Podstawowe objawy chorób układu pokarmowego

0
1583

Aerofagia

Nawykowe połykanie powietrza, czego efektem jest mocne oraz liczne odbijanie i wzdęcie brzucha. Aerofagia łączy się z niestrawnością, wrzodem kamiennym i kamicą żółciową. Aerofagia przejawia się wzdęciami, brakiem apetytu, ogólnym rozdrażnieniem oraz bólami brzucha.

Alergia pokarmowa

Zespół symptomów występujących w systemie będących efektem spożycia pokarmu, w jakim choroby uzależnione są przez procesy immunologiczne. Reakcje uczuleniowe są jedynie u pewnej grupy oraz potrafią pojawiać się po spożyciu chociażby niewielkiej ilości pokarmu.

Anemia (Niedokrwistość)

Dolegliwość przejawiająca się niedostateczną ilością hemoglobiny oraz erytrocytów we krwi. Powoduje za niskie dostarczenie tlenu do komórek. Może być wywołana elementami genetycznymi, społecznymi czy żywieniowymi (deficyt żelaza, folianów, kobalamin).

Awitaminoza

Zaburzenie polegające na głębokim braku w systemie witaminy czy ich zestawu. Powoduje różnorodne zakłócenia przemiany materii z sygnałami typowymi dla danych witamin.

Laksacja

Zaburzenie polegające na dużym zwiększeniu ilości wypróżnień w przeciągu doby, czy zmianą konsystencji stolca na płynną czy półpłynną. Biegunką określa się także stan, jeśli chociażby jednorazowo w stolcu pojawia się treść patologiczna, taka jak śluz, ropa czy krew. Biegunce wtóruje wzmożona perystaltyka jelit oraz powszechnie kurczowe uciski brzucha.

cukrzyca i inne dolegliwości

Celiakia (Dolegliwość trzewna)

Nadwrażliwość na gliadynę – białko zamknięte w ziarnie pszenicy oraz żyta i ich produktach. Powoduje zniszczenie jelit, schorzenia trawienia oraz niedożywienia. Osoby cierpiące na celiakię muszą wykorzystywać specjalne artykuły bezglutenowe.

Dolegliwość Leśniowskiego-Crohna

Dolegliwość o podłożu immunologicznym, tkanki układu pokarmowego są atakowane przez system immunologiczny. Dolegliwość ta polega na kształtowaniu się przewlekłych zmian zapalnych w tkankach jelita; zmiany te doprowadzają do wytwarzania się owrzodzeń, zrostów i blizn, co sprawia trudności w trawieniu i wchłanianiu pokarmu w jelitach. Do wszystkich, nieswoistych symptomów należą: zmęczenie, temperatura oraz ograniczenie wagi ciała (może być wywołane niedostatecznym odżywianiem czy zespołem złego wchłaniania. Sygnały miejscowe zależą od lokalizacji, wielkości oraz poziomu zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym.

Dolegliwość wrzodowa (wrzody)

Polega na miejscowym ubytku błony śluzowej w żołądku czy dwunastnicy, na skutek uszkodzenia mechanizmu obronnego śluzówki przed funkcjonowaniem kwaśnego soku żołądkowego.

Cukrzyca

Dolegliwość metaboliczna przejawiająca się schorzeniami regulacji poziomu glukozy we krwi oraz jej użytkowania przez tkanki. Może być wywołana niedostatkiem insuliny (cukrzyca rodzaju Oraz – insulinozależna) czy odpornością tkanek na jej działanie(cukrzyca rodzaju II – nieinsulinozależna).

Czkawka

Mimowolny skurcz przepony, zazwyczaj trwa krótko. Czkawka może być połączona z podrażnieniem nerwów, spożyciem za dużego posiłku oraz alkoholu czy nadmiaru płynu. Czkawka rzadko jest powikłaniem jakiejś dolegliwości, jednak może mieć związek z zapaleniem wyrostka robaczkowego oraz cukrzycą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here