Lakowanie zębów u dzieci – profilaktyka próchnicy

0
426

Zdrowy, śnieżnobiały uśmiech jest naszą wizytówką. Często za późno zdajemy sobie sprawę z tego, że o zęby trzeba zadbać od najmłodszych lat. Narażone są one na wiele czynników, które uszkadzają delikatne szkliwo i przyczyniają się do powstawania próchnicy. Warto temu zapobiegać, dlatego popularnym zabiegiem, stosowanym u dzieci stało się lakowanie zębów. Czym jest i jak przebiega proces lakowania u dzieci?

Czym jest lakowanie zębów?

Zabieg ten wykonywany jest w celu zapobiegania próchnicy. Lakowanie to prosta procedura stomatologiczna. Jak wiadomo, zęby nie mają do końca jednolitej powierzchni, często występują na nich niewielkie bruzdy i wgłębienia. Zabieg polega na ich uszczelnianiu, zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i trzonowych. W szczeliny mogą dostawać się resztki jedzenia, a w głównej mierze, to właśnie jest odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Zapobiegnie on rozwojowi szkodliwych bakterii, a także pomoże zadbać o zęby dziecka. Proces lakowania jest całkowicie bezbolesny, co w przypadku najmłodszych, jest dużą zaletą. Czas jego trwania waha się pomiędzy 10 a 15 minut.

Po co wykonywać zabieg u dzieci?

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku profilaktyki próchnicy ma to kluczowe znacznie. Dzieci lubią rzeczy słodkie, a nawet dokładne mycie zębów nie usunie resztek, które dostały się w szczeliny. Zęby są pokryte również mikrobruzdami, które są nieosiągalne dla włosia szczoteczki do zębów. Stanowią one pole do popisu dla płytki nazębnej, a także bakterii, które chętnie się tam zadomowią. Tworzy się środowisko próchnicze, którego ciężko się potem pozbyć. Lakowanie zębów u dzieci zapobiega nagromadzaniu się osadów, a tym samym od najmłodszych lat chroni je, przed niszczycielską próchnicą.

Najlepszy moment na lakowanie zębów u dzieci

Często jest to dylemat wśród rodziców, kiedy przyjść z dzieckiem na zabieg. Według stomatologów lakowanie zębów u dzieci należy przeprowadzić możliwie jak najwcześniej. Zaleca się go zaraz po wyrżnięciu się zębów stałych, a także zaraz po pojawieniu się tych mlecznych. Rekomendowane jest przeprowadzenie zabiegu między 6 a 8 rokiem życia. Lakowanie podczas wyżynania się zębów trzonowych przeprowadzane jest etapami. Kilka wizyt wystarczy, aby ochronić zęby dziecka przed próchnicą.

Przebieg zabiegu

Do przeprowadzenia lakowania zębów u dzieci używa się specjalnego preparatu, nazywanego po prostu lakiem. To środek pochodzenia żywicznego, całkowicie bezpieczny dla szkliwa. Całość zabiegu polega na pokryciu całej powierzchni zębów, a także wypełnieniu bruzd. Na początku, stomatolog specjalną szczoteczką oczyszcza zęby i szczeliny między zębowe, usuwając resztki pokarmów, a także osad. Następnie są one dokładnie osuszane i pokrywane wytrawiaczem. Jest to substancja konieczna przed nałożeniem laku, zwiększa on przyczepność lekarstwa. Po ponownym umyciu i osuszeniu zębów dentysta przystępuje do lakowania właściwego. Lak jest lekiem w płynnej postaci, co znacznie ułatwia jego rozprowadzenie po powierzchni zębów, a także z łatwością wypełnia naturalne wgłębienia zębów. Po wykonaniu lakowania zębów u dzieci preparat jest utwardzany specjalną lampą. Szybki proces zabezpieczy przed próchnicą, a także powstawaniem płytki nazębnej.

Czy lakowanie jest skuteczne?

Pojawiło się wiele stereotypów dotyczących możliwych działań ubocznych. Często wskazuje się na toksyczność laku, a także sposób, w jaki działa on szkliwo. W praktyce nie znajduje to potwierdzenia. Powszechnie lakowanie zębów u dzieci jest uznawane za bezpieczne i rekomendowane. Jest to zabieg, polecany w przypadku profilaktyki próchnicy. W istotnym stopniu ogranicza on możliwości do powstania i rozwoju choroby. Nie da się jej wyleczyć samym lakowaniem, walka z nią wymaga wielu zabiegów dentystycznych. Jednak możemy temu zapobiec przez zabezpieczenie zębów od najmłodszych czasów.

Jeśli zastanawiamy się, czy warto przeprowadzić lakowanie u dzieci, powinniśmy nie ulegać stereotypom. Zabieg ten w prawie 80% redukuje powstawanie próchnicy, a także minimalizuje osadzanie się płytki nazębnej. Dzięki temu nasze pociechy od najmłodszych lat będą obdarzone zdrowym uśmiechem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here