Parabeny, silikony, SLS w kosmetykach – jaki wpływ mają na nasze zdrowie i ciało?

0
5076

W mediach coraz częściej mówi się o szkodliwych substancjach zawartych nie tylko w pożywieniu, ale i w kosmetykach. Czy jednak powinniśmy się obawiać składników uznawanych powszechnie za szkodliwe? Z jednej strony niekoniecznie, ponieważ kosmetyki, które trafiają do sprzedaży, muszą odpowiadać normom Unii Europejskiej. Z drugiej jednak strony, w zależności od indywidualnych uwarunkowań, niektóre z tych substancji mogą negatywnie na nas wpłynąć. Co trzeba więc mieć na uwadze?

Właściwości parabenów

W składzie kosmetyków można znaleźć wiele substancji, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dla przeciętnego konsumenta deklaracja producenta, że jego produkt nie zawiera  parabenów, niewiele znaczy. Dzieje się tak dlatego, że termin ten może wydawać się wciąż obcy, chociaż stajemy się coraz bardziej świadomymi odbiorcami. Abstrahując od chemicznych oznaczeń, parabeny to substancje używane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym, do ochrony towarów przed pleśnią i drobnoustrojami. Dzięki konserwantom, które zostały użyte na przykład w kremach, artykuły te mogą być transportowane przez dłuższy czas bez wpływu na ich jakość i konsystencję. Część osób uważa, że parabeny mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka, że wpływają na gospodarkę hormonalną lub prowadzą do alergii skórnych. 

Na mocy badań z 2011 roku, niektóre z parabenów skreślono z listy potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia. Jeśli szukasz kosmetyków wolnych od tego związku konserwującego, sięgnij po dermokosmetyki, które są stworzone przede wszystkim dla cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Warto mieć przy tym na uwadze, że w wielu drogeryjnych kosmetykach znajduje się metyloparaben, który na drodze badań został uznany za bezpieczny dla organizmu.

kosmetyki

Silikony w kosmetykach – w czym pomagają, a w czym szkodzą?

Silikony są syntetycznymi pochodnymi krzemu, który jest istotny w procesie wzrostu włosów oraz tworzenia białka, odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Do zalet silikonu należy także to, że kosmetyki go zawierające, łatwiej się rozprowadzają, a dodane do odżywek czy szamponów zabezpieczają włosy przed niekorzystnym działaniem suszarek, lokówek i chronią je w trakcie innych zabiegów stylizacyjnych. Silikonom zawdzięcza się także trwałość makijażu.

Przeciwnicy ich stosowania w kosmetykach wskazują, że używane w produktach do mycia i pielęgnacji włosów, osłabiają je i obciążają, przez co odżywcze składniki nie mogą przedostać się do ich głębszych warstw.

SLS w kosmetykach

SLS to to związki laurylosiarczanu sodu, które można spotkać nie tylko w kosmetykach, ale i w środkach czyszczących, np. płynach do mycia szyb lub środkach do prania dywanów. Ze względu na właściwości pieniące, są także dodawane do szamponów czy pianek do oczyszczania twarzy. SLS w kosmetykach mogą być szczególnie szkodliwie dla osób z wrażliwą cerą, skłonnej do alergii skórą i osób borykających się z łupieżem i łojotokiem.

 Więcej na temat prawidłowych praktyk dotyczących pielęgnacji ciała i włosów dowiesz się na blogu Ziko.pl.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here