Pierwsza pomoc w przypadku rany ciętej

0
579

Wyróżnia się różne typy ran. Na ciele mogą występować te szarpane, kłute, tłuczone czy cięte. W przypadku tej ostatniej do uszkodzenia skóry dochodzi poprzez zranienie narzędziem ostrym, na przykład szkłem albo nożem. Jej głębokość zależy zaś od nacisku narzędzia, który przyczynił się do powstania rany. Jak postępować w przypadku pojawienia się rany ciętej? Poznaj kompendium wiedzy w tym zakresie i sprawdź, co zawsze warto mieć w domowej apteczce.

Jak zatamować krwawienie 

Uraz mechaniczny, który doprowadził do przerwania ciągłości skóry, zawsze wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności oraz bezpieczeństwa. W przypadku rany ciętej najczęściej występuje dosyć silne krwawienie, które należy w pierwszej kolejności zatamować.

Jeśli w ranie nadal tkwi przedmiot, który doprowadził do urazu, nie należy go wyjmować, do czasu podjęcia specjalistycznej pomocy medycznej, ponieważ pełni on funkcję tamowania. W przypadku, kiedy rana cięta nie jest głęboka ani duża, zatamowanie krwotoku jest znacznie łatwiejsze. Wtedy wystarczy przyłożyć jałową gazę. Co istotne, zranienia nie należy pocierać gazikiem ani watą, ponieważ mogą znajdować się na nich bakterie i drobnoustroje, które przyczynią się do wywołania zakażenia i stanu zapalnego, a sama rana będzie znacznie trudniej się goić.

Drobne skaleczenia – jak leczyć

Z reguły niewielkie zranienie narzędziem ostrym nie wymaga pomocy lekarskiej, a wszystkie niezbędne środki potrzebne do opatrzenia rany znajdziesz w apteczce. Nigdy jednak nie należy bagatelizować nawet najmniejszego uszkodzenia skóry. Ranę ciętą dobrze jest przemyć wodą, zastosować środek dezynfekujący i nakleić plaster opatrunkowy. Warto korzystać z takich, które zawierają preparat przyspieszający gojenie się ran. Na nieco większe rany należy założyć gazę opatrunkową oraz opaskę uciskową.

Co zrobić, kiedy rana cięta nie chce się goić?

Po drobnych skaleczeniach zwykle nie pozostają pamiątki w postaci blizn. Inaczej jest w przypadku uszkodzeń głębokich lub gdy rana nie chce się goić. Dzieje się tak, kiedy doszło do jej zainfekowania bakteryjnego i wystąpił stan zapalny. Łatwo go rozpoznać, ponieważ przerwana ciągłość skóry nie tylko nie ulega zrostowi, ale miejsce zranienia jest również zaczerwienione, obrzęknięte i cieplejsze. Pojawia się ból, który może pulsować, promieniować, a w ranie występuje wysięk ropny.

Trudno gojące się rany mogą wymagać konsultacji i opieki lekarskiej, ale w ramach pierwszej pomocy można zastosować Octenisept Żel – maść na trudno gojące się rany. Jest to środek, który nawet 15 razy szybciej przyspiesza gojenie się ran. Przede wszystkim oczyszcza ją, ale również nawilża i niweluje przykre objawy, jak pieczenie czy świąd. Preparat w postaci żelu działa jak naturalny opatrunek.

Tylko w skrajnych przypadkach, w których rana nie chce się goić, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Ta polega najczęściej na usunięciu martwych tkanek rany przewlekłej wraz z marginesem tej całkowicie zdrowej i nieuszkodzonej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here