Rotor rehabilitacyjny co to jest za urządzenie i do czego służy

0
5927

Rotor rehabilitacyjny należy do kategorii sprzętu medycznego służącego do ćwiczeń, zwiększania sprawności organizmu. To urządzenie jest wykorzystywane skutecznie do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych. Rotory do ćwiczeń polecane są przez lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów do ćwiczeń – w placówkach służby zdrowia lub do kontynuowania rehabilitacji w domu. Rotory rehabilitacyjne umożliwiają w zależności od modelu: ruch aktywny rąk lub nóg (poprzez kręcenie uchwytami – sami wymuszamy ruch na rotorze rehabilitacyjnym, ustalamy poziom oporu urządzenia) lub bierny ruch rąk lub nóg (to rotor elektryczny kręci za nas wybranymi kończynami górnymi lub dolnymi, bez użycia siły). Spośród wielu modeli do wyboru, możemy wyróżnić następujące rodzaje rotorów rehabilitacyjnych:

– mechaniczne  i elektryczne

– aktywne i bierne (wyróżniamy modele do ćwiczeń aktywnych, biernych lub łączące obie te funkcje jak – rotor elektryczny 

– rotor do ćwiczeń na ręce lub nogi (należy zmienić uchwyty na pedały lub odwrotnie) lub rotor zespolony – ruch nóg i rąk odbywa się jednocześnie, w tej samej chwili kręcimy kończynami górnymi i dolnymi  https://www.zdrowapolka.pl/rotor-elektryczny-pasywny-i-aktywny-cwiczenia-rak-i-nog.html

– dla osób leżących (rotor rehabilitacyjny umieszczany jest na łóżku) lub siedzących.

Wszystkie omawiane modele znajdują się w sklepie internetowym www.zdrowapolka.pl.

Kto może jeździć na rotorze rehabilitacyjnym?

Na rotorach rehabilitacyjnych mogą jeździć osoby zdrowe (jest to alternatywa do jazdy na rowerze, możemy ćwiczyć w wygodniej pozycji siedząc na krześle czy w fotelu), dzieci, młodzież i dorośli, a także osoby z ograniczeniami ruchowymi, ze skurczami spastycznymi, po udarach, zawałach, urazach, po przebytej chorobie lub w trakcie jej trwania (rehabilitacja), czy wypadku. Ćwiczenia, rehabilitację na rotorze rehabilitacyjnym można rozpocząć po wcześniejszej konsultacji lekarskiej – to lekarz zaleca jak często należy jeździć, ile czasu i jaki opór urządzenia należy zastosować, czy ćwiczyć na rotorze elektrycznym, czy mechanicznym. Jakie są zalety jazdy na rotorze rehabilitacyjnym? Możemy przytoczyć wiele korzyści płynących z ćwiczeń na rotorach, oto kilka z nich:

– podczas jazdy na tym urządzeniu wzmacniamy mięśnie, stajemy się silniejsi, mięśnie nam nie wiotczeją;

– stawy są w regularnym ruchu, nie sztywnieją i nie bolą;

– serce sprawniej i wydajniej pompuje krew, możemy wykonać więcej pracy przy mniejszym wysiłku,

– organizm jest bardziej dotleniony, podczas rehabilitacji i ćwiczeniom na rotorze rehabilitacyjnym pobieramy więcej tlenu;

– poprawia nam się krążenie krwi i naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, cały organizm jest sprawniej dotleniany;

– dzięki ćwiczeniom na rotorze usprawniamy pracę układu nerwowego i mózgu,  poprawiamy koordynację i refleks;

– poprzez ruch spalamy kalorie, jesteśmy szczuplejsi, mamy większy apetyt;

– jesteśmy szczęśliwsi, poprawia nam się humor, wydzielają się endorfiny szczęścia, jesteśmy odprężeni i bardziej zrelaksowani.

Jaki rotor rehabilitacyjny wybrać, by spełnił nasze oczekiwania lub naszych bliskich?

Przygotowaliśmy – Listę pytań, która pomaga wybrać model rotora rehabilitacyjnego!

