Prawidłowa dieta przy niedoczynności tarczycy

0
1416

Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym organizmowi brakuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Ponieważ głównym celem hormonu tarczycy jest “prowadzenie metabolizmu organizmu”, zrozumiałe jest, że ludzie z tą chorobą będą mieli objawy związane z powolnym metabolizmem. Niedoczynność tarczycy jest bardziej powszechna, niż można by sądzić, a miliony ludzi są obecnie cierpią na niedoczynność tarczycy i nie wiedzą o tym. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Jak wygląda prawidłowa dieta osób z niedoczynnością tarczycy?

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Istnieją dwie dość częste przyczyny niedoczynności tarczycy. Pierwsza to wynik wcześniejszego (lub obecnie trwającego) zapalenia tarczycy, która pozostawia duży procent komórek tarczycy uszkodzonych (lub martwych) i niezdolnych do produkcji wystarczającej ilości hormonu. Najczęstszą przyczyną niewydolności tarczycy jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (zwane również zapaleniem tarczycy Hashimoto), forma zapalenia tarczycy spowodowana przez układ odpornościowy pacjenta.

Drugą ważną przyczyną jest szeroka kategoria “zabiegów medycznych”. Leczenie wielu stanów tarczycy gwarantuje chirurgiczne usunięcie części lub całej tarczycy. Jeśli całkowita masa komórek produkujących tarczę pozostawionych w ciele nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb organizmu, u pacjenta rozwinie się niedoczynność tarczycy. Pamiętaj, że często jest to celem chirurgii raka tarczycy.

Ale w innych przypadkach operacja będzie polegała na usunięciu niepokojącego guza, pozostawiając połowę tarczycy w szyi niezakłóconej. Czasami ten pozostały płat tarczycy i przesmyk wytworzą wystarczającą ilość hormonu, aby sprostać wymaganiom organizmu. W przypadku innych pacjentów może się jednak okazać, że po upływie wielu lat tarczycy nie nadąża za popytem.

Podobnie wole i niektóre inne choroby tarczycy można leczyć za pomocą jodu radioaktywnego. Celem radioaktywnej terapii jodem (w łagodnych warunkach) jest zabicie części tarczycy, aby zapobiec wzrostowi większych lub wytwarzających zbyt dużo hormonów ( nadczynność tarczycy).

Czasami skutkiem radioaktywnego leczenia jodem jest uszkodzenie zbyt wielu komórek, tak że pacjent często staje się niedoczynnością tarczycy w ciągu roku lub dwóch. Zwykle jest to jednak znacznie lepsze niż pierwotny problem.

Istnieje kilka innych rzadkich przyczyn niedoczynności tarczycy, z których jednym jest całkowicie “normalny” gruczoł tarczycy, który nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów z powodu problemu z przysadką mózgową . Jeśli przysadka nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tyreotropowego (TSH), wówczas tarczyca po prostu nie ma “sygnału” do produkcji hormonu i tego nie robi.

Objawy niedoczynności tarczycy

 • Zmęczenie
 • Słabość
 • Przyrost masy ciała lub zwiększona trudność zrzucenia wagi
 • Grube, suche włosy
 • Sucha, szorstka blada skóra
 • Wypadanie włosów
 • Zimna nietolerancja (nie możesz tolerować niskich temperatur, takich jak te wokół ciebie)
 • Skurcze mięśni i częste bóle mięśni
 • Zaparcia
 • Depresja
 • Drażliwość
 • Utrata pamięci
 • Nieprawidłowe cykle menstruacyjne
 • Zmniejszone libido

Każdy pojedynczy pacjent może mieć dowolną liczbę tych objawów i będą się one różnić w zależności od nasilenia niedoboru hormonu tarczycy i czasu, w którym organizm został pozbawiony odpowiedniej ilości hormonu.

Jeśli masz takie objawy, musisz omówić je z lekarzem. Dodatkowo, możesz potrzebować konsultacji endokrynologa.

Potencjalne niebezpieczeństwa niedoczynności tarczycy

Ponieważ organizm spodziewa się pewnej ilości hormonu tarczycy, przysadka będzie wytwarzać dodatkowy hormon tyreotropowy (TSH), aby zachęcić tarczycę do produkcji hormonów. To ciągłe bombardowanie wysokim poziomem TSH może spowodować powiększenie tarczycy i utworzenie wola.

