Bób – właściwości i wartości odżywcze bobu

0
2122

Bób jak niemal każde warzywo strączkowe posiada wiele właściwości odżywczych. Sezon na tę rośliną przypada na przełom czerwca i lipca, jednak w formie mrożonej bób możemy jeść przez cały rok. Bób wygląda jak zielone nasiona fasoli. Jest on dość znany, jednak nadal wiele osób nie wie jak go wykorzystać w kuchni oraz nie zna właściwości bobu. Poznaj właściwości odżywcze i lecznicze bobu oraz zobacz, jakie są przeciwwskazania do jego jedzenia.

Podaje się, że bób znany był już 9-10 tysięcy lat przed naszą erą.  Mówi się, że ta roślina znana była jeszcze przed fasolą. Właściwości bobu doceniali starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. W Do Polski bób miał przywędrować już w średniowieczu, kiedy to w okresach głodu był stosowany jako zamiennik chleba. Popularność bobu (w Polsce nazywanego również bober) wynika z tego, że jest on nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Jak każda roślina strączkowa jest skarbnicą witamin i wartości odżywczych. Bober m.in. wiąże kwasy żółciowe w jelicie grubym, obniża stężenie cholesterolu we krwi oraz zapobiega wystąpieniu wad rozwojowych u płodu. Bób wspomaga również leczenie anemii.

Bób – co to za roślina?

Bób jest jednoroczną rośliną jadalną, która rośnie na krzaku dorastającym do 1 m wysokość. Owocuje w postaci strączków, z których wyłuskiwanie są duże, zielone nasiona. To one są jadalne. Obecnie bób nie występuje już w stanie dzikim, a jedynie hodowanych jest w regularnych uprawach. Jego historia sięga milionów lat wstecz.

Wartości odżywcze bobu

Bób jako roślina strączkowa jest niezwykle cennym źródłem białka roślinnego. Jego zawartość przekracza 20% masy produktu. Dokładna ilość białka w bobie jest zależna od warunków glebowych oraz stopnia dojrzałości rośliny. Oprócz białka w bobie znajdziemy też węglowodory, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź i mangan. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przyswajalność tych minerałów ograniczona jest poprzez zawartość w bonie błonnika i fitynianów. Należy również wspomnieć, że bób to dobre źródło witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego.

Właściwości lecznicze bobu

Bób zaliczany jest do  roślin, które warto włączyć do codziennej diety. Jako ich właściwości wskazuje się:

  • Poprawę pracy jelit;
  • Poprawę funkcjonowania układy mięśniowego, nerwowego i endokrynnego;
  • Pozytywne wpływanie na układ krążenia oraz układ nerwowy – wynika to z dużej zawartości kwasu foliowego w bobie; sprawia to, że roślina ta zalecana jest kobietom w ciąży oraz tym starającym się o dziecko;
  • Pomoc w walce z anemią;
  • Regulację gospodarki hormonalnej;
  • Poprawę przyswajania żelaza;
  • Pomoc w produkcji czerwonych krwinek oraz tkanki łącznej;
  • Poprawę pracy serca;
  • Regulację ciśnienia krwi;
  • Pozytywne wpływanie na wzrok, skórę, paznokcie i kości.

Bob na Parkinsona

W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, że bób może wpływać na leczenie Parkinsona. Wynika to z tego, że prekursorem ważnego neuroprzekaźnika dopaminy zastosowanego w lekarstwie na Parkinsona zostało wyestetyzowane z bobu. Wskazuje się, że bób jest naturalnym źródłem tej substancji i może pomoc w walce z tą chorobą. Jedzenie bobu zaleca się, jeśli chorzy nie zawyżają L-dopy w formie farmaceutyków. W innym przypadku ilość dopaminy w mózgu może być zbyt duża. Warto również zaznaczyć, że z racji dużej zawartości dopaminy w bobie jest on zalecany w diecie sportowców, ponieważ zwiększa poziom testosteronu, hormonu wzrostu, energii i libido, jednocześnie zmniejszając poziom kortyzolu we krwi.

Bób  – przeciwwskazania

Bób nie jest rośliną, którą powinni spożywać wszyscy. Z racji dużych właściwości wzdymających i wiatropędnych z jedzenia bobu powinny zrezygnować osoby z tendencjami do silnych wzdęć oraz kobiety w ciąży (w dużych ilościach), u których roślina może nasilić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Oprócz tego przeciwwskazaniem do jedzenia bobu jest: dna moczanowa, przyjmowanie leków z dopaminą, karmienie piersią, cukrzyca, przyjmowanie środków antydepresyjnych oraz refluks żołądka.

Jak gotować bób?

W Polsce standardowym sposobem przygotowania bobu jest jego długie gotowanie. Trzeba jednak pamiętać, że przez to z bobu uciekają cenne witaminy i minerały. Wskazuje się, że długie gotowanie nie jest wskazane i konieczne. W przypadku młodych nasion wystarczy gotować je od 3 do 5 minut. Bób powinno wrzucić się do wrzątku i gotować przez kilka-kilkanaście minut, tak aby osiągnąć dobrą dla nas twardość. Sól należy dodać na sam koniec.

Bób można jeść sam lub dodawać do sałatek czy innych dań. Dobrze komponuje się on z koperkiem, kminkiem, gorczycą, kminem rzymskim oraz miętą. Aby uniknąć dolegliwości pokarmowych po zjedzeniu bobu, należy unikać jedzenia go ze skórką, warto też namoczyć nasiona na 2 godziny przed ugotowaniem.

Bób w kuchni – co z niego przygotować?

Bób w kuchni ma wiele zastosowań. Najczęściej spożywamy go solo, jednak warto wiedzieć, że z jego nasion możemy przygotować zupę, dodawać je do sałatek np. z truskawkami czy dań głównych. Przepisów na dania z bobem jest bardzo dużo, a ich przygotowanie nie jest trudne i czasochłonne.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here