  1. Czy osoba korzystająca z rotora rehabilitacyjnego może samodzielnie poruszać nogami i rękoma?
  2. Czy może samodzielnie siedzieć na krześle, fotelu, wózku?
  3. Czy choruje, jeżeli tak to na jakie choroby?
  4. Czy występują skurcze spastyczne?
  5. Czy rotor rehabilitacyjny będzie wykorzystywany w domu, czy w ośrodku zdrowia?
  6. Czy pacjent musi mieć dodatkowe wyposażenie (w przypadku bezwładnych kończy np. uchwyty na ręce, stabilizatory goleni)
  7. Czy jest to osoba dorosła, czy dziecko?
  8. Jaka jest waga pacjenta?

Rotor rehabilitacyjny mechaniczny, taki jak https://www.zdrowapolka.pl/product/search?query=mechaniczny  jest dla osób, które aktywnie, same, bez pomocy mogą kręcić uchwytami. Nie potrzebują wspomagania. Siedzą bez problemu na krześle, wózku inwalidzkim. Opór urządzenia ustawia się samodzielnie za pomocą pokrętła. Dla osób z niedowładem jednostronnym polecane są rotory zespolone mechaniczne. Natomiast rotory elektryczne rehabilitacyjne w zależności od modelu posiadają funkcję pasywną (rotor sam kręci uchwytami, nie można wymuszać na nim ruch samodzielnie) lub aktywną i pasywną. Sterowane są najczęściej za pomocą pilota, panelu. Są bardziej złożone, nowocześniejsze, mają więcej funkcji, niektóre z nich wykrywają także skurcze spastyczne i pomagają je rozluźnić.

Jak można ćwiczyć na rotorach rehabilitacyjnych?

Rotor rehabilitacyjny co to jest za urządzenie i do czego służyNa rotorach rehabilitacyjnych zarówno elektrycznych jak i mechanicznych należy ćwiczyć w pozycji siedzącej. Osoba może siedzieć na krześle, fotelu, tapczanie, wózku inwalidzkim. Przy wykonywaniu ćwiczeń na kończyny dolne rotor rehabilitacyjny należy postawić na podłodze. Niektóre modele posiadają w swoim wyposażeniu specjalne antypoślizgowe maty. Nogi wkładamy w specjalne uchwyty, noski, czy sandały i w zależności od modelu, albo samodzielnie zaczynamy pedałować ustawiając odpowiedni poziom oporu lub pilotem uruchamiamy urządzenie, które samo kręci uchwytami. Natomiast przy ćwiczeniach na kończyny górne rotor do ćwiczeń ustawiamy na stole, przed sobą. Chwytamy za odpowiednie uchwyty i rozpoczynamy rehabilitację, czy ćwiczenia.  Przy niedowładach rąk możemy zastosować specjalne rękawice (otwarte, czy zamknięte), podwieszki na bezwładną dłoń, na obie kończyny lub tylko na jedną. Wykonując ćwiczenia na rotorach zespolonych (ruch jest jednoczesny rąk i nóg) możemy podjechać wózkiem inwalidzkim na specjalne klapy i wpiąć się do zabezpieczeń, by rotor rehabilitacyjny się nie przesuwał. W przypadku osób leżących w łóżku na specjalnie przystosowanych modelach rotorów rehabilitacyjnych można ćwiczyć w pozycji leżącej. 

Czy jest dofinansowanie na rotory rehabilitacyjne?

Rotor rehabilitacyjny jest urządzeniem, które nie jest refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby zainteresowane rotorem do ćwiczeń mogą starać się o dofinansowanie z MOPS, PFRON, PCPR lub różnych Fundacji. W tym celu należy udać się do odpowiedniej placówki i pobrać odpowiednie wnioski i dokumenty. O wysokości dofinansowania i możliwości jego otrzymania informuje odpowiednia placówka w zależności od miejsca zamieszkania. Do składanych dokumentów należy dołączyć fakturę proformę na rotor rehabilitacyjny, która może być wystawiona przez sklep medyczny specjalizujący się w sprzedaży rotorów rehabilitacyjnych  jak www.zdrowapolka.pl Po dokonaniu wszystkich formalności urządzenie wysyłane jest bezpośrednio do klienta razem z fakturą Vat. W razie pytań, czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

[Głosów:14    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here