Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych

0
1763

Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi w Polsce co piąta osoba. Przyczyny występowania tej choroby nie są znane. Jedno jednak jest pewne, ze schorzeniem tym zmaga się przez całe życie. Alergia ta polega na uszkodzeniu właściwości ochronnych skóry oraz utracie zdolności do zatrzymywania wody. Wszystko to sprawia, że atopowa skóra jest zaczerwieniona, swędzi oraz jest skłonna do podrażnień. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dorosłych polega zarówno na stosowaniu miejscowych maści np. sterydowych, jak i obejmuje właściwą pielęgnację. Dbanie o skórę atopową jest niezwykle istotne i może pomoc złagodzić dolegliwości. Zobacz, jak pielęgnować atopową skórę u dorosłych.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, której przyczyny najprawdopodobniej leżą w podłożu alergicznym. W ostatnim czasie dotyka ona coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że choruje na nią już 20%. Choroba związana jest z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który nadprodukuje przeciwciała IgE. AZS jest też schorzeniem genetycznym. Ryzyko odziedziczenia atopowego zapalenia skóry wynosi od 20 do 40%.

Objawami atopowego zapalenia skóry jest sucha skóra i towarzyszący świąd. Pierwsze objawy mogą pojawić się już u 3 miesięcznego niemowlaka. Aby zdiagnozować,  należy udać się do lekarza dermatologa. To on na podstawie badań ordynuje terapie. Ta uwarunkowana jest tym, jak bardzo uporczywe i zaawansowane jest AZS. Należy jednak wiedzieć, że w każdym przypadku leczenie AZS połączone jest z koniecznością starannego pielęgnowania skóry. Pielęgnacja ta ma złagodzić objawy oraz sprawić, że zmiany skórne będą mniej widoczne oraz rzadziej będą występować.

Skóra przy atopowym zapaleniu skóry

AZS sprawia, że staranna i ponadstandardowa pielęgnacja skóry jest konieczna. Wynika to z tego, że skóra atopowa pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej. To przez nią jej przesuszona i stale źle nawilżona. Stąd też podstawowym zadaniem pielęgnacji skóry atopowej jest jej nawilżanie oraz zwiększenie ochrony przed urazami.

Jak pielęgnować skórę atopową u osób dorosłych?

Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry atopowej u osób dorosłych jest dostarczanie do niej odpowiedniej ilości wody. Do tego celu służą kremy nawilżające oraz balsamy do ciała. Osoby chore na AZS powinny także wyposażyć się w emolient, czyli specjalny preparat natłuszczający. Jego zadaniem jest wytwarzanie na skórze płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed nadmierną utratą wody oraz wzmacnia barierę lipidową. Działanie takiego preparatu utrzymuje się na skórze przez ok. 4 godziny, stąd też natłuszczanie trzeba wykonywać kilka razy dziennie i być w tym systematycznym. Emolienty do AZS dostępne są różnych postaciach od żeli i emulsji przez oliwki, aż do płynów do mycia. Emolienty przeznaczone do skóry atopowej można zakupić w aptece.

Kolejnym zasadom polegają kąpiele osoby ze skórą atopową. Powinny one odbywać się raz dziennie przez nie więcej niż 15 minut. Najlepiej, jeśli kąpiel odbywa się w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientu. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę, jedynie przykładając do niej ręcznik, nie trzeć i nie przyciskać, a następnie nałożyć preparaty natłuszczającym.

Atopowe zapalenie skóry wiąże się również z silnym świądem. Ten może być tak dotkliwy, że będziemy budzić się w nocy po kilkanaście razy. Należy zadać o to, aby nie rozdrapywać skóry. Uporczywa drapanie może uszkodzić naskórek, który będzie bardziej podatny na wnikanie bakterii, zanieczyszczeń lub alergenów. Pogłębiać to będzie stany zapalne i zwiększać dolegliwości. Stąd też rekomenduje się, aby paznokcie były krótko przycięte, żeby nie można było uporczywie się drapać. Rozwiązaniem jest również delikatne bandażowanie rąk lub noszenie bawełnianych rękawiczek.

Osoba z AZS powinno też zatroszczyć się o swoją garderobę. Odzież powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów najlepiej z bawełny. Należy zrezygnować z ubrań, które zawierają barwniki, one również mogą uczulać. Odzież najlepiej jest prać w proszku hipoalergicznym bez dodatków detergentów, dokładnie płukać oraz prasować.

Aby złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry, należy powtórzyć odpowiednią dietę. Z codziennego jadłospisu powinno się wykluczyć ostre przyprawy, dania zawierające w składzie konserwanty, substancje barwiące oraz zapachowe. Nie powinno się również spożywać produktów, na które ma się alergię pokarmową.

Aby dolegliwości związane z AZS nie nasilały się, należy także pilnować, aby:

  • myć ręce zwykłym mydłem;
  • nie jeść cytrusów i pomidorów, które mogą silnie uczulać oraz innych produktów spożywczych zabronionych przez lekarza;
  • nie przebywać  w pobliżu osób palących papierosy;
  • unikać silnych emocji, stresu i nerwów,
  • nie mieć styczności ze zwierzętami domowymi, szczególnie kotami i psami;
  • nie przemęczać się – nadmierny pot może podrażniać skórę;
  • nie przebywać w zakurzonych pomieszczeniach oraz tych, gdzie znajduje się duża ilość roztoczy,
  • nie wystawiać skóry na promienie UV – niezalecane jest szczególnie zażywanie kąpieli słonecznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here