Neuroborelioza – w jaki sposób można rozpoznać objawy układu nerwowego?

0
1517

Neuroborelioza jest chorobą atakującą układ nerwowy. Jej leczenie jest skomplikowane, a samo schorzenie niezwykle groźne. Neuroborelioza występuje jako powikłanie boreliozy i dochodzi do niej w przypadku, gdy baterie zaatakują mózg. Objawy schorzenia są niezwykle mylące i często wprowadzają w błąd. Często neuroborelioza mylona jest ze stwardnieniem rozsianym, a nawet z zaburzeniami psychicznymi lub depresją. Należy jednak wspomnieć, że zaburzenia emocjonalne, a nawet psychozy mogą pojawiać się przy zaawansowanej formie neuroboreliozy. Sprawdź, jakie są objawy neuroboreliozy oraz jak wygląda proces leczenia tej choroby.

Czym jest neuroborelioza?

Neuroborelioza określana jest jako najgroźniejsza odmiana boreliozy, czyli choroby przenoszonej przez kleszcze. Wywoływana jest przez bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii czy Borrelia japonica. Z neuroboreliozą mamy do czynienia, gdy bakterie te przedostają się do mózgu i niszczą jego komórki nerwowe. Choroba uznawana jest z powikłanie po boreliozie i szacuje się, że występuje ona u 10-15% osób chorych na boreliozę. Najczęściej zapadają na nią osoby, które nie podjęły leczenia po wystąpieniu objawów klasycznej boreliozy.

Neuroborelioza – objawy

Objawy neuroboreliozy mogą wystąpić tuż po zakażeniu lub nawet po kilku miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. Ich pojawienie się wynika m.in. z odporności immunologicznej organizmu oraz predyspozycji bakterii do oddziaływania na układ nerwowy. Należy pamiętać, że diagnoza neuroboreliozy jest niezwykle trudna. Wszystko przez to, że jej objawy są niezwykle mylące. Same symptomy zależą od zaawansowania schorzenia.

W pierwszym stadium objawy neuroboreliozy to bolesność układu ruchowego, drganie mięśni, łagodna depresja. Pojawia się też charakterystyczny i dość łatwo zauważalny rumień wędrujący. Rumień występuje u ok. 50% chorych. Z pierwszym stadium neuroboreliozy mamy do czynienia, jeśli objawy choroby pojawia się po ok. 2-3 tygodniach od ugryzienia kleszcza.

II stadium neuroboreliozy występuje po ok. 4-6 tygodniach od zakażenia i chory może u siebie zaobserwować 3 typy objawów. Pierwszym z nich jest przeczulica, czyli nadmierna wrażliwość ciała na bodźce i te wewnętrzne i zewnętrzne. Oprócz tego występują bóle korzeniowe, niedowład wiotki, porażenie mięśni, mrowienie i drętwienie skóry. Przy II stadium neuroboreliozy mogą pojawić się również symptomy przypominające zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych takie jak bóle głowy, sztywność karku, gorączka, nudności i wymioty, światłowstręt. Wskazuje się też, że u chorego występują drgawki, porażenie nerwów czaszkowych, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia intelektu, zmęczenia, zaburzenia snu, a czasem nawet zapalenie mózgu. Neuroborelioza w takim stadium rozwoju może dawać też zaburzenia psychiczne w postaci tych afektywnych oraz zaburzeń osobowości. Może to skutkować apatią, zaawansowaną depresją, próbami samobójczymi, stałym rozdrażnieniem, złością, agresją, obsesją, natręctwami myślowymi.

III stadium neuroboreliozy pojawia się w przypadku, gdy objawy uaktywniają się po kilku miesiącach lub latach od zarażenia. Symptomy to zapełnienie mózgu i rdzenia kręgowego połączone z niedowładem kurczowym, trudności w poruszaniu się oraz zaburzenia funkcji zwieraczy. Charakterystyczne są również zaburzenia psychiczne, które wstępują w formie psychozy, jadłowstrętu psychicznego zaburzeń świadomości.

Ze względu na objawy neuroboreliozy jej wykrycie bardzo często trwa długo. Schorzenie może być mylone ze stwardnieniem rozsianym, chorobami psychosomatycznymi czy otępieniem starczym. Im dłużej objawy neuroboreliozy się nie pojawiają, tym trudniejsze jest jej wyleczenie. W przypadku późnego jej wykryci i przewlekłego charakteru dochodzi do poważnych uszkodzeń nerwów.

Neuroborelioza – diagnostyka i badania

Diagnozowanie neuroboreliozy w pierwszych krokach opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego. W przypadku podejrzenia tego schorzenia chory kierowany jest również na badania krwi, które mają wykryć obecność przeciwciał bakterii borrelia. Diagnoza potwierdzona jest badaniem mikroskopowym lub metoda PCR płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jak leczy się neuroboreliozę?

Leczenie neuroboreliozy polega na stosowaniu antybiotyków, które mają właściwości pokonujące barierę krew – mózg. Do takich środków zalicza się np. doksycyklinę. Najczęściej antybiotyk można przyjmować w domu doustnie, jednak w przypadku zaawansowanej formy choroby konieczna jest hospitalizacja i przyjmowanie leków dożylnie. Antybiotykoterapia przy neuroboreliozie trwa średnio 14 dni, ale może też być wydłużona do 3 miesięcy w szczególnie trudnych przypadkach.

Leczenie farmakologiczne neuroboreliozy można wspierać tym naturalnym. Zioła polecane osobom z ta choroba to: szczeć, rdestowiec japoński, koci pazur, żeń-szeń, kolcorośl, kurkuma, traganek, ashwagandha. Trzeba jednak pamiętać, że ziołolecznictwo może tylko wspierać leczenie antybiotykami.Ccałkowite zrezygnowanie z farmaceutyków będzie miało poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here