Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny powstawania, objawy i sposoby leczenia

0
2713

Jedną z często występujących dolegliwości układu pokarmowego jest przepuklina rozworu przełykowego. Jest to dolegliwości, która pojawia się, gdy fragment żołądka lub dolny odcinek przełyku przemieszcza się przez rozwór przełykowy przepony do klatki piersiowej. Objawia się to zgagą czy wymiotami, jednak to nie jedyne symptomy przepukliny roztworu przełykowego. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia przepukliny roztworu przełykowego.

Przepuklina roztworu przełykowego najczęściej dotyka ludzi starszych oraz otyłych. W grupie ryzyka znajdują się też osoby żyjące w ciągłym stresie, a także palacze. Dolegliwość wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony. Powstaje ona, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej.

Jak powstaje przepuklina roztworu przełykowego?

Przepona to przegroda, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jej to szeroki, cienki mięsień, który rozpięty jest pomiędzy dolnymi żebrami i obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi przez przeponę, nazywane jest roztworem przełykowym. Jeśli ten ulegnie osłabieniu, rozluźnieniu lub rozciąganiu przestaje pełnić swoją funkcję, co w praktyce oznacza, że przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym miejscu.

Przepuklina roztworu przełykowego występuje w 5 odmianach, ale w 90% przypadkach mamy do czynienia z przepukliną wślizgową. Polega ona na tym, że przełyk porusza się swobodnie w roztworze przełykowym, a zawartość żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Część żołądka wyślizguje się w sferę przełyku oraz otwór przełykowy przepony. Drugą częstą występującą odmianą przepukliny roztworu przełykowego jest ta okołoprzełykowa. Polega ona na przemieszczaniu się do klatki piersiowej dna i fragmentu krzywizny większej żołądka.

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Początkowo przepuklina roztworu przełykowego w wielu przypadkach nie daje żadnych objawów. W pierwszej fazie choroby mogą pojawiać się objawy przypominające niestrawność. Wskazuje się też, że chory może cierpieć na refluks, czyli cofanie się zawartości żołądka do przełyku, zgaga, pieczenie w żołądku lub przełyku, ból żołądka, wymioty. Często występuje też uczucie pełności w żołądku. Przy zaawansowanej przepuklinie rozworu przełykowego mogą pojawić się ślady krwi w wymiotach i stolcu.

Dolegliwości bólowe przy przepuklinie roztwory przełykowego

Przepuklina roztworu przełykowego może dawać nie tylko objawy z układu pokarmowego. Schorzenie to może wiązać się z licznymi dolegliwościami zupełnie niezwiązanych z żołądkiem. Z tego też powodu przepuklina bardzo często jest błędnie diagnozowana.

Jako objawy współtowarzyszące przepuklinie rozworu przełykowego wymienia się:

Ból w klatce piersiowej i na wysokości serca – ta dolegliwość często wywołuje niepokój i bywa poczytywane jako choroby serca i układu krążenia;

  • Ból brzucha – objawia się jako ucisk na żołądek;
  • Ból pleców – promieniuje on często w okolice łopatek, a także towarzyszy mu również kaszel.

Przepuklina roztworu przełykowego może wywoływać wiele niespecyficznych objawów, które łatwo pomylić z innymi chorobami. Utrudnia to diagnostykę schorzenia. Wyżej opisane objawy przepukliny rozworu przełykowego nasilają się po jedzeniu oraz przy przebywaniu w pozycji leżącej.

Przyczyny przepukliny roztworu przełykowego

Dokładne przyczyny przepukliny rozworu przełykowego nie są znane. Powstawanie tego schorzenia wiąże się z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku. Może być ono również spowodowane ciężkimi urazami jamy brzuszne, przewlekłymi zaparciami, ciąża, otyłość, dźwiganiem ciężarów. Do czynników ryzyka zalicza się też wiek powyżej 50 lat oraz palenie papierosów.

Przepuklina rozworu przełykowego: leczenie

Diagnostyka przepukliny roztworu przełykowego dokonuje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz może również zaleca prześwietlenie RTG, manometrię, tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego polega na łagodzeniu objawów oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia powikłań. Do takich zalicza się pojawianie się owrzodzeń oraz rak przełyku. W kuracji stosuje się leki zobojętniające lub hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Dodatkowo chory zażywa farmaceutyki, które przyspieszają przemieszczenie się pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegają zaparciom. W leczeniu ważna jest również zmiana tryby życia oraz przejście na dietę.

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi skutków, rekomendowana jest operacja. Zabieg można wykonać metodą tradycyjną lub laparoskopową. Polega on na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony. Alternatywą jest umocowanie żołądka w jamie brzusznej, co ma uniemożliwić przemieszczenie się jego zawartości do przełyku.

Przepuklina wślizgowa nietraktowana jest jako groźne schorzenie, daje jednak uciążliwe objawy. O wiele groźniejszym schorzeniem jest przepuklina okołoprzełykowa, która może prowadzić do poważnych powikłań m.in. zapalenia worka.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here