Tętniak mózgu jest to jedna z najczęstszych wad naczyniowych mózgowie. Powstaje on w wyniku osłabienia ściany naczynia krwionośnego oraz jej rozwarstwienia. Krew przepływająca przez te naczynie tworzy uwypuklenie, które z czasem może pęknąć. Takie pęknięcie jest to stan zagrażający życiu. Leczenie tętniaka polega na chirurgicznym zabiegu neurologicznym. Czym dokładnie jest tętniak mózgu? Jakie są jego przyczyny oraz objawy? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/tetniak-mozgu-przyczyny-objawy-pekniecia-tetniaka-leczenie/
Czym jest tętniak mózgu?
Jest to choroba tętnic mózgowych, która rozwija się kiedy dojdzie do rozwarstwienia się tętnicy. Ścianki tętnic zbudowane są z trzech warstw kropka jest to warstwa zewnętrzna, środkowa oraz wewnętrzna. Kiedy dojdzie do osłabienia struktury jednej z warstw, przepływająca przez tętnicę krew, wypycha osłabiony fragment ściany oraz dostaje się pod rozwarstwiony obszar. W przypadku, kiedy dojdzie do przerwania ściany tętnicy oraz pęknięcia tętniaka, konsekwencją jest silny krwotok zagrażający zdrowiu, a nawet życiu.
Przyczyny powstawania tętniaków mózgu
Rozwojowi tętniaków sprzyja przede wszystkim wrodzona nieprawidłowość w budowie ściany tętnic. Innym istotnym czynnikiem ryzyka jest miażdżyca oraz postępujące uszkodzenie ściany tętnic, które wynika z osadzenia się blaszki miażdżycowej. Z pewnością niekorzystnym czynnikiem jest również nadciśnienie, a także stany zapalne naczyń mózgowych. Tętniaki mogą rozwijać się powoli, zatem najczęściej zdiagnozowane są u ludzi w średnim, bądź starszym wieku. U dzieci zaś Występują one sporadycznie. W rozwoju tętniaków mózgu mogą mieć znaczenie predyspozycje genetyczne.
Objawy tętniaka mózgu
Tętniak może rozwijać się bezobjawowo, a o swojej obecności za sygnalizuje wtedy, kiedy dojdzie do pęknięcia w mózgu. Czasami jednak rosnący tętniak może uciskać na ścianę mózgową, przy czym da się odczuć objawy podobne do tych zauważonych przy rozwoju guza mózgu. Dodatkowo w zależności od tego, Gdzie jest zlokalizowany, mogą pojawić się również rozmaite zaburzenia natury neurologicznej.
Zobacz też: http://zdrowietiens.pl/przyczyny-nadcisnienia-tetniczego/