Gorączka – co powoduje objawy gorączki? Jak obniżyć podwyższoną temperaturę

0
1432

Gorączka to jedna z reakcji obronnych organizmu. Może ci się wydawać, że towarzyszy ona głównie infekcjom górnych dróg oddechowych, jednak organizm może reagować wysoką temperaturą na przeróżne choroby. Czy każda gorączka jest zła? Czy zawsze należy ją obniżać? Czym najczęściej się ona objawia?

Gorączka czy stan podgorączkowy?

Często, szczególnie rodzice, używają określenia gorączka w każdym przypadku, gdy termometr pokaże u ich dziecka temperaturę wyższą niż 36,6 stopni Celsjusza, co jest błędem. Ze stanem podgorączkowym mamy do czynienia, jeśli temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza, chociaż niektóre źródła sugerują, że z gorączką mamy do czynienia wtedy, gdy temperatura jest wyższa niż 38,2 stopnie Celsjusza. Choć przyjmuje się, że prawidłowa ciepłota ciała wynosi wspomniane 36,6 stopni, nieco wyższy pomiar nie musi  oznaczać, że zapadłeś na infekcję. Wynik pomiaru uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest godzina, w której go dokonasz. Rano temperatura jest niższa niż w godzinach popołudniowych czy w czasie aktywności fizycznej. Temperatura może być podwyższona również wtedy, kiedy np. wypoczywasz na plaży w upalny dzień.

Stan podgorączkowy nie wymaga obniżania temperatury. Co więcej – np. u kobiet w ciąży może się on utrzymywać miesiącami i nie musi to oznaczać czegoś złego. W ciele kobiety zachodzą zmiany, które doprowadzają m.in. do podwyższonej temperatury. Najczęściej nie wymaga to konsultacji lekarskiej, ale dla bezpieczeństwa swojego i płodu warto poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Gorączka – kiedy masz z nią do czynienia?

Gorączka to stan, w którym temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza. Jest to reakcja obronna organizmu, który produkuje związki podwyższające temperaturę i zwiększające metabolizm. Tym sposobem jest on w stanie wytwarzać limfocyty, które mają walczyć z zagrożeniami. Skoro jest to reakcja obronna, to czy należy wówczas przyjmować leki, które mają za zadanie obniżyć temperaturę organizmu? Przyjmuje się, że gorączka do 38,5 stopnia Celsjusza nie wymaga zbijania, ale na wyższą należy reagować. Zagrożeniem dla zdrowia jest ciepłota ciała powyżej 40 stopni, a temperatura ponad 41–42 stopnie może nawet zagrażać życiu. W przypadku gorączki występującej u dorosłego postępowanie powinno być inne niż u niemowlaka czy noworodka. Jeśli chodzi o maluszki, to każda gorączka powyżej 38,5 stopnia Celsjusza powinna być skonsultowana z pediatrą.

Podwyższona temperatura to niejedyny objaw gorączki. Mogą wystąpić również inne oznaki, takie jak ogólne osłabienie, potliwość, gęsia skórka, wypieki na policzkach czy dreszcze. Część objawów może wskazywać na przeziębienie, jednak w przypadku tej infekcji najczęściej występuje stan podgorączkowy. Gorączka może sugerować, że organizm zmaga się z bakterią. Wysoka temperatura może towarzyszyć wielu chorobom, takim jak angina, grypa, zapalenie pęcherza, zapalenie płuc i inne.

Jak obniżyć podwyższoną temperaturę?

Jeśli wystąpi u ciebie gorączka, to możesz sięgnąć po jeden z leków przeciwgorączkowych, które kupisz w aptece bez recepty. Inną możliwością są domowe sposoby na gorączkę, np. mokre kompresy na czoło i kark, chłodny, ale nie zimny prysznic – woda powinna mieć temperaturę o około 2 stopnie Celsjusza niższą niż twoje ciało. Pozytywny efekt może również przynieść wypicie mikstury z mleka w temperaturze pokojowej z czosnkiem. Warto pić również herbatę z miodem. Pamiętaj jednak, żeby miód dodać do herbaty dopiero wtedy, kiedy ona wystygnie. W przeciwnym wypadku traci swoje lecznicze właściwości. Jeśli mimo zastosowanych metod gorączka nie chce ustąpić, to koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here