewodu pokarmowego, która powtarza się pomiędzy posiłkami. Jej główną funkcją jest pozbywanie niestrawionych resztek pokarmu.
Gdy dochodzi do uszkodzenia tego mechanizmu, resztki pokarmu zalegają w jelicie cienkim. Jest to świetna uczta dla bakterii. Podejrzewa się, że przyczyną kompleksu mioelektrycznego są przebyte infekcje oraz zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność tarczycy).
Kolejną przyczyną, która stoi za pojawieniem się zespołu SIBO jest niska kwasowość żołądka. Kwaśne pH skutecznie blokuje wzrost bakterii, które dostały się wraz z pokarmem. Gdy dochodzi do zaburzenia wytwarzania kwasu solnego, pH soku żołądkowego się podwyższa, w wyniku czego trawienie pokarmu jest nieprawidłowe. Wtedy zalega w jelicie cienkim i jest pożywką dla bakterii.
Źródło: https://www.sluzycprawdzie.pl/