Najlepsze kosmetyki do opalania – jak chronić się skutecznie przed słońcem?

0
1723

Wybierając się na urlop jednym z podstawowych kosmetyków, jakie wrzucamy do kosmetyczki, jest krem do opalania. Ma on chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak, czy faktycznie tak będzie, zależy od tego, czy wybierzemy odpowiedni krem. Tych w aptekach i drogeriach jest całe mnóstwo, stąd też nie wiele osób wie, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Trzeba jednak pamiętać, że sam olejek do opalania to nie wszystko. Przed urlopem warto zainwestować też w inne kosmetyki skutecznie chroniące przed słońcem. Zobacz wykaz najlepszych kosmetyków do opalania i koniecznie kup je jeszcze przed urlopem.

Rodzaje promieni słonecznych

Na wakacjach i nie tylko jesteśmy narażeni na działanie kilku rodzajów promieni słonecznych. Na naszą skórę działają fale UVA, UVB oraz UVC. Te ostatnie niemal całkowicie są wchłanianie przez ziemską atmosferę i nie oddziaływają na człowieka, o wiele groźniejsze są promieni UVA i UVB. Te pierwsze powodują zmiany, ale nie wywołuje zaczerwienień, te drugie wywołuje zarówno zmiany, jak i zaczerwienienia. Każde z tych promieniowań wpływa na stan i wygląd skóry i powoduje przyspieszenie procesów jej fotostarzenia się. Wystawianie ciała na ich silne lub długie działanie powoduje, że na skórze szybkiej pojawiają się zmarszczki, pękające naczynka, występuje nierówna pigmentacja, czy też zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym?

Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym ważna jest przez cały rok. Jednak w naszym klimacie ochrona ta potrzebna jest głównie latem. Aby właściwie chronić skórę przed słońcem, konieczne jest nabycie kosmetyków do opalania. Tym podstawowym jest krem, balsam lub olejek do opalania. Wybierając go, przede wszystkim ważne jest zwrócenie uwagi na SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jego stosowanie wydłuża czas przez, jaki można wystawiać skórę na działanie promieni ultrafioletowego. Zgodnie z przyjętymi zasadami bez kremu do opalania, skórę na słońce można wystawiać maksymalnie przez 5 minut. Zastosowanie kremy SFP 5 zwiększa ten czas pięciokrotnie, czyli wydłuża go do 75 minut.

Jaki SPF wybrać?

Faktor SPF powinien dobierać się o fototypy swojej skóry. Bardzo łatwo go ustalić na podstawie karnacji, koloru oczu i włosów. Ogólnie przyjęte fototypy skóry to:

  • celtycki – charakteryzuje się jasną karnacją, na której mogą występować piegi, włosami w kolorze blond lub rudymi oraz  jasnoniebieskimi lub jasnozielonymi oczami; osoby o tym typie skóry powinny wybrać krem z faktorem 50+;
  • północnoeuropejski – mają go osoby z jasną karnacją, jasnymi lub ciemnymi włosami lab oraz oczami niebieskimi, zielonymi lub szarymi; najlepszy kosmetyk do opalania to dla nich ten o SPF w przedziale 25-30;
  • środkowoeuropejski  – osoby z tym fototypem skóry wyróżniają się lekko śniadą karnacją, brązowymi lub ciemnymi blond włosami oraz oczami w kolorze szarym, brązowym lub ciemnoniebieskim; kosmetyk do opalania do tego typu skóry to ten o filtrze między 10 a 15 SPF;
  • południowoeuropejski  – ten fototyp skóry wyróżnia śniada, oliwkowa skóra, ciemnobrązowe oczy, czarne lub ciemnobrązowe włosy; dedykowanym krem do opalania to ten z SPF 5-10.

Najlepsze kosmetyki do opalania – rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Najlepsze kosmetyki do opalania to te wyposażone w dodatkowe filtry. Wśród dostępnych na rynku kremów do opalania możemy znaleźć te z filtrami fizycznymi lub chemicznymi. Filtr fizyczny tworzy np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika czy glinka. Filtry chemiczne w kosmetykach do opalania zawierają drobinki, tworzące barierę ochronną. Widoczna jest ona w postaci białego nalotu. Filtry chemiczne w kosmetykach do opalania to natomiast te, które pochłaniają promienie UV i zamieniają je w energię. Filtry chemiczne powodują podwyższenie ciepłoty ciała oraz obniżenie poziomu nawilżenia skóry. Jego obecność podnosi także poziom fotostabilności kosmetyków, czyli sprawia, że preparat chroni skórę podczas zużywania zawsze w tym samym stopniu.

Najlepsze kosmetyki do opalania – nie tylko krem

Chociaż mówiąc o kosmetykach do opalania, zazwyczaj ma się na myśli tylko kremy chroniące skórę przed działaniem promieni słonecznych, to trzeba pamiętać, że nie tylko ona jest wystawienie na promieniowanie. Słońce działa również na nasze włosy oraz usta, dlatego i im należy się odpowiednia ochrona, o której nie można zapominać. W drogeriach można znaleźć wiele pomadek na usta z filtrem UV, a także preparatów chroniących włosy przed działaniem słońca. W przypadku ochrony włosów ważne jest także noszenie kapelusza lub chustki ochronnej.

Mówiąc o kosmetykach do opalania, należy wspomnieć, że ważne jest nie tylko zakup odpowiednich preparatów, ale i właściwe ich używanie. Jest to podstawą ich prawidłowego działania. Kremy do opalania należy nakładać na skórę na 30 minut przed wyjściem na słońce, a następnie zabieg powtarzać co 2 godziny i po każdym wyjściu z wody. Na ciało należy nakładać nie więcej niż 25 ml kremy jednorazowo, taką ilość będzie w stanie wchłonąć się w skórę. Standardowy krem do opalania nie nadaje się do stosowania na twarz – należy zakupić osoby specyfik przeznaczony do tej partii ciała, który zazwyczaj posiada wysoki SPF.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here