Czy rozwody są zaraźliwe?

0
1355

Rozpad związku małżeńskiego to zjawisko coraz szerzej występujące w dzisiejszym społeczeństwie. Rozwodów przybywa w takim tempie, że praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto jest już po tym przykrym doświadczeniu życiowym. Wzrost liczby rozwodów skłonił naukowców do przyjrzenia się z bliska ich genezie. Jakie są powody rozwodów? Czy rozwód jest „zaraźliwy”?

Rozwód – jakie są najczęstsze powody rozpadu małżeństwa?

Może znasz ten stan, kiedy twoja druga połowa nagle lub powoli staje się powściągliwa, urażona, małomówna, opryskliwa i niemiła. Zastanawiasz się wtedy, co jest nie tak. Czy uczucie się wypaliło? Czy ma kogoś nowego? Próby powrotu do normalności kończą się fiaskiem, a pewnego dnia, gdy wracasz do domu, rzeczy twojego współmałżonka znikają z szaf i łazienki. Być może znajdujesz na stole kartkę z informacją: „Chcę rozwodu”.

Czy uważasz, że ten scenariusz jest możliwy w twoim życiu? Nie jest niczym nowym, że pary na co dzień niejednokrotnie spierają się, kłócą, „docierają się”. Jeśli nie wyjdą z tych walk ze zwycięską ręką, najprawdopodobniej ich związek rozpadnie się. Dlatego nigdy nie zaniedbuj problemów z relacjami małżeńskimi, a każdy konflikt rozwiązuj na bieżąco. Nie wyciągaj przy kolejnych kłótniach spraw już dawno zamkniętych, nie używaj argumentów obrażających drugą osobę, jeśli brak ci w zanadrzu innych. To droga donikąd, albo raczej do… rozwodu. Jakie są najczęstsze powody rozpadu małżeństwa? Poniżej wymieniamy tylko kilka z tych, które najczęściej są wymieniane w pozwach rozwodowych:

  1. Niewierność
  2. Pieniądze
  3. Brak intymności (zbliżeń fizycznych)
  4. Brak komunikacji
  5. Ciągle kłótnie
  6. Przyrost masy ciała – zmiana wyglądu w porównaniu do tego sprzed ślubu
  7. Nierealistyczne oczekiwania
  8. Niedojrzałość
  9. Przemoc fizyczna

Czy rozwody są zaraźliwe?

Odpowiedź jest krótka: tak. Rozwody są zaraźliwe. W jakim sensie? Naukowcy przy pomocy kilku badań społecznych stwierdzili, że kiedy ktoś z twoich bardzo bliskich znajomych się rozwodzi, szansa, że spotka to również ciebie, wzrasta aż o 75%! Idąc dalej tym tokiem rozumowania, jeśli ktoś z Twojego rodzeństwa zdecyduje się zakończyć małżeństwo, ryzyko, że Ty również podejmiesz taką decyzję wzrasta o 22%.

Statystki wynikające z badań są bezlitosne nawet dla bliskich znajomych tych osób, które przyjaźnią się z dawnymi małżonkami, na co żadnego wpływu nie ma odległość zamieszkania. Jedynym wyjątkiem, jeśli chodzi o wpływ formalnego rozpadu związku twoich znajomych na twoje życie uczuciowe jest to, że mają oni niższą lub wyższą pozycję społeczną.

Zatem zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Browna, rozpowszechnianie się rozwodów można porównać do przechodzenia z jednych osób na drugie wirusów lub przyrównać je do „mody na rozwód”.

Jak uniknąć rozwodu?

Żadne małżeństwo nie jest łatwe. Nawet pary z najlepszymi intencjami czasami nie są w stanie pokonać swoich problemów i wyzwań jakie stawia przed nimi życie w parze i w konsekwencji trafiają na salę sądową. Dlatego tak ważne jest, aby rozwiązywać swoje problemy już w zarodku i nie czekać na ich nawarstwienie się.

Żona i mąż są solidarnie odpowiedzialni za budowanie i umacnianie małżeństwa, przede wszystkim po to, aby zapewnić stabilne środowisko dla siebie, a następnie dla dobrego wychowania dzieci. Istnieje wiele sposobów, aby uniknąć rozpadu małżeństwa, jeśli jest ono jeszcze do tak zwanego „uratowania”. Przede wszystkim:

  • Wyrzuć myśli o rozwodzie ze swojej głowy – najpierw staw czoło problemom małżeńskim, nie traktuj rozwodu jako opcji lub ucieczki od trudnych wyzwań i odpowiedzialności, pomoże ci to skoncentrować się na tym, co możesz zrobić, aby uratować związek
  • Szanuj swojego partnera – to prawda, że ludzie z biegiem lat mogą się zmienić, a twój partner nie jest tą samą osobą, z którą się pobierałeś, ale pamiętaj, że wciąż należy mu się szacunek; przypomnij sobie, dlaczego się w sobie zakochaliście i pomyśl jak wrócić wspólnie na słuszne tory porozumienia
  • Komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja – nie ma żadnego substytutu zastępującego dobrą, rzeczową rozmowę na każdy temat, również ten niewygodny i ciężki, otwarcie komunikuj swoje potrzeby i myśli, wymieniajcie się poglądami, waszymi marzeniami i oczekiwaniami; dobra komunikacja jest bardzo ważnym filarem wzmacniającym małżeństwo
  • Zaprojektujcie wspólny budżet – wiele małżeństw rozpada się z powodu różnych oczekiwań względem tego, na co będą wydawane wspólne pieniądze, nauczcie się rozróżniać tak zwane „pierwsze potrzeby” od tych drugoplanowych, najpierw ustalcie co wam jest niezbędnie potrzebne do zwykłego funkcjonowania, a nadwyżkę funduszy rozplanujcie według wspólnych upodobań (w tym celu proszę wrócić do punktu wyżej)
  • Dbaj o siebie
  • Nie próbuj kontrolować swojego partnera
  • Podaruj swojemu partnerowi przestrzeń życiową i czas na hobby
  • Komplementuj
  • Unikaj „podejrzanych” przyjaźni lub omawiaj je szczerze z partnerem – nawet niewinna przyjaźń damsko-męska może prowadzić do nieuzasadnionej zazdrości, jeśli dokładnie nie wyjaśnimy z partnerem, na czym ta relacja polega.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here