Patelnia ceramiczna – czym różni się od zwykłej patelni i do czego przydaje się w kuchni?

0
1274

Sprzęty kuchenne zazwyczaj wybieramy bardzo dokładnie. Zależy nam na tym, aby były nie tylko trwałe, ale i proekologiczne, i bezpieczne dla naszego zdrowia. Takie same oczekiwania mamy w przypadku patelni. Odpowiedzią na takie potrzeby pan domu są patelnie ceramiczne, czyli te z powłoką ceramiczną. Są one wspaniałym, solidnym sprzętem kuchennym, ale tylko pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać. Właściwa pielęgnacja sprawi, że patelnia ceramiczna będzie nam służyć przez długie lata. Smażymy na niej puszyste naleśniki, aromatyczne mięsa, chrupiące warzywa. Zobacz, czym palenia ceramiczna różni się od zwykłej patelni.

Patelnie ceramiczne przez producentów są reklamowane jako te ekologiczne, bezpieczne i sprzyjające odchudzaniu. Te właściwości mają zawdzięczać powłoce, która są pokryte. Powstaje ona z minerałów i gliny, która wypalana jest w bardzo wysokiej temperaturę ok. 1250 stopni Celsjusza. Dzięki temu patelnie ceramiczne są niezwykle trwałe i odporne. Gładka powierzchni sprawia, że produkty spożywcze nie przywierają do powłoki, a sama obróbka termiczna może zachodzić nawet w temperaturze 400 Stopni C.

Dlaczego warto kupić patelnię ceramiczną?

O zaletach patelni ceramicznej mówi się bardzo dużo. Jej zwolennicy podkreślają przede wszystkim ekologiczność tego kuchennego naczynia. Okazuje się jednak, że to nie jedyne walory patelni z powłoką ceramiczną. Jako te główne wymienia się:

  • Równomiernie rozgrzewania, co sprawia, że w każdym miejscu potrawa jest podgrzewana jednakowo;
  • Długie trzymanie ciepła, dzięki czemu potrawy po przyrządzeniu nie trzeba przez długi czas trzymać na małym ogniu, aby była ciepła; dzięki temu można też zaoszczędzić na zużyciu energii potrzebnej do obróbki termicznej;
  • Pozytywnie wpływają na smak przygotowanego jedzenia i niewchodzenie powłoki ceramicznej w reakcje z żadnymi składnikami;
  • Szeroki wybór wśród modeli patelni ceramicznych; producenci naczyń kuchennych proponują zarówno te sprawdzające się na kuchenkach elektrycznych, jak i tradycyjnych gazowych; można również kupić patelnie ceramiczne na płyty indukcyjne.

Jak używać patelni ceramicznej?

Zaraz po zakupie (jeszcze przed pierwszym użyciem) patelnię ceramiczną należy dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wytrzeć miękką ściereczką. Następnie palenie nagrzewa się przez 30 sekund i po usunięciu z ognia, nalewa na nią łyżkę oleju roślinnego. Tłuszcz rozciera się papierowym ręcznikiem po całej powierzchni naczynia. Taki proces pielęgnacji patelni powinno się powtarzać co kilka miesięcy, aby zapewnić jej trwałość na dłużej.

Jak smażyć na patelni ceramicznej?

Smażenie na patelni z powłoką ceramiczną wymaga tłuszczu. Dzięki temu produkty nie będą przywierać do patelni. Na patelni ceramicznej smaży się w średnich i niskich temperaturach, dzięki temu chroni się naczynie przed przegrzaniem oraz unika przypalania i niedosmażenia potraw. W przypadku wykorzystywania patelni ceramicznych na kuchence gazowej, należy dostosować wielkość płomienia do średnicy patelni. Płomień ognia nie może obejmować ścianek, w innym przypadku pojawić mogą się przebarwienia oraz uszkodzenia rączki. Podczas smażenia na patelni ceramicznej należy używać drewnianych lub silikonowych Przyborów kuchennych, które nie porysują jej dna.

Patelnia ceramiczna nadaje potrawą złocistego kolory. Zaleca się stosowanie ich do smażenia ryb oraz warzyw, ale można też wykorzystywać je do obróbki termicznej mięs. Jeśli ona odporna na bardzo wysokie temperatury. Po patelnie ceramiczne sięgają profesjonalni kucharze.

Jak czyścić patelnię ceramiczną?

Patelni ceramicznej nie należy myć w zmywarce ani też przy pielęgnacji stosować agresywnych detergentów. Przez nie ceramiczna powieka może ulec zniszczeniu. Patelnia ceramiczna powinna być myta dopiero po całkowitym wystudzeniu z pomocą ciepłej wody, płynu do mycia naczyń i delikatnie ściereczki lub miękkiej gąbki. Zaschnięte lub przypalone resztki jedzenia przed umycie najlepiej odmoczyć w wodzie – absolutnie nie można ich zeskrobywać w powierzchni patelni. Po umyciu naczynia, dokładnie je wycieramy – sprawi to, że na patelni nie pojawia się plamy i osadu z wody oraz kamienia. Patelnię ceramiczną można przechowywać w standardowych szafkach kuchennych, ale unikać trzeba stawiania jednego naczynia na drogie. Takie przechowywanie prowadzi do zniszczenia powłoki. Jeśli nie jesteśmy w stanie inaczej magazynować patelni, to na dnie każdej warto położyć filcowe podkładki, które będą zapobiegać nadmiernemu rysowaniu się powłoki.

Patelnia ceramiczna czy teflonowa?

Głównym konkurentem patelni ceramicznej jest ta teflonowa. Obydwa naczynia mają swoje zalety. To, co je łączy to wysoka odporność na bardzo wysokie temperatury, gładka i nieprzywierająca powierzchnia. Okazuje się jednak, że patelnie różnią się też o siebie. Różnica występuje przede wszystkim w cenie – patelnie ceramiczne są droższe od tych teflonowych. Dodatkowo są one bezpieczniejsze, ponieważ przy produkcji patelni ceramicznych nie wykorzystuje się potencjalnie szkodliwych składników. Patelnie ceramiczne są także o wiele trwalsze od tych teflonowych – niestraszne im zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here