Kurzajki, brzydkie brodawki – jak się ich skuteczne pozbyć?

0
2059

Kurzajki czy brodawki to nic innego jak nieestetyczne zmiany na skórze, które wywołane są przez wirus brodawki. Najczęściej kurzajki pojawiają się na stopach i rękach, ale mogą też zaatakować inne części ciała. Należy pamiętać, że kurzajki są niezwykle zaraźliwe i zazwyczaj bardzo trudno się ich pozbyć. Zobacz, jak skutecznie pozbyć się brzydkich brodawek.

Wskazuje się, że z kurzajkami boryka się aż 10% ludzi. Brodawki są nieestetycznymi zmianami skórnymi, które w wielu przypadkach wywołują ból. O bolesności kurzajek mówi się szczególnie przy brodawkach występujących na stopach i paznokciach.

Kurzajki – co trzeba o nich wiedzieć?

Kurzajki są zmianami na skórze, które wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli popularny HPV. Wirus ten ma ok. 100 typów, jednak najbardziej rozpowszechnionym szczepem jest ten wywołujący kurzajki na dłoniach, stopach, twarzy oraz w okolicy narządów płciowych.

 

Kurzajki zazwyczaj dość łatwo rozpoznać. Posiadają one charakterystyczny wygląd. Objawiają się uwypukloną zmianą na skórze o barwie żółto szarej, zazwyczaj w postaci kalafiorowe. Kurzajki na ciele mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Zwykle mają wielkość 5-10 centymetrów.

Zazwyczaj kurzajki nie są bolesne, ale w przypadku tych występujących na spodniej części stopy mogą wywoływać uczucie dyskomfortu przy chodzeniu. Bolesne są też kurzajki umiejscowione pod płytką paznokcia.

Na pojawianie się kurzajek narażone są przede wszystkim osoby o obniżonej odporności organizmu. Brodawki bardzo często atakują osoby starsze, młodzież i dzieci. Nie oznacza to jednak, że wirusem HPV nie mogą zarazić się zdrowe osoby dorosłe. Jest to możliwe, ponieważ zarażenie się wirusem HPV jest bardzo łatwe.

Jak uniknąć zarażania kurzajkami?

Kurzajkami można zarazić się poprzez bezpośredni dotyk z osobą zakażoną np. podanie jej ręki. Zdarzają się też zarażania pośrednie, czyli poprzez dotyk rzeczy, którą wcześniej dotykały osoby zakażone wirusem HPV. Często też do rozprzestrzeniania się kurzajek doprowadza sama osoba zarażona, np. drapaniem się i przenoszeniem wirusa na inne części ciała. Stąd też jako profilaktykę kurzajek wskazuje się unikanie kontaktu z osobą zakażoną oraz przedmiotami, które ona dotyka oraz dbanie o higienę m.in. częste mycie rąk. Ważne jest również, aby dbać o nasze stopy, kiedy przebywa się w miejscu publicznym np. na basenie czy siłowni, zalecane jest nanoszenie klapek.

Naturalne sposoby na kurzajki

Kiedy pomimo przezorności nie uda się nam uchronić przed kurzajkami, trzeba rozpocząć z  nimi walkę. W większości przypadków brodawek da się pozbyć domowymi sposobami. Jako naturalne sposoby na kurzajki wykasuje się m.in. sok z jaskółczego ziela. Jest to roślina rosnąca przy drogach i na gruzowiskach. Charakteryzuje się ona liśćmi przypominającymi liście pietruszki i drobne żółte kwiaty. Na kurzajki stosuje się sok, który wyciekł z przełamanej łodygi. Sokiem tym należy smarować brodawkę kilak razy dziennie. Kurację stosuje się do czasu samoistnego odpadnięcia kurzajki.

Jako domowy sposób na kurzajki wskazuje się również czosnek. Jego plasterek należy przyłożyć do kurzajki i okład zakleić plastrem. Opatrunek zmienia się 2 razy dziennie do całkowitego zniknięcia brodawki.

Dobre efekty w walce z brodawkami dają też okłady z babki lancetowatej. Liście tej rośliny miażdży się na papkę i nakłada się ją na kurzajką zabezpieczając okład gazą. Okłady zmienia się 2 razy dziennie i stosuje do odpadnięcia brodawki.

Oprócz tego do domowych sposobów na kurzajki zalicza się olejek pichtowy, wyciąg z syberyjskiej jodły białokorej oraz moczenie brodawkę w wodzie z ugotowanych obierek ziemniaczanych.  Trzeba pamiętać, że naturalne sposoby na brodawki nie działają z dnia na dzień. Zazwyczaj potrzeba kilka tygodni, aby pozbyć się kurzajek.

Szybkie sposoby na kurzajki – co stosować?

Kiedy domowe sposoby na kurzajki nie działają lub chcemy się nieestetycznych brodawek pozbyć szybko, warto sięgnąć po apteczne preparaty. Leki na kurzajki przybierają formę żeli, maści czy płynów. Składnikiem takich preparatów jest kwas mlekowy lub salicylowy. Leki na kurzajki należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zazwyczaj kuracja trwa ok. 2 miesiące, nie jest ona inwazyjna. Stosowanie leków na kurzajki uważa się na ogół za bezpieczne.

Leczenie kurzajek – na czym polega?

W niektórych przypadkach domowe sposoby czy apteczne specyfiki nie przynoszą oczekiwanego efekty. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza. Dzisiejsza medycyna oferuje kilka metod walki z kurzajkami. Szybką metodą pozbycia się kurzajek jest laser Co2, który wypala brodawkę skoncentrowaną wiązką światła. W leczeniu kurzajek zastosowanie ma również elektrokoagulacja, czyli terapia przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Leczenie to jest jednak dość bolesne i może spowodować powstanie blizn, dlatego elektrokoagulacja jest coraz mniej popularna. Jej miejsce zajmuje  krioterapia, czyli nanoszenie na kurzajkę minimalnej ilości ciekłego azotu, co ma wymrozić zmianę. Inną znaną metodą jest łyżeczkowanie oraz usuwanie wykwitów skórnych za pomocą preparatów retinoidowych.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here