Pozostawione bez leczenia objawy niedoczynności tarczycy zwykle postępują. Rzadko, powikłania mogą powodować ciężką depresję zagrażającą życiu, niewydolność serca lub śpiączkę.

Niedoczynność tarczycy często można zdiagnozować za pomocą prostego badania krwi. W niektórych przypadkach nie jest to jednak tak proste i potrzebne są bardziej szczegółowe testy.

Niedoczynność tarczycy jest całkowicie uleczalna u wielu pacjentów po prostu poprzez zażywanie małej pigułki raz dziennie. Jest to jednak uproszczone rozwiązanie i nie zawsze jest takie łatwe. Istnieje kilka rodzajów preparatów hormonu tarczycy, a jeden rodzaj leku nie będzie najlepszą terapią dla wszystkich pacjentów.

Plan diety na niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy występuje, gdy poziomy dwóch hormonów tarczycowych, trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), są zbyt niskie. Chociaż sama zmiana diety nie wystarczy, aby przywrócić normalny poziom hormonów tarczycy, unikanie niektórych pokarmów i spożywanie większej ilości innych może poprawić wchłanianie tych hormonów przez organizm.

Żywność, której należy unikać

Wiele popularnych pokarmów i suplementów zawiera związki, które zakłócają funkcjonowanie tarczycy. Ogólnie najlepiej unikać następujących rzeczy:

Soja

Badania sugerują, że fitoestrogeny w soi i pokarmach bogatych w soję mogą hamować aktywność enzymu, który wytwarza hormony tarczycy. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które spożywały suplementy soi trzy razy częściej rozwijały niedoczynność tarczycy.

Produkty bogate w jod

Niektóre formy niedoczynności tarczycy są spowodowane brakiem wystarczającej ilości jodu. W takich przypadkach korzystne może być użycie soli jodowanej lub wzbogaconej jodem . Jednak spożywanie zbyt dużej ilości jodu może mieć przeciwny skutek i tłumić aktywność gruczołu tarczycy. Przed zażyciem suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Suplementy żelaza i wapnia

Przyjmowanie suplementów żelaza lub wapnia może również zmienić skuteczność wielu leków tarczycowych.

Żywność o wysokiej zawartości błonnika

Chociaż zwykle zalecana jest dieta bogata w błonnik, zbyt dużo błonnika spożywanych zaraz po zażyciu leków tarczycowych może zakłócać ich wchłanianie. Poczekaj dwie godziny, zanim zjesz posiłek o dużej zawartości błonnika (jeden z ponad 15 gramami błonnika).

Niektóre warzywa

Warzywa kapustne bogate w błonnik, takie jak brokuły, kapusta, szpinak, jarmuż i brukselka, mogą hamować wchłanianie leku przez tarczycę. Obniżenie ilości takich produktów rano tuż po zażyciu leków może pomóc.

Kofeina, tytoń i alkohol mogą również wpływać na skuteczność działania tarczycy. Zapytaj swojego lekarza o wskazówki, jak regulować lub zmniejszać spożycie.

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

Bogate w składniki odżywcze pokarmy, które poprawiają zdrowie, mogą również korzystnie wpływać na tarczycę. Pomocne mogą być również niektóre związki i suplementy. Obejmują one:

Bogate w przeciwutleniacze owoce i warzywa

Borówki, pomidory, papryka i inne pokarmy bogate w przeciwutleniacze mogą poprawić ogólny stan zdrowia i przynieść korzyść tarczycy. Pomocne mogą też być pokarmy bogate w witaminy z grupy B, takie jak pełne ziarna.

Selen

Małe ilości selenu są potrzebne dla enzymów, które sprawiają, że hormony tarczycy działają prawidłowo. Jedzenie posiłków bogatych w selen, takich jak nasiona słonecznika lub orzechy brazylijskie, może być korzystne.

Tyrozyna

Ten aminokwas jest używany przez tarczycę do produkcji T3 i T4. Dobrymi źródłami tyrozyny są mięso, nabiał i rośliny strączkowe. Przyjmowanie suplementu może pomóc, ale wcześniej poproś o pomoc lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here