Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

0
1431

Świąd w okolicach intymnych oraz upławy mogą świadczyć o bakteryjnym zapaleniu pochwy. Schorzenie to jest niezwykle powszechne i szacuje się, że przynajmniej raz w życiu cierpiała na nią każda kobieta. Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy nie jest trudne, jednak schorzenie lubi powracać. Aby uniknąć nawrotu choroby, trzeba wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia bakteryjnego zakażenia pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy jest schorzeniem, które może wywołać kilka rodzajów bakterii. Te naturalnie występują w pochwie, lecz w niektórych warunkach mogą prowadzić do infekcji. Lekarze nie do końca są w stanie określić przyczynę rozwoju infekcji bakteryjnej. Najczęściej jednak jako przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy podaje się: stosunek bez zabezpieczenia oraz nadmiernie dbanie o higienę intymną. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego rozmnażania się bakterii, które podrażniają śluzówkę pochwy i sromu i rozwoju stanu zapalnego.

Kto jest narażony na bakteryjne zakażenie pochwy?

Chociaż jednoznaczna przyczyna zakażenia bakteryjnego pochwy nie jest znana, to medycyna wskazuje czynniki ryzyka choroby. Schorzeniu sprzyjają:

  • Przyjmowanie antybiotyków;
  • Infekcje bakteryjne innych narządów np. pęcherza, ucha, gardła;
  • Suchość w pochwie wynikające z zaburzeń hormonalnych lub menopauzy;
  • Zaburzenia i przestoje hormonalne;
  • Ciąża;
  • Aktywne życie seksualne,
  • Brak higieny w okolicach intymnych, zwłaszcza podczas menstruacji;
  • Stres, osłabiający układ odpornościowy;
  • Zbyt częste podmywanie się, które wypłukuje naturalną florę bakteryjną i podrażnia delikatną śluzówkę, a także zmienia naturalne pH pochwy.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy mogą przypominać symptomy niektórych chorób wenerycznych. Jednak infekcję można leczyć za pomocą standardowych leków przeciwgrzybiczych na receptę. Jako typowe objawy bakteryjnej infekcji pochwy wymienia się: białoszarą lub żółtą wydzielinę, która jest wodnista i ma rybi zapach. Wydzielana ma konsystencje grudkowata, która przypomina twarożek. W niektórych przypadkach dochodzi do rozszerzenia stanu zapalnego na cewkę moczową. W takim przypadku pojawiają się dodatkowe objawy takie jak pieczenie i świąd, parcie na cewkę, ból warg sromowych, uczucie suchości w pochwie. Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy nasilają się zazwyczaj przed miesiączką.

Bakteryjne zapalenie pochwy – kiedy do lekarza?

Bakteryjne zapalenie pochwy zazwyczaj jej lekceważone przez wiele kobiet, które starają się leczyć infekcję na własną rękę, domowymi sposobami. Lekarze przestrzegają jednak przed podejmowaniem takich działań. Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy może prowadzić do poważnych komplikacji, przede wszystkim do infekcji kanału szyjki macicy. W przypadku, gdy bakterie przedostają się dalej, atakują jajowody i przydatki. Zaleca się więc udanie się do lekarza w przypadku zauważeniu jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o bakteryjnym zapaleniu pochwy.

Diagnostyka bakteryjnego zapalenia pochwy

Diagnozowanie bakteryjnego zapalenia pochwy ma kilka etapów. Lekarz przede wszystkim przeprowadza wywiad medyczny oraz badanie ginekologiczne. W czasie diagnozy pobiera się także próbki upławów z pochwy do badania. Upływy badane są pod mikroskopem, a lekarz poszukuje komórek nabłonka pokrytych bakteriami. Diagnostyka może również objąć sprawdzenie kwasowości środowiska wewnątrz pochwy, poprzez umieszczenie w niej specjalnego paska pH.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Leczenie bakteryjnych infekcji pochwy obejmuje zażywanie leków doustnych, a także stosowanie żeli i kremów miejscowych. Najczęściej pacjentkom przepisywany jest metronidazol. Jest to lek w postaci tabletek, który należy przyjmować doustnie 2 razy na dobę przez tydzień. Metronidazol występuje również w postaci żelu, który wprowadza się do pochwy. Kuracja trwa do 7 dni. Podczas leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy trzeba unikać alkoholu oraz zrezygnować ze współżycia seksualnego.

Alternatywą dla metronidazolu jest klindamycyna, czyli antybiotyk w postaci żelu. Infekcje leczy się nim przez 7 dni.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy powinno przeprowadzać się pod okiem lekarza. Zbyt wczesne przerwanie kuracji zwiększa ryzyko nawrotu choroby i wystąpienia zdrowotnych komplikacji.  Nawroty infekcji zdarzają się bardzo często. Zazwyczaj nawrót pojawia się w ciągu 3 do 6 miesięcy od zaleczenia pierwotnej infekcji. Aby uniknąć częstych powrotów schorzenia, stosuje się metody mające przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy. Jest to możliwe poprzez stosowanie produktów do higieny intymnej zawierających szczep actobacillus lub spożywanie pewnych rodzajów jogurtów bądź innych potraw bogatych w wyselekcjonowane kultury bakteryjne. Zalecane jest również sięganie po probiotyki ginekologiczne na zapalenie pochwy z pałeczkami kwasu mlekowe.

Domowe sposoby na bakteryjne zapalenie pochwy

  • Stosuj preparaty dopochwowe przywracające prawidłową florę bakteryjną (m.in. Lactovaginal).
  • Podmywaj się roztworem nadmanganianu potasu (kali) lub naparem z rumianku.
  • Podmywaj się dwa razy dziennie pod prysznicem. Używaj mydła bezbarwnego i bezzapachowego (najlepiej szarego lub glicerynowego). Mycie zaczynaj zawsze od przodu ku tyłowi, unikniesz wówczas przenoszenia bakterii z odbytu. Pamiętaj też o osobnym ręczniku wyłącznie do osuszania krocza.
  • Unikaj irygacji i płukanek pochwy bez porozumienia z lekarzem.
  • Często zmieniaj podpaski (przy umiarkowanym krwawieniu przynajmniej 4-5 razy na dobę). Jeśli masz skłonność do zakażeń, zrezygnuj z tamponów – wysuszają i podrażniają błonę śluzową.
  • Nie przesadzaj z chodzeniem w spodniach. Noszenie ich przez wiele godzin powoduje zapalanie, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Jeśli kochasz dżinsy, po przyjściu do domu przebierz się w luźną, przewiewną spódnicę i zmień majtki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here