Ćwiczenia na rwę kulszową

0
1763

Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego i rozgałęzia się od dolnej części pleców przez biodra i pośladki oraz w dół każdej nogi. Zazwyczaj rwa kulszowa wpływa tylko na jedną stronę ciała.

Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy przepuklina dysku, bodziec kostny na grzbiecie lub zwężenie kręgosłupa ściska część nerwu. Powoduje to stan zapalny, ból i często drętwienie chorej nogi. Jakie są objawy rwy kulszowej? Jakie są ćwiczenia wspomagające walkę z bólem?

Objawy rwy kulszowej

Chociaż ból związany z rwa kulszową może być ciężki, większość przypadków ustępuje po zabiegach nieoperacyjnych w ciągu kilku tygodni. Osoby z ciężką rwa kulszową związaną ze znacznym osłabieniem nóg lub zmianami jelit lub pęcherza mogą wymagać operacji.

Ból, który promieniuje od dolnego (lędźwiowego) kręgosłupa do pośladka i dolnej części nogi jest cechą rwy kulszowej. Możesz odczuwać dyskomfort prawie w dowolnym miejscu wzdłuż ścieżki nerwowej.

Ból może się znacznie różnić, od łagodnego bólu do ostrego, pieczenia lub rozdzierającego bólu. Czasami może to być wstrząs lub porażenie prądem. Może być gorzej, gdy kaszlesz lub kichasz, a długotrwałe siedzenie może pogorszyć objawy. Zwykle dotyczy to tylko jednej strony ciała.

Niektóre osoby mają również drętwienie, mrowienie lub osłabienie mięśni dotkniętej nogi. Możesz mieć ból w jednej części nogi i drętwienie w innej części.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa pojawia się, gdy nerw kulszowy zostaje zaciśnięty, zwykle przez przepuklinę dysku w kręgosłupie lub przez przerost kości (ostroga kostnego) na kręgach. Rzadziej, nerw może być ściśnięty przez guz lub uszkodzony przez chorobę taką jak cukrzyca.

Rwa kulszowa – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka dla rwy kulszowej obejmują:

  • Zmiany rytmu kręgosłupa związane z wiekiem, takie jak przepuklina dysków i ostrogi kostne, są najczęstszymi przyczynami rwy kulszowej.
  • Otyłość. Zwiększając obciążenie kręgosłupa, nadmiar masy ciała może przyczynić się do zmian w rdzeniu, które wyzwalają rwę kulszową.
  • Zawód. Praca, która wymaga od ciebie skręcania pleców, noszenia ciężkich ładunków lub prowadzenia pojazdów mechanicznych przez dłuższy czas, może odgrywać rolę w rwie kulszowej, ale nie ma jednoznacznych dowodów na istnienie tego związku.
  • Długie siedzenie. Ludzie, którzy siedzą przez dłuższy czas lub prowadzą siedzący tryb życia, częściej rozwijają rwa kulszową niż ludzie aktywni.
  • Ten stan, który wpływa na sposób, w jaki twoje ciało używa cukru we krwi, zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów.

Komplikacje związane z rwą kulszową

Chociaż większość osób pozbywa się całkowicie z rwy kulszowej, często bez leczenia, rwa kulszowa może potencjalnie powodować trwałe uszkodzenie nerwów. Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli:

  • Utrata czucia w zaatakowanej kończynie
  • Słabość w dotkniętej nodze
  • Utrata czynności jelit lub pęcherza

Rwa kulszowa – zapobieganie

Nie zawsze jest możliwe, aby zapobiec rwa kulszowa, a stan może się powtórzyć. Następujące mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie twoich pleców:

  • Ćwicz regularnie. Aby mieć mocne plecy, zwróć szczególną uwagę na mięśnie tułowia – mięśnie brzucha i dolnej części pleców, które są niezbędne dla prawidłowej postawy i wyrównania. Poproś swojego lekarza o zalecenie określonych czynności.
  • Utrzymuj prawidłową postawę podczas siedzenia. Wybierz siedzisko z dobrym podparciem pleców, podłokietnikami i obrotową podstawą. Rozważ umieszczenie poduszki lub zwiniętego ręcznika w małym grzbiecie, aby zachować normalną krzywiznę. Trzymaj kolana i biodra na poziomie.
  • Dbaj o dobrą motorykę ciała. Jeśli stoisz przez dłuższy czas, od czasu do czasu kładź jedną stopę na stołku lub małym pudełku. Kiedy podnosisz coś ciężkiego, trzymaj plecy prosto i zginaj się tylko na kolanach. Trzymaj ładunek blisko ciała. Unikaj jednoczesnego podnoszenia i skręcania.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenie 1. Siedząc, pochyl się do przodu i sięgnij do palców u stóp. Wytrzymaj co najmniej 10 sekund.

Ćwiczenie 2. Leżąc na plecach unieś nogi tak, by kolana były zgięte pod kątem 90 stopni. Ręce pozostaw swobodnie leżące wzdłuż ciała. Powoli unoś nogi i delikatnie je opuszczaj. Powtórz 5 razy.

Ćwiczenie 3. Leżąc na plecach obejmij dłońmi jedno kolano i przyciągnij do klatki piersiowej. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, po czym zrób to samo z drugą nogą.

Ćwiczenie 4. Siedząc z prostymi plecami obejmij dłońmi jedno kolano i przyciągnij je do klatki piersiowej. Przytrzymaj nogę przez co najmniej 10 sekund, po czym zrób to samo z drugą nogą.

Ćwiczenie 5. Leżąc na brzuchu oprzyj dłonie płasko po obu stronach klatki piersiowej. Stopy pozostają na podłodze. Opierając się na dłoniach unieś klatkę piersiową tak, by była lekko wysunięta do przodu. Wytrzymaj w tej pozycji 5-10 sekund. Wykonaj 10 powtórzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here