Nadciśnienie w dobie koronawirusa – jak kontrolować je samodzielnie?

0
1106

U osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze bardzo ważna w dobie pandemii koronawirusa jest umiejętność samodzielnego badania parametrów ciśnienia krwi. W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się, a także zwiększonym ryzykiem zakażenia w większych skupiskach ludzi, jakim są ośrodki zdrowia i szpitale, każdy chory na nadciśnienie powinien we własnym zakresie regularnie badać potrzebne parametry.

Czym jest nadciśnienie i dlaczego nie powinno się go lekceważyć?

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się występowaniem wysokiego ciśnienia krwi w układzie naczyniowym człowieka – odpowiednio powyżej 140 mmHg – ciśnienie skurczowe i 90 mmHg – ciśnienie rozkurczowe. Bardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze, gdyż ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, niemniej w wyniku innych dolegliwości nadciśnienie może również wystąpić u osób młodych.

Nieleczona przez wiele lat choroba może przynieść zgubne skutki, takie jak zaburzenia funkcjonowania nerek i układu krążenia, a w konsekwencji powikłania groźne dla zdrowia i życia. Najgroźniejszymi powikłaniami nadciśnienia są: miażdżyca, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu. Na szczęście wielu zdiagnozowanych pod kątem nadciśnienia pacjentów przestrzega zaleceń i przyjmuje leki, co pozwala na odpowiednie kontrolowanie tej dolegliwości.

Dlaczego należy samodzielnie kontrolować ciśnienie krwi?

W czasie epidemii Covid-19 w Polsce znacznie wzrosło zapotrzebowanie na obecność personelu medycznego w szpitalach, a przy tym odczuwamy ciągły deficyt lekarzy i pielęgniarek. Są oni niezbędni w opiece nad pacjentami ciężko chorymi i wymagającymi hospitalizacji.

W przypadku nadciśnienia chory może sam weryfikować parametry ciśnienia krwi – jest to niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu leczenia, gdyż w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości pozwoli na szybką reakcję. Jeśli podczas przyjmowania leków zapisanych przez lekarza ciśnienie krwi będzie utrzymywać się w normie, regularne badanie utwierdzi pacjenta w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. W przypadku stwierdzenia zaburzeń poziomu ciśnienia należy telefonicznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym terapię, który na podstawie wyników pomiarów będzie w stanie dobrać i przepisać zmodyfikowaną dawkę leków lub wdrożyć nowe.

Podstawowym narzędziem umożliwiającym kontrolowanie ciśnienia krwi jest ciśnieniomierz. Każdy chory powinien mieć takie urządzenie w domu i regularnie z niego korzystać. Warto wybrać ciśnieniomierz wysokiej jakości, którego wskazania będą równie precyzyjne jak urządzenia stosowanego w szpitalach czy przychodniach. Ciśnieniomierze marki Omron wyróżniają się potwierdzoną klinicznie przez towarzystwa medyczne dokładnością pomiarów oraz licznymi dodatkowymi funkcjami, jak m.in.:

  • technologia Intellisense (zapewniająca wypełnienie mankietu powietrzem do optymalnego poziomu);
  • wykrywanie nieregularnego rytmu serca;
  • monitorowanie nadciśnienia porannego;
  • wskaźnik założenia mankietu;
  • aplikacja na telefon umożliwiająca wygodne śledzenie odczytów.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Aby pomiar ciśnienia dał właściwy i wiarygodny wynik, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • ciśnienie krwi należy mierzyć po upływie ok. 1 godziny od zjedzenia obfitego posiłku;
  • osoba badania nie powinna odczuwać w chwili badania zmęczenia ani stresu;
  • na minimum 0,5 godziny przed pomiarem nie wolno palić papierosów ani pić kawy;
  • bezpośrednio przed badaniem należy przez kilka minut odpocząć w ciszy w pozycji siedzącej, z podpartymi plecami;
  • jeśli osoba badania jest wyziębiona lub rozgrzana, należy zaczekać chwilę do unormowania temperatury ciała;
  • pomiaru należy dokonać, nakładając mankiet ciśnieniomierza na lewą rękę – dopuszczalne jest badanie z wykorzystaniem prawego nadgarstka, jeśli krążenie w lewej ręce jest słabe;
  • podczas badania chory powinien siedzieć z podpartymi plecami, z ręką luźno podpartą ze zgięciem łokcia na wysokości żeber – mankiet ciśnieniomierza powinien być założony na wysokości serca;
  • ręka powinna być obnażona i pozbawiona zegarka oraz biżuterii.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here