Liszaj płaski – co to jest, jak powstaje i jak to leczyć?

0
4849

Ciemne plamy, które zlewają się w grudki oraz swędzą to objawy liszaja płaskiego. To mało estetyczne schorzenie, chociaż nie jest zakaźne, może być bardzo groźne. Szczególnie niebezpieczny jest liszaj płaski, który występuje w obrębie jamy ustnej. Nieleczony może prowadzić do rozwoju komórek rakowych. Ponadto liszaj płaski może również wystąpić w obrębie  błony śluzowej, paznokci, okolic narządów płciowych, głowy oraz skóry na całym ciele. Leczenie wykwitów najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, nie jest to bowiem łatwe i szybkie. Leczenie liszaja płaskiego może trwać nawet kilka lat. Zobacz, czym objawia się ta choroba, skąd się bierze i jak ją leczyć.

Czym jest liszaj płaski?

Liszaj płaski inaczej zwany czerwonym jest przewlekłą chorobą dotykającą skóry, błon śluzowych, owłosionej skóry głowy oraz paznokci. Choroba objawia się pojawieniem się w tych miejscach charakterystycznych wykwitów. Najczęściej występują one u kobiet pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Liszaj czerwony nie jest zbyt popularny i spotkać można go u ok. 1% populacji osób dorosłych.

Jakie są przyczyny liszaja zwykłego?

Przyczyny wstępowania liszaja płaskiego do dziś nie są znane. Lekarze przypuszczają, że na jego rozwój duży wpływ mają choroby autoimmunologiczne, czyli te, w których komórki atakują własny organizm. Z obserwacji można wywnioskować, że w grupie ryzyka znajduje się też osoby, u których zdiagnozowano marskość wątroby, cukrzycę lub zapalenie wątroby. Liszaj plaski często towarzyszy również chorobie GVHD, czyli przeszczep przeciwko gospodarzowi. Wśród innych przyczyn występowania liszaja czerwonego wymienia się skutki uboczne działania leków m.in. penicylamina, sole złota, arsen, metyldopy oraz kwas paraaminosalicylowy (PAS).

Objawy liszaja płaskiego

Liszaj płaski nie wywołuje zawsze jednakowych objawy. Te uzależnione są od tego, jaką część ciała zaatakuje. W przypadku, gdy liszaj czerwony występuje na skórze, pojawiają się symetryczne, sinoczerwone grudki o błyszczącej powierzchni, których wielkość nie przekracza 3 milimetrów. Na grudkach tych występują niewielkie białe linie, które medycyna nazywa prążkami Wickhama. W niektórych przypadkach liszaj płaski na skórze daje objawy w postaci pęcherzy i bąbli. Zmian skórnych, które wywołane są przez chorobę, jest kilka lub kilkadziesiąt, niemal zawsze towarzyszy im świąd skóry. Świąd ten mija, kiedy ociera się, a nie drapie skórę. Liszaj płaski zazwyczaj atakuje skórę na nadgarstkach, w dolnej części pleców, na kostkach oraz łydkach.

W przypadku, gdy liszaj czerwony pojawi się na owłosionej skórze głowy to mamy do czynienia z zaczerwienieniem i podrażnieniem. Charakterystyczne jest także wysypka w postaci niewielkich grudek. Dodatkowym objawem są cienkie włosy i łysienie bliznowaciejące.

Liszaj płaski pojawiający się w jamie ustnej daje zmiany w postaci białej siateczki, która zlokalizowana jest na wewnętrznej stronie policzków. Przy intensywnym rozwoju choroby może się zdarzyć, że zmiany pojawią się też na języku, wargach oraz dziąsłach.

Kolejny miejscem, na którym może wystąpić liszaj czerwony, są paznokcie. W ich przypadku objawami są podłużne i żółte bruzdy, ubytki w płytce paznokcie i jej stopniowe wykruszanie się. Zdarza się też przypadki, że liszaj płaski objawia się całkowitym zanikiem płytki paznokcia.

Z liszajem płaskim spotkać można się również na narządach płciowych. U kobiet daje on charakterystyczny świąd sromy, któremu towarzyszy pogrubienie skóry w tej okolicy oraz wystąpienie białawych grudek.

Jak leczyć liszaja płaskiego?

Ze względu na to, że przyczyny występowania liszaja płaskiego nie są znane, to chorobę tę leczy się tylko objawowo. Celem podejmowanych terapii jest złagodzenie objawów. Leczenie liszaja płaskiego obejmuje podawanie leków antyhistaminowych, których zadaniem jest łagodzenie swędzenia. W przypadku, gdy zmiany skórne się nasilają lub utrzymują przez dłuższy czas, lekarz może włączyć do terapii glikokortykosteroidy w średnich dawkach lub stosować fototerapię. Fototerapia jest zabiegiem rozjaśniającym skórę. Wykonuje się ją z użyciem światła. W leczeniu liszaja płaskiego stosuje się również retinoidy oraz cyklosporynę. Oprócz leków terapii leczenie opiera się na stosowaniu miejscowych maści najczęściej na bazie sterydów. Ich zadaniem jest zmniejszenie opuchlizny oraz zaczerwienienia.

Domowe sposoby na liszaj płaski

Leczenie liszaja płaskiego można wspomóc domowymi sposobami. Tych medycyna naturalna zna kilka i stosowane są one w zależności od tego, gdzie wystąpią zmiany spowodowane chorobą. Na liszaja płaskiego w jamie ustnej polecane są płukanki z malwy lub siemienia lnianego. Dodatkowo warto zastosować odpowiednią dietę, czyli tą eliminującą ostre potrawy, owoce cytrusowe i soki na ich bazie, pomidory, czipsy i produkty zawierające sól oraz napoje na bazie kofeiny. Wszystkie te produkty mogą nasilać objawy liszaja czerwonego w jamie ustnej.

Jeśli liszaj płaski występuje na skórze, domowe sposoby na walkę z nim, radzą stosowanie zimnych okładów oraz kąpiele w owsiance. Przyniesie to ukojenie w przypadku intensywnego świądu oraz poprawia wygląd skóry objętej zmianą.

[Głosów:13    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here