Nerwica – sposoby leczenia nerwicy

0
1785

Nerwica to chorobą, na którą może zapaść każdy. Psychiatrzy alarmują, że dotyka ona coraz więcej osób i to tych w sile wieku. Wynika to z trybu życia, jaki obecnie prowadzimy. Nadmierny stres zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym wywołuje irracjonalny lęk, poczucie dyskomfortu oraz odbiera niezależność. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia nerwicowe są bardzo zróżnicowane. Każdy z typów nerwicy wyróżnia się innymi objawami, co oznacza, że w inny sposób przebiega jego proces leczenia. W dużej mierze leczenie nerwicy opiera się na podawaniu środków farmakologicznych oraz niezwykle ważnej psychoterapii.

Czym jest nerwica?

Nerwica jest stanem chorobowym określanym jako zaburzenia lękowe. Nieleczona może się pogłębić i całkowicie zdezorganizować życie chorego. Większość osób kojarzy to schorzenie z podenerwowaniem czy lekiem, jednak jak pokazuje rzeczywistość, dolegliwości może być o wiele więcej. Nerwica oprócz lęku wywołuje także zaburzenia poznawcze, czyli te koncentracji i pamięci, depersonalizację oraz objawy somatyczne.

Jakie są objawy nerwicy?

W większości przypadków nerwica jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Zanim chory trafi pod opiekę psychiatry, odwiedza gabinety lekarzy wielu specjalności. Wszystko to wynika z mylących oznak i objawów nerwicy. Chorobie tej wbrew temu, co sądzą niektórzy nie towarzyszy bowiem tylko lęk, niepokój czy napięcie, ale także i objawy somatyczne. Pacjenci chorujący na nerwicę skarżą się m.in. na zawroty głowy, uczucie dławienia w gardle oraz tachykardię.

Rodzaje nerwicy

Psychiatrzy wyróżniają kilka typów nerwicy. Zaburzenia nerwowe dzieli się na:

  • zaburzenia lękowe np. fobie
  • zaburzenia obsesyjno – kompulsywne, szerzej znane jako nerwica natręctw;
  • reakcje na zaburzenia adaptacyjne i ciężki stres;
  • zaburzenia dysocjacyjne;
  • zaburzenia występujące pod postacią somatyczną.

Zaburzenia lękowe – czym są i jak się obawiają?

Podstawowym typem nerwicyzaburzenia lękowe. Lęk, który odczuwa osoba chorująca jest stanem emocjonalnym, który przewiduje nadejście niebezpieczeństwa z zewnątrz lub wewnątrz organizmu. Objawia się niepokojem, uczuciem napięcia, skrępowania i zagrożenia. Należy pamiętać, aby nie mylić lęku ze strachem. Ten ostatni jest stanem, kiedy człowiek boi się realnego zagrożenia, natomiast lęk to obawa przez mało realnym lub zupełnie nierealnym zagrożeniami.

Jednym z częściej zauważalnych objawów zaburzeń lękowych jest nerwica serca. Polega ona na przyspieszonym rytmie serca, bólu w klatce piersiowej oraz dusznościach. Objawy te mylone są bardzo często z dolegliwościami związanymi z chorobą serca. Stąd też pacjenci najpierw diagnozowani są na te choroby.

Częstym objawem nerwicy lękowej są też zaburzenia żołądka. Nerwica żołądka pojawia się w stresujących sytuacjach, z którymi chory nie umie sobie poradzić. Z racji tego, że jej objawy znacznie wpływają na komfort życia, leczy się ją lekami. Zarówno nerwica żołądka, jak i serca powiązane są z tzw. nerwicą wegetatywną, która oznacza obawę o swojej zdrowie.

Rodzaje leku w zaburzeniach nerwicy

Osoby chore na nerwicę mogą wykazywać kilka rodzajów lęku:

  • lęk egzogenny – wynika on z sytuacji w środowisku zewnętrznym; lęk wywoływany jest przez bodźce docierające do mózgu lub przez te pochodzące z wewnętrznych narządów (tzw. lęk somatyczny powiązany z hipochondrią); przykładami tego typu lęków jest np. ten wysokością;
  • lek endogenny – wynika z zaburzeń regulacji ośrodkowego układu nerwowego;
  • lek somatogenny – wynika z uszkodzeń spowodowanych w narządach ciała m.in. w ośrodkowym układzie nerwowym; uszkodzenia te mogą być wynikiem urazów, choroby nowotworowej czy krwotoku.

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica jest chorobą, którą należy leczyć. W innym przypadku będzie się pogłębiać i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Podstawą leczenia nerwicy jest psychoterapia. W jej ramach zalecany jest trening relaksacyjny najlepiej trening Jacobsona. Pozwala on rozluźnić napięte partie ciała. W walce z nerwicą pacjent powinien także zadbać o przeorganizowanie swojego codziennego życie. Zalecane jest znalezienie czasu tylko dla siebie na odpoczynek i relaks, aktywny wypoczynek obejmujący sport, wysypianie się oraz przejście na zdrową i bogatą w wartości odżywcze dietę. Wszystko to może zniwelować skutki stresu oraz będzie wspierać psychoterapię.

Napady lęku przy nerwicy

W niektórych przypadkach przy nerwicy występują napady lękowe. Mogą one mieć różny przebieg, wyróżnia się wśród nich:

  • zespół napadu lękowego – są to  silne i niespodziewane napady lękowe; epizody trwają krótko i mają ostry charakter; lękowi zazwyczaj towarzyszy agorafobia oraz lęk antycypowany;
  • lęk nocny – występuj w nocy i powoduje nagłe przebudzenie się;
  • lęk napadowy – jest to atak o małej częstotliwości.

Przy chorobach nerwicy oprócz napadów wyróżnia się także zespoły lękowe i natręctw oraz fobie np. społeczne. Fobie społeczne są w ostatnich latach wnikliwie badane. Osoby nimi dotknięte wykazują ponadstandardową lękliwość, cechy osobowości depresyjnej lub anankastycznej, czerwienienie się na twarzy w sytuacjach stresowych. Fobie społeczne pojawiają się już w wieku dziecięcym i zazwyczaj związane są z urazem psychicznym. Wnikliwe badanie tego schorzenia wynika z tego, że znacznie utrudnia ono normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here