Nietrzymanie moczu po prostatektomii – wstydliwy problem?

0
738

Mężczyźni nie lubią mówić o swoich dolegliwościach i przyznawać się do słabości. To główna przyczyna, dla której nietrzymanie moczu po prostatektomii nadal uchodzi za wstydliwy problem. Nie powinno tak być; specjaliści przypominają, że im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większe są szanse na jego powodzenie. Mężczyźni powinni zatem rozmawiać o tej dolegliwości przynajmniej ze swoim lekarzem. Jest też sporo sposobów, które pozwolą zaradzić problemowi nietrzymania moczu doraźnie, zanim zadziała leczenie. Nie ma zatem czego się wstydzić, trzeba działać!

Nietrzymanie moczu po prostatektomii i inne przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Panuje przekonanie, że nietrzymanie moczu to problem wyłącznie kobiecy. Owszem, paniom zdarza się on statystycznie częściej, głównie z uwagi na ciążę oraz większą podatność na zapalenie pęcherza. Mężczyźni jednak także borykają się z problemem nietrzymania moczu, i to wcale nie rzadko.

Jedną z częstszych przyczyn jest operacja prostaty, czyli usunięcie gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu po prostatektomii zdarza się dość często i bywa bardzo kłopotliwe. Szacuje się jednak, że aż 1 mężczyzna na 4 po 40. roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu, niezależnie od zabiegu! Może to być spowodowane niewłaściwą dietą i stylem życia (picie alkoholu) oraz otyłością i nadwagą. Panom zdarza się również zapalenie pęcherza, co może skutkować naglącym nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii – czy można je leczyć?

Dobra wiadomość brzmi: nietrzymanie moczu po prostatektomii można leczyć i jest ono skuteczne, o ile nie zostanie podjęte zbyt późno. Najlepsze efekty daje terapia wdrożona do 4 tygodni po zabiegu, nie warto się więc wstydzić i dla własnego dobra problem należy zgłosić lekarzowi.

Leczenie polega na stymulacji i ćwiczeniu mięśni Kegla, a zatem mięśni odpowiedzialnych za możliwość wstrzymania strumienia moczu. Trening ten trochę przypomina ćwiczenia mięśni dna miednicy stosowane przez panie, ale używane są w nim inne techniki. Metodą leczenia nietrzymania moczu po prostatektomii jest także trening kontynencji oraz elektrostymulacja. Stosuje się też leki doustne.

Zanim leczenie przyniesie efekty, należy zadbać o higienę i czystość skóry okolic intymnych, dla której dłuższy kontakt z moczem jest bardzo szkodliwy. Do tego celu służą artykuły higieniczne przeznaczone dla mężczyzn z problemem nietrzymania moczu. Są to na przykład wkładki anatomiczne TENA, które mają kształt dopasowany do męskiej anatomii i dzięki temu idealnie chronią przed przeciekaniem. Niwelują także nieprzyjemny zapach, co jest ważne, jeśli mężczyzna chce kontynuować dotychczasowe aktywności poza domem. Dla mężczyzn borykających się z cięższą postacią nietrzymania moczu po prostatektomii odpowiednie będą majtki chłonne oraz pieluchomajtki ze serii TENA Men. Majtki chłonne można nosić zamiast bielizny – są całkowicie niewidoczne pod ubraniem, doskonale chroniąc przed wilgocią i przykrym zapachem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here