Łupież tłusty i łupież suchy – skuteczne sposoby na pozbycie się łupieżu

0
1614

Łupież to mało estetyczne schorzenie skóry głowy. Może zapaść na nie każdy od dzieci przez dorosłych aż po osoby starsze. Łupież najbardziej dokucza jednak panom, nastolatkom oraz kobietom w okresie menopauzy. Szacuje się, że z łupieżem ma problem 3 miliony Polaków. Jako głównego winowajcę łupieżu wskazuje się Pityrosporum ovale. Są to mikroskopijne grzyby drożdżopodobne, które rozwijają się na powierzchni skóry głowy. To one odpowiadają za łupież suchy i łupież mokry, a do jego rozwoju przyczyniamy się sami. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia łupieżu.

Czym jest łupież tłusty?

Łupież tłusty jest chorobą skóry głowy, która bardzo łatwo rozpoznać. Daje on dość charakterystyczne objawy, do których zalicza się zażółcone płaty naskórka oraz strupy składające się z wielu jego warstw. Objawy te widoczne są na skórze głowy oraz wyczuwalne podczas dotyku. Oprócz tego jako objawy łupieżu tłustego wskazuje się świąd skóry głowy, co powoduje częste drapanie się i w efekcie powstawanie podrażnień, stanów zapalnych czy infekcji bakteryjnych. Przy łupieżu tłustym może dojść także do nadmiernego wypadania włosów, przetłuszczania się ich, łojotoku na twarzy w uchu zewnętrznym.

Przyczyny łupieżu tłustego

Jako bezpośrednią przyczynę łupieżu tłustego wskazuje się działania grzybów malassezia furfur. Grzyby te występują naturalnie w ludzkim organizmie, problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jest ich za dużo. Najlepiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku oraz na łojotokowej skórze głowy.  Łojotok może być natomiast skutkiem zmian hormonalnych, przewlekłych chorób oddziaływujących na skórę, przemęczenia, stresu, częstego lub rzadkiego mycia włosów, niedokładnego spłukiwana odżywek i innych kosmetyków do włosów.

Jako przyczyny łupieżu tłustego wskazuj się tez przegrzewanie skóry głowy poprzez noszenie niewłaściwego nakrycia głowy.

Jak walczyć z łupieżem tłustym?

Łupież najczęściej leczymy sami, domowymi sposobami. Z łupieżem tłustym można walczyć za pomocą płukanek, wcieranek, i masek, które będę minimalizować swędzenie i poprawiać stan skóry głowy. Polecane rozwiązania to sok z cytryny, napary z pokrzywy, nagietka, kory wierzby, rumianku, maseczki z zielonej glinki i octu jabłkowego oraz stosowanie olejków o działaniu przeciwzapalnym i ograniczającym wydzielanie sebum np. olejku herbacianego. W dalszej kolejność zaleca się w czasie leczenia łupieżu tłustego zrezygnować z korzystania z suszarek, prostownic, lokówek i innych tego typu narzędzi oraz ostrożnie stosować kosmetyki o stylizacji. Nie zalecana jest również koloryzacja włosów, może to podrażnić skórę głowy. Natomiast warto wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające duże ilości witaminy A,  E, B oraz cynk. Składniki te poprawiają stan skóry i mogą minimalizować łojotok.

W przypadku, gdy domowe sposoby na łupież tłusty nie pomogą,  można sięgnąć po specjalne szampony, płyny, a nawet leki doustne o działaniu przeciwgrzybiczym. Część z nich dostępna jest bez recepty, po te o mocniejszym działaniu trzeba udać się do lekarza.

Czym jest łupież suchy?

Łupież suchy to druga odmiana tej choroby skóry głowy. Objawia się on licznymi białymi fragmentami naskórka, które oddzielają się od skóry głowy i spadają na ramiona czy plecy. Sypiący się łupież można zauważyć na ubraniach. Choroba przebiega bez łojotoku, stąd też rzadko kiedy występują strupy. Łupieżowi suchemu natomiast przeważnie towarzyszy świąd.

Przyczyny łupieżu suchego

Z łupieżem suchym przeważnie walczą osoby, których skóra głowy jest nadmiernie przesuszona. Doj może do tego w wyniku często przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz nadmiernie ogrzewanych, częstego używania suszarek, lokówek i prostownic, stosowania dużej ilości kosmetyków do stylizacji. Jako czynniki zwiększające wystąpienie łupieżu suchego wskazuje się również stres, ubogą dietę oraz zanieczyszczenie środowiska.

Jak walczyć z łupieżem suchym?

Łupież suchy podobnie jak mokry leczy się głównie domowymi sposobami. Jako najlepsze wskazuje się:

  • nacieranie skóry głowy oliwą z oliwek, ewentualnie olejem sezamowym lub olejkiem rycynowym wraz z wykonaniem masażu skóry głowy;
  • stosowanie naturalnych maseczek np. z olejku kokosowego oraz olejku jojoba;
  • płukanki z octu wykonywane po każdym umyciu głowy;
  • płukanki ziołowe z nagietka, rumianku, skrzypu polnego, kory wierzby z dodatkiem pokrzywy;
  • maseczki z jogurtu naturalnego.

W przypadku, gdy domowe sposoby na łupież suchy nie przynoszą spodziewanych rezultatów, należy sięgnąć po szampony oraz dermokosmetyki. Dostępne są one w aptekach. Dla poprawy kondycji skóry głowy można również włączyć do codziennej diety produkty z witaminą A, E, z grupy B oraz cynkiem.

Łupież – kiedy udać się do lekarza?

Bez względu na to, czy cierpi się na łupież suchy, czy mokry, jeśli jest on przewlekłym schorzeniem, które stal nawraca, problem dobrze jest skonsultować z lekarzem. Z łupieżem najlepiej wybrać się od razu do dermatologa. Kiedy leczenie zewnętrzne farmakologicznymi preparatami nie przyniesie efektów, przepisze on doustne środki przeciwgrzybiczne, które hamują rozwój bakterii i pozwolą na stałe pozbyć się łupieżu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here