Olej lniany – właściwości odżywcze i lecznicze

0
1420

Olej lniany w ostatnim czasie jest częstym komponentem diet oczyszczających i pozwalających zachować organizm w dobrej formie. Wyciskany z nasion lnu posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Jego regularne stosowanie pomaga chronić organizm przed rozwojem komórek rakowych czy zmniejsza ryzyku zapalenia błon śluzowych. To jednak niejedyne właściwości oleju lnianego. Jest ich o wiele więcej. Wszystkie one są chętnie wykorzystywane przez medycynę naturalną. Zobacz, dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o olej lniany.

Czym jest olej lniany?

Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu. Znany jest już od starożytności i dziś uważany za najzdrowszy tłuszcz roślinny. Wszystko przez to, że badania naukowe wykazały, iż w oleju lnianym znajdziemy wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwości te sprawiają, że olej z lnu do swojej diety włącza coraz więcej osób i to nie tylko tych interesujących się zdrowym odżywianiem. Jest on równie polecanym przez lekarzy składnikiem jadłospisu przy onego rodzaju schorzeniach m.in. tych powiązanych z układem krążenia.

Kwasy omega w oleju lnianym

Prozdrowotne właściwości olej lniany zawdzięcza przede wszystkim zawartym w nim wielonienasyconym kwasom tłuszczowym. Są to kwasy, których ludzki organizm nie umie samodzielnie wytwarzać, przez co konieczne jest ich dostarczenie wraz z pożywieniem. Odpowiadają one za prawidłowy transport lipidów we krwi, przede wszystkim cholesterolu. Jednocześnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają jego poziom. Sprawia to, że organizm jest mniej narażony na wystąpienie miażdżycy.

Wielonienasycone kwasy to także budulec błon komórek ciała, regulator licznych procesów życiowych oraz aktywna pomoc w syntezie substancji biologicznie czynnych odpowiedzialnych za regulację ciśnienia krwi, pracy układy sercowo naczyniowego i obwodowego układu nerwowego. W dalszej kolejności kwasy omega poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, układu oddechowego, nerek i narządów rodzonych. Ich niedobór w organizmie może skutkować tym, że wiele wewnętrznych procesów będzie zachodzić nie prawidłowo, organizm będzie narażony na infekcje oraz zmiany skórne.

Witamina E w oleju lnianym

Właściwości oleju lnianego wynikają również z dużej zawartości witaminy E, która popularnie nazywana jest witaminą młodości. Doskonale działa ona na skórę i zapewnia urodę, hamując procesy starzenia się. Witamina E to jednak nie tylko uroda, ale i zdrowie. Zapobiega ona występowaniu chorób układu krążenia, ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych oraz obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Witamina E chroni także organizm przed stresem oksydacyjnym i nadprodukcją wolnych rodników.

Jak spożywać olej lniany?

Aby móc czerpać z prozdrowotnych właściwości olej lniany, należy spożywać regularnie. Obecnie jego najpopularniejszą formą jest olej lniany tzw. budwigowy. Jest on przeznaczony do picia i spożywania na zimno. Może być on stosowany przez osoby zdrowe oraz chore. Olej lniany jest ważnym elementem diety osób chorych na raka, a także występuje w dietach oczyszczających organizm. Składnik ten coraz częściej spotykamy w jadłospisie najmłodszych. Zawarte w oleju lnianym związki mają kluczowe znaczenie dla ich rozwoju intelektualnego i fizycznego. Mowa tu głównie o kwasach omega 3, które warunkują rozwój, wzmacniają układ nerwowy, poprawiają pracę mózgu oraz odporność organizmu.

Olej lniany w kosmetyce

Jako źródło witaminy E olej lniany zastosowanie znalazł również w kosmetyce. Głównie wykorzystywany jest on do pielęgnacji skóry dojrzałej, gdzie ma opóźnić procesy starzenia się, poprawić kolory oraz elastyczność. Olej lniany polecany jest też do skóry wrażliwej i suchej, gdyż zawarte w nim składniki zmniejszają utratę wody przez naskórek, nawilżając go i poprawiając ogólną kondycję. Kosmetyki z olejem lnianym coraz częściej można znaleźć w popularnych drogeriach. Na jego bazie tworzone są balsamy do ciała, pomadki do ust czy płyny do kąpieli.

Zastosowanie oleju lnianego w kosmetyce ma jeszcze jedno uzasadnienie – świetnie radzi on sobie z problemami skórnymi. Przez to też polecany jest do pielęgnacji cery problematycznej i trądzikowej. Skutecznie będzie on leczył zmiany skórne, także te wywołane przez zbytnie wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych.

Olej lniany w kosmetyce stosuje się jednak nie tylko na skórę. Jego nawilżające właściwości wykorzystują i włosy. Ekstrakty z niego można znaleźć w maseczkach i odżywkach o działaniu wzmacniającym i nawilżającym oraz tych dedykowanych włosom z rozdwajającymi się końcówkami. Olej lniany na włosy można stosować nie tylko w drogeryjnych kosmetykach, ale i w czystej postaci, jako naturalny kosmetyk.

Olej lniany w kuchni

Korzystając z właściwości oleju lnianego, nie można zapominać o jego tradycyjnym zastosowaniu, czyli kuchni. Jest on doskonałym uzupełnieniem rozmaitych sałatek, dobrze smakuje również z pieczywem. Najlepiej spożywać go na zimno, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury traci swoje cenne właściwości. Trzeba pamiętać, że efekty działania oleju lnianego stosowanego zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie widoczne są przy jego długotrwałym i systematycznym stosowaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here