Jakie są najczęstsze wady wrodzone serca u dzieci?

0
1713

Dane medyczne wskazują, że ok. 0,6% żywych noworodków rodzi się z wadami serca. W Polsce ok. 3000 maluchów rocznie jest dotkniętych wadami wrodzonymi serca. Najczęściej dysfunkcje diagnozowane są zaraz po urodzeniu, wtedy tez rozpoczną się ich leczenia. Z racji tego, że większość wad wrodzonych u dziecka jest zagrożeniem dla życia, leczenia należy rozpocząć od razu. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zaburzenia pracy serca u noworodków mogą nie dawać widocznych objawów przez dłuższy czas. Poznaj najczęstsze wady wrodzone serca u dzieci.

Serce u płodu zaczyna rozwijać się i zaczyna bić w pierwszych sześciu tygodniach ciąży. To właśnie w tym okresie kształtują się główne naczynia krwionośnie, które odpowiedzialne są za odprowadzanie i doprowadzenie krwi do serca. W okresie kształtowania się serca u płodu może dojść do rozwoju ewentualnych wad serca. Lekarze nie do końca są w stanie wskazać, jakie są ich przyczyn. Wśród czynników mogących powodować wady wrodzone serca u dziecka podaje się zaburzenia genetyczne, choroby matki, przyjmowane w czasie ciąży leki, czynniki środowiskowe.

Wady wrodzone serca u dzieci: ubytek w przegrodzie międzykomorowej

Jako najczęstszą wadę wrodzoną serca u dzieci jest ubytek przegrody międzykomorowej. Wada stanowi to 20% wszystkich wad wrodzonych i może występować samodzielnie lub wraz z innymi dysfunkcjami. Schorzenie to opiera się na przecieku lewo-prawym na poziomie komór, zwiększonym przepływie płonnym, powiększeniem lewego przedsionka serca oraz przeciążeniem lewej komory. W efekcie ubytek przegrody międzykomorowej prowadzi do niewydolności krążenia i nadciśnienia płodnego. Nieduże zmiany nie dają praktycznie żadnych objawów, jedynie w czasie osłuchiwania można wykryć szmer w sercu, im większy jest ubytek, tym liczniejsze i bardziej zintensyfikowane są objawy. Ta wada wrodzona serca u dzieci na początku leczona jest zachowawczo (wskazuje się, że w wielu przypadkach ubytek znika samoistnie do 2 roku życia), w przypadku, gdy leczenie nie przynosi rezultatów, przeprowadzana jest operacja.

Wady wrodzone serca u dzieci: ubytek w przegrodzie międzyprzed

Wada wrodzona serca określana ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej wynika z zaburzeń rozwoju przegrody międzyprzedsionkowej. Wada może występować w różnych częściach przegrody, jednak najczęściej pojawia się w miejscu, gdzie po porodzie powinien być zlokalizowany tzw. otwór owalny, w przypadku, gdy ubytek nie jest duży, wada wrodzona nie daje żadnych objawów i dochodzi do jej samoistnego zamknięcia w ciągu kilku miesięcy od urodzenia. Duże ubytki oznaczają, że należy wykonać operacje. Jest ona niezbędna, ponieważ pozwala zapobiec zaburzeniem rytmu serca i niewydolności krążenia. Objawami tej wady wrodzonej serca u dzieci są szmery nad sercem oraz nawracające infekcje układu oddechowego. Wada wykrywana jest u ok. 12% noworodków, najwcześniej jednak dysfunkcje diagnozuje się u osób dorosłych, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych symptomów.

Wady wrodzone serca u dzieci: przetrwały przewód tętniczy Botalla

Przewód tętniczy Botalla jest naczyniem krwionośnym, które u płodu łączy lewą tętnicę płucną z aortą, tak aby krew omijała naczynia płucne. Przewód ten powinien ulec samoistnemu zamknięciu w ciągu 24 godzin od wykonania pierwszego oddechu przez dziecko, ponieważ przestaje pełnić swoją rolę. O wadzie wrodzonej serca u dziecka mówimy, kiedy do zamknięcia przewodu Botalla nie dochodzi w wyznaczonym czasie. W efekcie krew z lewej komory zamiast płynąc do aorty, a następnie do tkanek ciała, przepływa do tętnicy płucnej i do płuc. Objawy tej wady wrodzonej serca u dzieci pojawiają się ok. 3 dni po porodzie. U malucha obserwuje się tachykardię, cichy i miękki szmer w górnej części mostka. Zaawansowana wada skutkuje niskim wzrostem dziecka oraz częstymi zapaleniami dróg oddechowych. Aby nie doszło do uszkodzenia serca i płuc konieczna jest operacja. Wadę tę diagnozuje się u ok, 10% populacji, przy czym częściej występuje ona wraz z innymi dysfunkcjami serca.

Wady wrodzone serca u dzieci: zwężenie cieśni aorty

Aorta jest najważniejsza tętnica, jej odgałęzienia odpowiedzialne są za rozprowadzanie krwi o całym organizmie. W przypadku, gdy dochodzi do zwężenia aorty w okolicach wyjścia z serca, może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania narządów znajdujących się poniżej tego obszaru. Wynika to z ich niedostatecznego ukrwienia. Zaburzenia dotyczą głównie dolnej części ciała, czyli nóg, ud czy nerek. Jako objawy tej wady serca wskazuje się słabe tętno na tętnicach poniżej zwężenia, sinicę, bóle głowy, krwawienia z nosa, dławicę piersiową i niewydolność serca. Zwężenie ciśnie aorty diagnozuje się u 8-10% dzieci. Leczenie wady polega na poszerzeniu aorty przy wykorzystaniu specjalnego balonika lub założeniu stentu naczyniowego, korty rozszerza naczynia. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Wady wrodzone serca u dzieci: krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego

Zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej to wada serca polegająca na tym, że krew nie może wypłynąć z prawej komory. W efekcie dochodzi do zwiększenia obciążenia prawej komory i jej przerostu. W przypadku zaawansowanie wady występują duszności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szybkie męczenie się po wysiłku, omdlenia, słaby przyrost masy ciała. Pojawiają się także objawy niewydolności prawokomorowej z obrzękami obwodowymi. Wada powinna być leczona w pierwszych latach życia. Leczenie obejmuje poszerzenia zastawki specjalnym balonikiem lub zstąpienie jest proteza.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here