Olejki eteryczne – skoncentrowana moc natury zamknięta w buteleczce

0
1188

Zioła towarzyszyły ludzkości od jej początków, pomagając zarówno w chorobie, jak i w celach kosmetycznych i rytualnych. W obecnych czasach wiedza ta znów cieszy się popularnością po dość długim okresie popadania w niełaskę. Również i w naszym kraju wiedza o właściwościach roślin jest coraz chętniej zgłębiana i staje się powszechne, jednak istnieje pewien obszar wiedzy o działaniu roślin, który nie jest powszechnie zgłębiany, a jest nim aromaterapia, czyli sztuka leczenia umysłu i ciała za pomocą substancji, jakimi są olejki eteryczne.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są wysoce lotnymi substancjami, które produkowane są w tkankach wydzielniczych roślin olejkodajnych. Ich rolą w naturze jest między innymi przyciąganie owadów mających zapylić roślinę czy odpędzenie intruzów. Ich zawartość w roślinie jest z reguły bardzo niewielka, a żeby je pozyskać, trzeba na drodze różnych procesów, takich jak destylacja parą wodną, poddać często wiele kilogramów surowca,  aby uzyskać jedną kropelkę olejku. Budowa chemiczna olejków eterycznych jest niezwykle złożona i każdy z nich ma inny skład. Niektóre z nich składają się nawet z ponad trzystu substancji. Ich wspólną cechą jest to, że dobrze rozpuszczają się między innymi w tłuszczach i alkoholach, ale nie da się ich rozpuścić w wodzie.

Charakteryzuje je niezwykle silny zapach danej rośliny, z której je pozyskano. Ceny olejków eterycznych wynoszą od około dziesięciu do nawet kilkuset złotych za buteleczkę. Niektóre rośliny zawierają bowiem bardzo niewiele olejków i aby otrzymać jedną buteleczkę, potrzebne są czasem tony surowca, co musi odbić się na cenie, jednak są też olejki niezwykle łatwe i tanie w produkcji. O cenie decyduje też stopień czystości olejku, gdyż wielu producentów rozcieńcza je. Takie olejki są tańsze niż w 100% naturalne olejki eteryczne.

Zastosowanie olejków eterycznych

Zastosowaniem olejków eterycznych tradycyjnie zajmowała się aromaterapia, czyli dziedzina wiedzy, która pierwotnie była raczej systemem duchowym, niż formą ziołolecznictwa i badała wpływ zapachów wydzielanych przez wonne części roślin na ludzki umysł. Dziś jednak olejki eteryczne stosowane są w leczeniu wielu chorób i przechodzą liczne testy kliniczne, gdyż większość z nich zabija bakterie, wirusy i grzyby, a także pierwotniaki. Nie zaleca się jednak terapeutycznego przyjmowania olejków bez konsultacji z lekarzem, gdyż jedna kropla często ma działanie odpowiadające kilku kilogramom danego zioła.

Olejków używa się więc zewnętrznie, zwłaszcza że z łatwością przenikają one przez skórę, zmieniając tymczasowo jej strukturę chemiczną, gdyż normalnie niewiele substancji jest w stanie przekroczyć tę naturalną barierę. Kiedy rozprowadzi się dany olejek po większym obszarze ciała, trafia on bez problemu do krwiobiegu i wykazuje działanie ogólne. Olejki eteryczne przed naniesieniem na skórę należy zawsze rozcieńczyć olejem bazowym, gdyż większość z nich posiada właściwości drażniące i parzy skórę. Dotyczy to zwłaszcza olejków, które w swoim składzie zawierają duże ilości aldehydów.

Najczęściej są one jednak używane poprzez wdychanie ich, do czego stosuje się między innymi kominek aromaterapeutyczny, który składa się z pojemniczka napełnianego wodą, pod którym umieszcza się podgrzewacz, czyli tak zwaną świeczkę tealight. Do wody wkrapla się od kilku do kilkunastu kropli olejku, który po krótkim czasie zaczyna parować, wypełniając pomieszczenie zapachem. Dostępne są też bardziej zaawansowane urządzenia do olejków eterycznych, takie jak dyfuzery.

Gdzie dostanę olejki eteryczne?

Olejki eteryczne poza właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi przede wszystkim regulują nastrój i procesy mentalne. Dzieje się tak dlatego, że wnikając przez nozdrza, stymulują one struktury kory mózgowej znane jako układ limbiczny, które regulują między innymi emocje i wspomnienia. Każdy olejek posiada charakterystyczne działanie na emocje. Niektóre uspokajają, inne pobudzają, jeszcze inne działają nasennie, a są też takie, które są silnymi afrodyzjakami.

Olejki eteryczne używane są też do kąpieli, do której dodaje się 10-15 kropli olejku. Pokochają je także wszyscy entuzjaści przygotowywania domowych kosmetyków, perfum oraz mydeł, co staje się w Polsce coraz popularniejsze. W domu można wytworzyć pielęgnacyjne i lecznicze kosmetyki zawierające olejki eteryczne. Szampon z eterycznym olejkiem jałowcowym, herbacianym czy cytrynowym, na przykład, wyeliminuje problem łupieżu i przetłuszczających się włosów.

Olejki eteryczne można też dodawać do kremów i balsamów do ciała. Warto jest dokładniej przestudiować, który olejek pomoże na konkretny problem, zwłaszcza że olejki eteryczne pomogą nam skutecznie pozbyć się między innymi trądziku, rozszerzonych porów, zaskórników, czyraków, cellulitu i wielu innych wstydliwych defektów urody, o którą dbamy dzisiaj, jak nigdy wcześniej w historii ludzkości.

Więcej znajdziesz tutaj: https://rodzinaeko.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here