Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza – co robić po ugryzieniu kleszcza?

0
1367

Ukąszenie przez kleszcza zdarza się bardzo często. Zazwyczaj nie wymaga jednak interwencji lekarskiej. W większości przypadków pajęczaka można usunąć samemu. Należy pamiętać, aby kleszcza pozbyć się jak najszybciej. Pomoże to uchronić się przed groźnymi infekcjami wirusowymi m.in. boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz anaplazmozą. Usunięcie kleszcza nie jest trudne, ale wymaga stosowania się do kilku zasad. Nie można ich pominąć, bowiem w innym przypadku pajęczaka nie usunie się całego.  Zobacz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza oraz jakie środki zapobiegawcze zastosować po jego ugryzieniu.

Po ugryzieniu przez kleszcza należy jak najszybciej pozbyć się insekta z ciała. Podstawowa zasada profilaktyki boreliozy brzmi bowiem: im szybciej kleszcza się usunięcie, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na choroby przenoszące przez kleszcze. Usunięcie kleszcza jest możliwe na różne sposoby.

Jak usunąć kleszcza?

Dziś medycyna proponuje różnorodne metody usunięcia kleszcza. W aptece można znaleźć różnorodne przyrządy pozwalają pozbyć się insekta z ciała. Najpopularniejsze to długopisy, przyssawki, lassa oraz karty do usuwania kleszczy. Domowym narzędziem do usuwania kleszczy jest pęseta. W przypadku, gdy insekta nie jesteśmy w stanie pozbyć się samodzielnie, należy udać się po pomoc na pogotowie. Prawidłowe usunięcie kleszcza jest niezwykle ważne.

Instrukcja usuwania kleszcza

  • Mocno chwyć kleszcza pęsetą, łapiąc go jak najbliżej skóry.
  • Pociągnij pęsetę do siebie płynnym, ale stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia insekta; pamiętaj, że kleszcza należy wyciągnąć w całość z częścią głowową.
  • Miejsce, z którego wyciągnie się kleszcza, należy zdezynfekować, a ręce umyć w wodzie z antybakteryjnym mydłem;
  • Po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce ukąszenia przez 30 dni, jeśli występni na nim zmiana skórna tzw. rumień, trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem. Rumień jest pierwszą oznaką boreliozy. Jednocześnie na uwadze trzeba mieć, że rumień pojawia się tylko przy 20% zakażeń boreliozą.

Oderwanie główki kleszcza – co zrobić?

W niektórych przypadkach przy usuwaniu kleszcza dojdzie do oderwania główki insekta. W takich wypadach fragment pajęczaka zostaje w ciele. Jest to sytuacja niebezpieczna. Na początku trzeba więc spróbować wyciągnąć pozostający fragment insekta pincetą w taki sam sposób, jak całego owada. Resztki kleszcza można również wyjąć jałową igłą, na takiej zasadzie, jak usuwa się drzazgę. Jak pomimo to domowy zabieg się nie uda, to należy wybrać się do lekarza. Pozostawionych firmamentów kleszcza nie można zostawiać w ciele.

Jeśli po usunięciu kleszcza w ciele widoczne są jedynie drobne pozostałości, to wystarczy umyć skórę mydłem i zdezynfekować ranę. Nie jest konieczna wizyta u lekarza. Realne zagrożenie stanowi jedynie pozostawianie większego fragmenty. Zwiększa on ryzyko zakażenia.

Usuwanie kleszcza – na co uważać?

W czasie usuwania kleszcza kategorycznie nie można łapać insekta za obrzęknięty brzuch. Takie działanie sprawia, że zachodzi poważne ryzyko, że wyciśnie się zainfekowany płyn do swojego organizmu. Z usunięciem kleszcza nie należy też zbyt dużo zwlekać. Dane medyczne podają, że ryzyko zachorowania na choroby powiązane z ugryzieniem przez kleszcza wzrasta, jeśli on nie zostanie usunięty do 36 godzin. W czasie wyrywania kleszcza nie powinno się też:

  • Próbować go wykręcać, ponieważ jego głowa może pozostać w ciele;
  • Starać się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem; w ten sposób powoduje się wymioty kleszcza, które przedostają się do organizmu i zwiększą ryzyku wystąpienia zakażenia;
  • Usuwać kleszcza gołymi rękami lub kleszczyki do paznokci; zachodzi wtedy poważne ryzyko, że oderwie się jego odwłok, a główka pozostanie w ciele.

Skóra po ugryzieniu kleszcza – na co uważać?

Po usunięciu kleszcza należy dokładnie obserwować skórę i sprawdzać, czy nie występuje objawy zakażenia. Takimi jest przede wszystkim rumień wędrujący. Pojawia się on średnio od 3 do 7 dni od momentu ugryzienia przez kleszcza, jednak czas pojawiania się rumienia jest niezwykle indywidualny. Jeśli rumień wystąpi, nie wykonuje się dodatkowych testów laboratoryjnych tylko od razu zaczyna leczenie pod kątem boreliozy.  Należy jednak pamiętać, że rumień nie występuje zawsze. Kiedy on się nie pojawia, niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle stawów, tiki mięśni oraz sztywność stawów.

Jak ustrzec się przed ugryzieniem kleszcza?

Zamiast usuwać kleszcze najlepiej przeciwdziałać ukąszeniu przez owada. Stąd też wybierając się w okolice, gdzie istnieje możliwość ugryzienie przez kleszcza, trzeba odpowiednio się ubrać, a także profilaktycznie zastosować preparaty ochronne. Kleszcze odstraszyć można domowymi miksturami np. niektórymi olejkami eterycznymi lub środki owadobójczymi kupowanymi w aptece. Do lasu czy na łąkę warto też założyć długie spodnie, wysokie buty i bluzki z długim rękawem, a także kapelusz na głowę. Przed kleszczami chronić powinno się głównie działkowcy, wędkarze, grzybiarze i małe dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here