Preparaty do pielęgnacji soczewek

0
1032

Wady wzroku to problem dotykający milionów ludzi na całym świecie. Dolegliwości wzrokowe mogą mieć różne przyczyny. U ich podłoża mogą leżeć uwarunkowania genetyczne, starzenie się oczu lub po prostu nieodpowiednia higiena. Kłopoty ze wzrokiem nierzadko wiążą się ze spędzaniem długich godzin przed ekranem komputera. Osoby borykające się z takimi dolegliwościami mogą obecnie korzystać z różnych rozwiązań pozwalających skutecznie poprawić jakość widzenia. Najpowszechniej stosowaną formą korekcji są okulary. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się także soczewki. Przy pomocy szkieł kontaktowych można skutecznie poprawić wzrok u osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem i presbiopią. Dla zachowania zdrowia naszych oczu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja soczewek. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów do szkieł kontaktowych. Właściciel soczewek powinien zaopatrzyć się w specjalne płyny przeznaczone do nawilżania, odkażania, czyszczenia i dezynfekcji szkieł kontaktowych. W jaki sposób należy je stosować? Oto kilka wskazówek.

Płyny do soczewek kontaktowych

Użytkownicy soczewek kontaktowych najczęściej sięgają po szkła wielokrotnego użytku. Stosując soczewki o przedłużonym trybie noszenia musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Używanie specjalnych preparatów do szkieł kontaktowych to warunek konieczny dla zapewnienia naszym oczom maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa. W ciągu dnia na powierzchni soczewek gromadzi się całe mnóstwo rozmaitych zanieczyszczeń, między innymi bakterii oraz osadów białkowych i tłuszczowych. Brudne szkła nie są w stanie zapewnić nam optymalnej wygody, a długotrwałe noszenie zanieczyszczonych soczewek może doprowadzić do wystąpienia poważnych infekcji. Aby uniknąć takich problemów wystarczy regularnie czyścić i dezynfekować szkła kontaktowe przy użyciu specjalnych płynów. Duży wybór płynów do soczewek znajdziemy na przykład na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/plyny-do-soczewek. Higiena szkieł kontaktowych to bardzo ważna sprawa szczególnie w przypadku wariantów w trybie miesięcznym oraz kwartalnym.

Rodzaje płynów do soczewek: wielofunkcyjne i oksydacyjne

pielęgnacja soczewek

Różne rodzaje szkieł kontaktowych wymagają odmiennych systemów pielęgnacji. Warto poświęcić chwilę na wybór płynu najlepiej współgrającego z używanym przez nas kompletem, ponieważ dzięki temu możemy prawidłowo zadbać o nasz wzrok. Preparaty do czyszczenia soczewek możemy podzielić ze względu na kilka wariantów. Podstawowym sposobem klasyfikacji jest rozróżnienie dostępnych na rynku środków do pielęgnacji w oparciu o skład. Pierwszym rodzajem preparatów są płyny wielofunkcyjne na bazie substancji czyszczących, nawilżających i odkażających. Płyny wielofunkcyjne skutecznie usuwają zanieczyszczenia w postaci osadów białkowych, a jednocześnie doskonale nawilżają soczewki.

Procedura użycia płynu wielofunkcyjnego wymaga zarówno płukania przez określony czas, jak i czyszczenia mechanicznego. Po takie preparaty najczęściej sięgają użytkownicy miękkich soczewek kontaktowych. Alternatywnym rozwiązaniem są płyny oksydacyjne. Ich głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru o stężeniu 3%, czyli popularna woda utleniona. Płyny oksydacyjne wykazują bardzo wysoką skuteczność usuwania ze szkieł kontaktowych wszelkiego typu zabrudzeń, dlatego doskonale nadają się do dezynfekcji soczewek wielokrotnego użytku. Soczewki przed założeniem należy umieścić w dołączonym do opakowania pojemniczku zawierającym specjalne dyski neutralizujące wodę utlenioną w bezpieczny dla oka roztwór soli fizjologicznej. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, by zachować czas neutralizacji podany na opakowaniu, czyli przechowywać soczewki w pojemniku z płynem przez minimum sześć godzin. Płyny oksydacyjne są polecane przede wszystkim osobom noszącym soczewki twarde lub miękkie konwencjonalne.

Ranking płynów do soczewek – najnowsze zestawienie 2021

W sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych płynów do soczewek. Największą popularnością cieszą się niezmiennie propozycje od renomowanych, światowych marek. Producentem wysokiej jakości akcesoriów i płynów do soczewek jest firma EyeLove, z której ofertą można zapoznać się na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/plyny-eyelove. Produkty szwajcarskiej marki założonej w roku 1954 cieszą się uznaniem najlepszych okulistów i optometrystów na świecie. Specjaliści często polecają płyny do soczewek ALCON ze względu na wyjątkową dokładność czyszczenia oraz bardzo długi okres zachowywania sterylności. W ofercie producenta znajdziemy duży wybór płynów do pielęgnacji i dezynfekcji soczewek, płynów wielofunkcyjnych o przedłużonym działaniu, specjalnych płynów przeznaczonych do soczewek silikonowo-żelowych oraz płynów do przechowywania soczewek z łagodnymi składnikami bezpiecznymi dla oczu.

Co zamiast płynu do soczewek?

Jeśli zapomniałeś uzupełnić zapasu płynu do soczewek wcale nie musisz rezygnować z noszenia ulubionych szkieł kontaktowych. W takiej sytuacji możesz posłużyć się płynem przygotowanym domowymi sposobami. Wskazówki jak samodzielnie przygotować domowy płyn do pielęgnacji soczewek krok po kroku znajdziesz na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/czym-zastapic-plyn-do-soczewek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here