Na czym polega opieka paliatywna?

0
529

O opiece paliatywnej mówi się najczęściej w zakresie funkcjonowania hospicjum. To miejsca, w których opieka nad chorymi nie ma na celu leczenia, ale raczej uśmierzanie bólu. Do hospicjum trafiają pacjenci u schyłku życia, którzy borykają się ze schorzeniami nieuleczalnymi, w tej zaawansowanej już fazie. Opieka paliatywna akceptuje śmierć jako naturalny etap życia każdego człowieka, ale jej celem jest przetrwanie go w jak najlepszym komforcie. 

Kogo dotyczy opieka paliatywna?

O opiece paliatywnej mówi się z reguły w przypadku osób nieuleczalnie chorych, którymi zajmowanie się polega przede wszystkim na uśmierzaniu bólu. Chodzi również o to, aby ten ostatni etap życia mógł minąć w najlepszym komforcie wedle stadium choroby oraz kondycji całego organizmu pacjenta. 

Do hospicjum trafiają nie tylko seniorzy. Wszystko zależy od choroby, z jaką borykają się pacjenci. W Polsce funkcjonują również hospicja dla dzieci, przede wszystkim te onkologiczne. Pamiętaj również, że opieka paliatywna może przebiegać nie tylko w specjalnych ośrodkach, ale również w domu pacjenta przy wsparciu profesjonalnych medyków. 

Na czym polega opieka paliatywna?

Najprościej rzecz ujmując, jest to opieka u schyłku życia, która pozwala pacjentom przeżyć te ostatnie chwile w ukojeniu i spokoju. Wystarczy spojrzeć na ofertę, jaką ma sklep dla seniorów, aby przekonać się, jakie wyposażenie jest charakterystyczne dla ośrodków, które proponują opiekę paliatywną. To łóżka przeciwodleżynowe, siedziska do prysznica, poręcze, drabinki i regulowane oparcia czy fotele geriatryczne. W tej ostatniej fazie życia chodzi o to, aby zapewnić należyty komfort pacjentowi, kiedy ten nie ma już szans na zahamowanie rozwoju choroby, a tym bardziej na wyleczenie. 

Podstawą opieki paliatywnej jest uśmierzanie bólu. W tym zakresie wykorzystuje się tradycyjne środki farmakologiczne, jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak morfina, ale coraz częściej także zabiegi naturalne, które dają ukojenie. W hospicjach coraz częściej wprowadza się przeciwbólowo gaz rozweselający, aromaterapię, muzykoterapię czy terapię medyczną marihuanę. Wszelkie środki o działaniu przeciwbólowym dobiera się zawsze indywidualnie wedle potrzeb i stanu zdrowia chorego. 

W ramach opieki paliatywnej prowadzi się również podstawową opiekę w zakresie zachowania odpowiedniej higieny i pielęgnacji pacjenta. Zapobiega się odleżynom, przeprowadza czynności, mające na celu mycie ciała, w razie konieczności zmienia pieluchomajtki czy podkłady higieniczne. Jednym słowem, kiedy nie ma już nadziei na wyleczenie, robi się wszystko, aby te ostatnie chwile życia chorego przebiegły bez bólu, wygodnie i spokojnie, w odpowiednich warunkach. 

Co ważne, opiekę paliatywną mogą prowadzić jedynie wyspecjalizowane do tego osoby. Najczęściej są to osoby z wykształceniem medycznym. Opieka tego rodzaju może być też prowadzona przez bliskich chorego, ale zawsze przy wsparciu profesjonalistów oraz po przeprowadzeniu odpowiedniego szkolenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here