Sauna – wady i zalety

0
1493

Dla niektórych korzystanie z sauny znacznie przekracza fizyczne korzyści, jakie oferuje ta praktyka. Jest to coś raczej duchowego, spowodowanego przez kojące właściwości ciepła. Nie tylko relaksuje się ciało, ale także korzysta z tego umysł, który podczas sesji w saunie  oczyszcza myśli i osiąga wyższe poziomy duchowości. Ta procedura jest raczej rozpowszechniona wśród kultur indiańskich, japońskich i fińskich. Jakie są wady i zalety sauny?

Zalety sauny

Wiele zalet zdrowotnych sauny odnosi się do odczuwania relaksu i odprężenia, które mogą pojawić się podczas siedzenia w gorącym otoczeniu. Po wyjściu z sauny często czujesz się tak, jakbyś wypocił swój niepokój i stres. Gdy już wziąłeś zimny prysznic, jesteś odświeżony i ożywiony. Opisuje się to jako uczucie, jakbyś wziął jeden ogromny oddech, a problemy opuszczały ciało podczas wydechu.

Sauny mogą być zarówno miejscem społecznym, jak i miejscem samotności w zależności od preferencji. W krajach skandynawskich, w których sauny są najbardziej popularne, grupy rodzinne lub przyjaciele zbierają się i rozmawiają podczas sesji w saunie. Inne kultury mogą być nieco bardziej zawstydzone w saunie (szczególnie biorąc pod uwagę stan rozbierania wymagany dla normalnej etykiety w takim miejscu), ale kiedy początkowe samoświadome obawy ustąpią, większość ludzi może cieszyć się towarzystwem w saunie.

Inni wolą jednak korzystać z czasu spędzonego w saunie w samotności i spokojne odbić się od ludzi, telefonów komórkowych i elektronicznych urządzeń komunikacyjnych.

Chociaż powyższe zalety są bardzo realne i namacalne, w rzeczywistości wiele osób początkowo korzysta z sauny jako formy leczenia bólu i ulgi w mięśniach, np. w przypadku zapalenia stawów lub w celu odzyskania sił po ciężkim treningu. Działanie ciepła na tkanki miękkie, takie jak mięśnie i więzadła, uwalnia ograniczenia i sprawia, że ​​czujesz się swobodniej i luźniej.

Inne zaobserwowane korzyści to:

 • Poprawa jakości snu u osób cierpiących na określone rodzaje zaburzeń snu
 • Poprawa odporności immunologicznej
 • poprawa jakości wyglądu skóry – sauna powoli eliminuje niepożądane substancje chemiczne i toksyny z organizmu, skóra staje się odświeżona, a także odmłodzona.
 • Pomaga nerkom i wątrobie: eliminacja niechcianych substancji w ciele jest wzmacniana przez reakcję organizmu na ciepło, które osiąga się przez pocenie się. Ta część leczenia w saunie pomaga odciążyć nerki i wątrobę.
 • Przyspieszenie krążenia: Dla tych, którzy nie są w stanie uczestniczyć w rygorystycznych ćwiczeniach, sauna stanowi wygodną alternatywę. Krążenie jest zwiększone, co powoduje pompowanie krwi do innych części ciała w celu lepszego wykonywania funkcji organizmu.
 • Lecznicze właściwości: zapalenie stawów, alergie, dolegliwości skórne i nadwrażliwość chemiczną można leczyć poprzez terapeutyczne właściwości sauny. Zabiegi w saunie mogą być również wykorzystywane do rehabilitacji układu krążenia.
 • Zabija grzyby, bakterie, pasożyty i wirusy: Gdy temperatura ciała wzrasta, wszystkie te problemy zdrowotne są leczone. Liczne części ciała są leczone przez wzrost ciepła, w tym zatoki, uszy, oczy, gardło i jelita.

Fizjologiczne zalety sauny

Jeśli czujesz się sztywny i obolały, zmęczony i ospały, skorzystanie z sauny może pomóc rozluźnić napięte mięśnie.

Powierzchowne naczynia krwionośne mogą rozszerzać się, co prawdopodobnie prowadzi do zwiększenia krążenia, co samo w sobie może wspomóc naturalne procesy gojenia się organizmu.

Kolejnym potencjalnym fizjologicznym powodem, dla którego niektóre osoby odwiedzają sauny, jest poprawa jakości skóry. Intensywność ciepła i pocenie się oczyszczają skórę (szczególnie w połączeniu ze szczotkowaniem skóry). Martwe komórki skóry mogą zostać wymienione, a zatkane pory lub przewody potowe mogą zostać odblokowane.

Pomimo potencjalnych zalet korzystania z saun, istnieją pewne środki ostrożności i zalecenia dotyczące korzystania z sauny i wskazane jest zbadanie, czy istnieją powody, dla których nie powinieneś ich używać (lub jak długo powinieneś w nich przebywać). Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Wady saun

Większość rzeczywistych wad sauny wynika z ich niewłaściwego użytkowania (np. w połączeniu z nadmiernym spożyciem alkoholu) lub przez osoby, które naprawdę nie powinny ich używać z powodu wcześniej istniejących warunków zdrowotnych.

Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz się źle, wystąpią zawroty głowy lub nudności, gdy jesteś w saunie, wyjdź z niej natychmiast i skorzystaj z porady lekarskiej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Następująca grupa osób nie powinna korzystać z sauny, chyba że otrzymała ona zgodę od odpowiednio wykwalifikowanego lekarza:

 • kobiety w ciąży (najlepiej prawdopodobnie unikać, nawet jeśli próbujesz zajść w ciążę, na wszelki wypadek, gdy jesteś w ciąży, nie wiedząc o tym)
 • (wysokie lub niskie) ciśnienie krwi
 • choroby serca
 • każda choroba ogólnoustrojowa
 • gorączka lub miejscowy stan zapalny

Inne negatywne problemy zdrowotne związane z saunami powstają, gdy osoba przebywa w saunie dłużej niż zalecany czas (około 15 minut dla większości osób) lub po sesji nie nawilżają się wystarczająco.

Nieuzasadnione roszczenia o korzyściach płynących z sauny

Istnieje wiele nieuzasadnionych twierdzeń na temat tego, w jaki sposób sauny mogą odtruć organizm i pomóc w odchudzaniu. Należy przyjąć te twierdzenia z pewnym sceptycyzmem. Pocenie się w saunie nie eliminuje “toksyn”, metali ciężkich itp., ani nie powoduje utraty wagi poza bezpośrednią utratą wody, która jest natychmiast zastępowana, gdy ponownie nawilżasz się po saunie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here