Co powinno się znaleźć w domowej apteczce?

0
2459

Apteczka to element wyposażenia, który jest niezbędny w każdym domu czy mieszkaniu – w przypadku urazu lub choroby będziesz mógł z niej skorzystać, zanim skontaktujesz się z lekarzem. Co powinno się znaleźć w apteczce?

  1. Dlaczego apteczka jest niezbędna?
  2. Podstawowe leki
  3. Opatrunki
  4. O czym jeszcze warto pamiętać?

Dlaczego apteczka jest niezbędna?

Domowa apteczka powinna zawierać zestaw leków i opatrunków, które w razie urazu lub choroby pomogą ci opanować sytuację przed przybyciem pogotowia lub zasięgnięciem porady lekarskiej. Powinny się tam także znaleźć informacje ułatwiające udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie odpowiednich służb.

Podstawowe leki

Każda domowa apteczka powinna zostać wyposażona w zestaw podstawowych leków. Należą do nich między innymi środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym wydawane bez recepty. Ważne, by były one w odpowiedniej formie – na przykład jeżeli masz małe dziecko, łatwiejsze może być podanie danego leku w czopkach niż w tabletkach. Oprócz tego warto dysponować węglem aktywnym w kapsułkach (w razie zatrucia), a także elektrolitami, pomagającymi łagodzić skutki biegunki i odwodnienia. Powinno się także wyposażyć domową apteczkę w podstawowe leki przeznaczone do zażegnywania objawów miejscowych, na przykład pastylki do ssania na ból gardła. Także krople do nosa mogą okazać się przydatne w przypadku przeziębienia lub kataru siennego. Natomiast krople do oczu warto mieć pod ręką, jeżeli podczas pracy spędzasz dużo czasu przed ekranem lub w inny sposób nadwyrężasz wzrok. Pamiętaj, aby zawsze bezwzględnie przestrzegać dawkowania leku podanego na ulotce i natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących działania środków leczniczych, nieustąpienia objawów, pojawienia się nowych symptomów lub wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Opatrunki

W domowej apteczce powinny znaleźć się podstawowe rodzaje opatrunków – pomogą ci one, jeżeli dojdzie do urazu. Konieczne jest wyposażenie się w bandaż zwykły i elastyczny, sterylną gazę oraz różne rodzaje plastrów. Na wypadek silnego krwawienia konieczne jest posiadanie opaski uciskowej, która może ocalić życie, nim zjawi się wykwalifikowana pomoc medyczna! Oprócz tego warto zaopatrzyć się w specjalny żelowy opatrunek na oparzenia, który pomaga łagodzić ból i nie przywiera do rany. Ponadto powinno się posiadać w apteczce środek miejscowy wykorzystywany w razie urazów (na przykład z octanowinianem glinu), a także uniwersalny żel przeciwbólowy i przeciwświądowy na ukąszenia owadów. Pamiętaj, że nawet drobne urazy wymagają często profesjonalnej interwencji lekarskiej, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnij porady wykwalifikowanego personelu medycznego.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W twojej podręcznej apteczce powinien się też znaleźć zapas stale przyjmowanych leków (jeżeli któryś z domowników cierpi na chroniczne schorzenie), a także instrukcja pierwszej pomocy w razie najczęściej spotykanych wypadków i urazów oraz zestaw numerów alarmowych. Każdy domownik powinien wiedzieć, gdzie znajduje się apteczka i jak z niej korzystać. Powinna się ona natomiast znajdować poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here