Jak pielęgnować dziecko z przeziębieniem?

0
1388

Czy twoje dziecko kaszle, kicha i narzeka na ból gardła? Trudno znaleźć rodziców na całym świecie, którzy nigdy nie mieli, właśnie nie mają lub nie będą mieć do czynienia z przeziębieniem swojej pociechy. Jak powstrzymać objawy przeziębienie i zapobiec ponownemu zachorowaniu dziecka? Jak pielęgnować dziecko z przeziębieniem?

Przeziębienie – przyczyny, objawy, drogi zarażenia

Przeziębienie jest infekcją wirusową nosa, zatok przynosowych i gardła (górnych dróg oddechowych). Bardzo wiele rodzajów wirusów może spowodować ten przykry stan, jakim jest męczące przeziębienie. Najczęściej za przeziębienie odpowiedzialne są rynowirusy, andenowirusy czy koronawirusy. Najbardziej narażone na przeziębienie są dzieci w wieku poniżej sześciu lat. Statystycznie rzecz biorąc, przeziębienie u dziecka wystąpi nawet trzy razy częściej w ciągu roku niż u osoby dorosłej.

Najczęstszymi objawami przeziębienia są: ból gardła, katar, kichanie, zmęczenie i kaszel. Gorączka zwykle nie jest symptomem przeziębienia, gdy się już pojawi, może oznaczać grypę lub infekcję bakteryjną. Co więcej, przeziębienie rzadko powoduje dodatkowe problemy zdrowotne, podczas gdy grypa może prowadzić do infekcji zatok, infekcji ucha, zapalenia płuc a nawet sepsy.

Objawy związane z przeziębieniem rzadko pojawiają się w sposób nagły, zwykle rozwój choroby trwa kilka dni. Objawy obejmujące nos charakteryzują się: przekrwieniem, uczuciem ucisku zatok, katarem, zatkanym nosem, utratą zapachu i smaku, kichaniem, wodnistą wydzieliną z nosa. Inne objawy przeziębienia, nie wymienione wyżej to: łzawiące oczy, ból głowy, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze, trudność w oddychaniu (trudno wziąć głęboki wdech). Warto wiedzieć, że objawy tego zakażenia wirusowego są reakcją obronną organizmu i próbą zwalczenia przez nasz układ immunologiczny.

Czynnikami sprzyjającymi łapaniu przeziębień są:

  • Przebywanie w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach
  • Zmęczenie
  • Choroby układu krążenia
  • Cukrzyca
  • Nowotwory
  • Zła dieta
  • Stres

W jaki sposób następuje zarażenie się przeziębieniem? To niestety bardzo proste. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie przenoszą się w błyskawicznym tempie poprzez drogę kropelkową i kontakt z zakażonymi przedmiotami.

Nic więc dziwnego, że dzieci tak często przynoszą infekcję ze żłobka, przedszkola lub szkoły. W miejscu, w którym przebywa kilka , kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, o zarażenie się nie trudno. Wystarczy dotknięcie zainfekowanej zabawki, klamki, książeczki – wirusy potrafią przetrwać na przedmiotach tego typu nawet do kilku godzin! Dlatego należy pamiętać o bezwzględnej higienie rąk każdego dnia.

Jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusów drogą kropelkową, tutaj sprawa wygląda jeszcze gorzej, ponieważ wystarczy tylko kichnięcie lub kaszlnięcie, żeby inna osoba przejęła wirusa wraz z wdychanym powietrzem.

Jak pielęgnować dziecko z przeziębieniem?

Twoje dziecko cierpi z powodu uciążliwego przeziębienia i chcesz złagodzić jego objawy. Co robić? Przede wszystkim zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa: nie opuszczaj go na dłużej, bądź przy nim, nie zostawiaj go na dłuższy czas. To naprawdę nie jego wina, że się rozchorowało, wiadomo, że każdy ma wiele obowiązków i spraw na głowie, które trudno zostawić na czas przeziębienia dziecka, ale niestety – nie masz wyjścia, Twoje dziecko Cię potrzebuje jak nikogo na świecie.

Podczas przeziębienia dziecko powinno przebywać w wywietrzonym pokoju. Nie zaniedbuj tego obowiązku nawet przez jeden dzień, bo może to z powodzeniem przedłużyć czas trwania schorzenia.

Ugotuj dziecku wartościowy obiad, bogaty w składniki odżywcze. Może być to tradycyjny rosół, a do tego drugie danie złożone z warzyw i chudego mięsa. Pamiętaj, że menu powinno być dostosowane do możliwości dziecka związanych z połykaniem, co może utrudniać zapalenie gardła. Podczas przeziębienia zainfekowany nos może stracić poczucie węchu, a co za tym idzie smaku.

Nie zapomnij o innych, zdrowych i pożywnych posiłkach podczas dnia.

Zapewnij dziecku komfortowe warunki termiczne w pokoju, jeśli jest mu bardzo zimno  a jest środek lata i nie ma potrzeby załączania centralnego ogrzewania – ogrzej dziecko miejscowo przy pomocy np. ciepłego, dodatkowego koca lub termofora.

Podawaj dziecku przez cały czas jak największą ilość napojów ciepłych i wody.

Jeśli dziecko ma kłopoty z chronicznie zatkanym noskiem – zastosuj inhalacje.

Smaruj dziecko maściami rozgrzewającymi typu VICK – dokładnie zapoznaj się z ulotką dotyczącą dawkowania oraz wieku, od którego można maść stosować.

Najmniejszym dzieciom można przyklejać plasterki aromatyczne ułatwiające oddychanie.

Wydzielinę z nosa należy stale redukować do minimum – jeśli dziecko jest jeszcze za małe, aby samodzielnie się jej pozbyć, używaj specjalnych mini-odkurzaczy do usuwania wydzieliny z noska. Wydzielinę można rozmiękczać także solą fizjologiczną lub spreyem ze solą morską.

Często przebieraj przepocone ubranka.

Podawaj dziecku syrop do odpowiedniego rodzaju kaszlu (suchy – mokry).

Zapobieganie przeziębieniu – czy to w ogóle możliwe?

Wielu rodziców marzy o tym, aby nie zmagać się z wciąż nawracającymi przeziębieniami swoich pociech. Dlatego szukają sposobów, aby zapobiegać infekcjom wirusowym górnych dróg oddechowych u dzieci.

Profilaktyka przeziębienia polega najczęściej na zbilansowanej diecie, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników mineralnych, bardzo higienicznym trybie życia, polegającym na przyklad na regularnym myciu rąk, przebieraniu pościeli, w której przebywało przeziębione dziecko lub dorosły, aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu.

Należy również w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami przeziębionymi, unikać bardzo zatłoczonych miejsc (istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z tłumu ma właśnie infekcję wirusową i zaraża nią innych), należy nosić ubrania adekwatne do aury na zewnątrz, tj. nie można się przegrzewać ani zbytnio wychładzać. Warto zainwestować w odzież termiczną bądź ubierać dziecko na tak zwaną cebulkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here